ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

تمشک داروی فوق العاده برای بیماری های روده و معده تمشک داروی فوق العاده برای بیماری های روده و معده
^Back To Top

تمشک

 

تمشک  BLACKBERRY با نام علمی RUBUS SPP از خانواده  RUSACEAE  - Rusaceae  بومی منطقه آمریکا و نام های دیگر ان  Raspberryمیباشد و ميوه ای شبيه شاه توت و توت فرنگی است و به رنگ زرد يا سرخ مايل به سياه پیدا میشود و ميوه تمشك وقتی نیمه رسیده باشد ترش مزه است و بعد از سیله شده و رسیدن شیرین میشود و به صورت خام يا پخته، شربت، كمپوت و ... مصرف می شود.

 تمشک درختچه‌ای از تیره گل سرخیان بوده که به حالت وحشی در نقاطی مانند گیلان و مازندران و آذربایجان و کهگیلویه وبویراحمد فراوان دیده شده که با ساقه‌های تیغ‌دار که در کنار جاده‌ها و مزارع و جنگل‌ها به صورت انبوه می‌روید و در گیلان و مازندران به این گیاه تمش، ولش، بولوش و بوروش و در آذربایجان بؤیورتکن و در یاسوج با نام تیتره خوانده میشوند

قسمت های مورد استفاده بوته تمشک شامل: میوه ، برگ، تخم ، دانه و گل .

 گیاهشناسی گیاه تمشک

تمشک از خانواده Rosaceae و جنس Rubus بوده که تقریباً دارای400 گونه بوده و بسیاری از این گونه ها شامل درختچه هایی استکه باردهی دوساله داشته و برگ های تمشک مرکب شانه ای است که هر برگ از 3 تا 5 برگچه بیضی شکل با حاشیه های مضرس تشکیل شده و به طور متناوب بر روی گره های شاخه قرار گرفته شده و رگبرگ های ارقام قرمز حاوی خار و ارقام سیاه بدون خار بوده و بوته های تمشک شاخه های خاردار داشته که این خارها زائده های اپیدرمی است که  در اصل کرک های چوبی شده بوده و این شاخه ها با قلاب کردن خارها می توانند از قیم های اطراف خود به طرف بالا رشد نمایند.

این گیاه وحشی ریشه های متراکمی ایجاد کرده که شامل ریشه عمیق با رشد طولی زیاد و ریشه های افشان که رشد کمتری داشته و در نزدیکی سطح خاک پراکنده میگردند و 70 درصد ریشه ها در عمق 25 سانتیمتری خاک و 20 درصد آنها در عمق 50 سانتیمتری خاک قرار گرفته شده و ریشه ها بلافاصله قبل از شروع رشد شاخه ها در اوایل بهار فعال میشوند و تا اواخر پاییز به رشد خود ادامه می دهند . بیشترین سرعت رشد شاخه ها در اواسط تابستان در صورت وجود آب کافی انجام شده و در طی زمستان جوانه های رویشی موجود بر روی ریشه ها مثل جوانه های شاخه دوره رکود را پشت سر گذاشته و در اوایل بهار فعال می گردند ، گل در تمشک حاوی 5 گلبرگ سفید یا صورتی، 5 کاسبرگ، تعداد زیادی پرچم و مادگی با برچه های متعدد (70 تا 100 عدد) میباشد و بر روی یک نهنج محدب قرار گرفته شده و کاسبرگ ها در تمشک بادوام بوده و تا رسیدن میوه در اطراف آن باقی مانده و در بعضی از  موارد نیز گل ها به صورت منفرد بر روی شاخه ظاهر می شوند و زمان گل انگیزی گل ها نیز شهریور تا آذرماه میباشد و جوانه های بارور به صورت جانبی روی شاخه های یکساله تشکیل شده و زمان شکوفایی گل ها در فواصل بین خرداد تا تیرماه بوده.

میوه تمشک از نوع مجتمع (Aggregate) است و هر برچه بعد از گرده افشانی و لقاح، میوه های کوچکی به نام شفتک (Druplet) ایجاد شده که همگی بر روی یک نهنج محدب قرار گرفته شده و به عبارتی دیگر می توان گفت میوه نوعی شفت مرکب بوده و میوه های تمشک قرمز مخروطی شکل هستند و دانه های کمتری تولید می نمایند و در بعضی از ارقام آن روی شفتک ها کرک های ترشحی وجود داشته ولی میوه های تمشک سیاه گرد و کوچک بوده و بر روی شاخه های جانبی و سفت تشکیل می شوند.

گل انگیزی در تمشک قرمز تحت تأثیر دما و طول روز قرار داشته و بوته هایی که تحت دمای کمتر از 16 درجه سانتیگراد قرار می گیرند در روزهای بلند یا کوتاه گلدهی نمیکنند و در دمای 13 درجه سانتیگراد و طول روز کوتاه گل تشکیل شده و توسعه پیدا کرده ولی در این دما و شرایط روز بلند، گل تشکیل نمی شود. در دمای 10 درجه سانتیگراد گل ها در شرایط طول روز کوتاه و یا روز بلند تشکیل شده  و شاخه های جوان تشکیل گردیده و از پاجوش های ریشه در اواخر تابستان، بدون توجه به دما و طول روز تا سال آتی در حالت رویشی باقی می مانند و در دمای 21 درجه سانتیگراد و شرایط روز کوتاه یا بلند، شاخه ها به رشد رویشی خود ادامه پیدا کرده و در برخی از ارقام تمشک که میوه های آنها در پاییز می رسد، نسبت به طول روز بی تفاوت بوده که در این حالت میوه روی شاخه یکساله بارور تشکیل می شود.

تمشک قرمز به هوای نسبتاً خنک و مرطوب تابستان و زمستان ملایم نیاز و مقاوم به سرما هستند. اما مقاومت تمشک های سیاه به سرما کمتر است و سرمای شدید زمستان در برخی مناطق کشت این گیاه را محدود کرده و تمشک سیاه، شرایطی مثل خشکی و درجه حرارت بالا را بیشتر تحمل می نمایند

ریشه تمشک به خاک های غرقاب و زهکشی نشده حساس است و از بین می رود. خاک هایی با بافت لومی شنی و ph6 تا 6.7 برای پرورش تمشک مناسب بوده و هر دو نوع تمشک برای کشت تجاری به وجود بادشکن نیاز داشته و در صورت وجود بادهای خشک و داغ، دوره رسیدن میوه و محصول کاهش می یابد و شاخه های جانبی میوه دهنده نیز در معرض شکستن قرار گرفته میشود

برای تکثیر گیاه تمشک قرمز پاجوش های زیادی از جوانه های نابجای موجود روی ریشه تولید شده و برای تکثیر آن می توان در طی دوره استراحت این پاجوش ها را جدا کرده و جهت تکثیر استفاده نمود و در ضمن می توان از قلمه ریشه نیز جهت تکثیر تمشک قرمز استفاده کرد.

تمشک سیاه را می توان با روش خوابانیدن انتهایی شاخه ها تکثیر و  برای این منظور نوک شاخه های یکساله را در اواخر تابستان در چاله های ایجاد شده در اطراف پایه مادری قرار بدهید و بر روی آن را با خاک بپوشانید  و  در سال بعد از نوک شاخه های موجود در زیر خاک، شاخه های جدید حاصل شده و در بخشی از شاخه که با خاک در تماس است، ریشه بوجود می آید که  این گیاهان را می توان از پایه مادری جدا نمود و برای تکثیر بکار برد و همچنین می توان از شاخه های گیاه تمشک، قلمه خشبی نیز تهیه کرد و بعد از ریشه دار شدن آن را به محل اصلی کشت منتقل  و باید بدانید که  از بذر برای تکثیر تمشک استفاده نمی شود زیرا گیاهان حاصله تفرق صفات زیادی داشته ولی  بذر در برنامه های اصلاحی کاربرد دارد و برای جوانه زنی بذر، چینه سرمایی (90 روز در دمای 5 درجه سانتیگراد) نیاز بوده.

برداشت تمشک در ماه مرداد ماه میباشد

 خواص تمشک

طبع تمشک خشک و سرد است واین گیاه دارویی خاصی  ملین و مدر دارد و شربت تمشک تب بر است. یک فنجان تمشک تقریبا ۶۰ کالری انرژی داشته و منبع بسیار خوبی برای ویتامین c می باشد.

شربت تمشک اختلالات روده‌ها و عفونت‌ مجاری ادرار را درمان وبرای این منظور هر شش ساعت یک لیوان شربت تمشک میل یعنی یک پنجم لیوان شربت و بقیه آب مخلوط  شود، تمشک رقیق کننده خون میباشد

 افرادی که یبوست دارند یک و نیم کیلو میوه تمشک را در گوشه‌ای به حال خود بگذارند و سپس آب آن را بگیرند و با ۹۰ گرم شکر مخلوط کنند و با حرارت ملایم پخته و هم زنید تا شربت سفتی تهیه گردد این شربت برای کسانی که دچار یبوست هستند مفید بوده و شب و صبح یک قاشق مصرف کنند.

گل تمشک  نیز اسهال را بند اورده و ضماد برگ تمشک  بر روی بواسیر خونی مفید است.

افرادی  که ناراحتی کلیوی دارند روزی ۴ لیوان از شربت تمشک استفاده کنند و میتوانید برای پاک کردن معده و روده به مدت چند روز به صورت ناشتا تمشک میل کنید و خوردن تمشک برای تقویت قلب مفید است.

 تمشک خونروی از سینه را قطع و همچنین خونروی از رحم را بند می‌آورد. افرادی که فشارخون دارند از خوردن تمشک فراموش نکنند و کسانی که نقرس دارند روزی دو بار هر بار یک لیوان شربت تمشک یا ۱۰۰ گرم تمشک میل کنند.

شربت تمشک یک نوشیدنی خوب برای افرادی که سرخک یا آبله مرغان گرفته‌اند می‌باشد. اگر جزو آن دسته افرادی هستید که از چربی خون رنج می برید بهتر بوده که فریز کردن تمشک را حتما در دستور کارتان قرار بدهید و همیشه استفاده کنید.

افرادی که سوزش معده دارند (ترش می‌کنند) از دم کرده برگ تمشک استفاده و ۳۰ تا ۵۰ گرم برگ خشک را در یک لیتر آب جوش بریزید و به مدت ۲۰ دقیقه دم کرده صاف کرده و با عسل مخلوط  و بعد از هر غذا یک فنجان میل شود.

تمشک سیاه نه تنها از بروز سرطان می تواند جلوگیری کند بلکه با پیشگیری از بروز التهاب می تواند از بروز بیماریهای قلبی نیز پیشگیری کند. تمشك به دليل داشتن اسيدسالسيليك درآن براي تسكين درد موثر بوده

 بیماران کلیوی باید از سبزی‌ها و میوه‌های کم‌پتاسیم مثل : سیب، نارنگی، لیمو، گریپ‌فروت، گیلاس، توت‌فرنگی، هلو، آناناس، هندوانه، تمشک و زغال‌اخته استفاده نمایند و مصرف تمشک به واسطه دارا بودن مقادیر فراوان ویتامین c در مادران شیرده مفید بوده و مادران شیرده در طول روز حتماً از ۲ نوع میوه حاوی ویتامین «ث» مثل:تمشک، توت فرنگی، مرکبات، لیموترش، جعفری، بروکلی، فلفل دلمه و گوجه فرنگی و… استفاده کنند.

بری پیشگیری از دیابت و نیز بهبود آن به جای قند و شکر می توان از توت ها و تمشک استفاده کنید وهمچنین حاوی ماده ای بوده که اصطلاحا کتون تمشک نامیده و در محصولات کاهش وزن استفاده می شود.

جوشانده ریشه برگ تمشک برای تسکین سرفه‌های سخت و سیاه سرفه مفید  و ماساژ با دم کرده برگ و یا میوه آن برای سیاه کردن مو استفاده می‌شود و ضماد برگ آن (تمشک) برای التیام زخم‌ها و ورم‌های اطراف چشم مناسب بوده و جویدن برگ یا میوه آن برای زخم‌های لثه و سستی لثه و بوی بددهان نافع است. برای خرد کردن سنگ کلیه می‌توان از جوشانده پوست ریشه تمشک استفاده کنید.

تمشک میوه ای بسیار مفید بود  که مصرف آن قبل از بارداری موجب پسر دار شدن و درحین بارداری سبب حفظ سلامت جنین میگردد

 تمشک سرشار از مقادیر زیاد فولات (نوعی از ویتامین B) بوده که رشد سلول ها را تسریع می بخشد و سلامتی جنین را بالا می برد و در طی حاملگی مقادیر کافی آن از صدمات مادرزادی مغز کودک و ستون فقرات او جلوگیری می کند. دم کرده برگ تمشک برای خانم‌هایی که بچه سقط نموده و از بین بردن دردهای زایمانی بسیار مفید بوده ۵ گرم در ۱۵۰ سی‌سی آب جوش دم کنید  به مدت ۱۵ دقیقه و سپس استفاده

خوردن تمشک می تواند با افزایش سطح ویتامین C، منیزیم و اسید فولیک در بدن سبب افزایش باروری زنان و مردان شود و همچنین آنتی اکسیدان های تمشک سبب حفظ سلامت اسپرم، بالارفتن موفقیت بارداری و کاهش ریسک سقط جنین می شود.

جوشانده برگ تمشك اسهال و ورم روده و دردمعده را معالجه کرده که بدين منظور بايد 40 تا 50 گرم برگ خشك تمشك را در يك ليتر آب سرد خیسانده و به مدت 10 دقيقه آن را بجوشانید و بگذاريد 10 دقيقه دم بكشد و بعد از صاف كردن= روزی 3 بار، هر بار يك فنجان آن را بين غذاهای اصلی میل کنید.

ماسک صورت با تمشک

برای درمان کک و مک با میوه تمشک پوست صورت را ماساژ بدهید و بعد از 15دقیقه بشورید و شربت تمشک سبب روشن شدن پوست خانمها میشود و در صبح و عصر میل شود.

ماسک تمشک برطرف کننده منافذ باز پوست صورت بوده و برای درمان جوش های صورت و تحریکات پوست صد گرم برگ خشک تمشک را به مدت ۱۰ دقیقه جوشانده صاف کرده و صورت را با آن بشورید. مالیدن عصاره میوه تمشک جهت خشک کردن زخم ها و جراحت‌ها بهتر و جلوگیری از جریان چرک به کار برده میشود

تمشک،عرق آور بوده و بهترین زهکش سوراخ های پوست است حتی میتوانید به عنوان بخور صورت از ان استفاده کنید

مضرات تمشک

 کسانی که به ناراحتی های کبد مبتلا میباشند نباید در خوردن آن افراط کنند و ممکن است در بیماران مبتلا به صرع باعث تشنج گردند.

طریقه فریز کردن تمشک

قبل از همه یادتان باشد چون تمشک خیلی زود فاسد می شود موقع خرید آن سراغ تمشک هایی بروید که هنوز کاملا نرسیده باشند و حال  فقط کافی است  که تمشک ها را زیر شیر آب و البته با فشار کم آب بشوریدو سپس با دستمال کاغذی خشک کنید.

 مواظب باشید تا تمشک ها حین این فعل و انفعالات له نشوند و بهتر است که ابتدا اجازه دهید تمشک ها داخل یک ظرف درون فریزر یخ بزنند سپس آنها را از ظرف به درون کیسه فریزر انتقال بدهید و دوباره داخل فریزر قرار دهید و اگر می خواهید تمشک تغییررنگ ندهد، می توانید ۲ تا ۳ قطره آبلیمو  بر روی آنها ریخته و سپس داخل فریزر بگذارید و یادتان باشد برای باز شدن انجماد تمشک باید آن را از فریزر خارج کرده و اجازه بدهید در دمای محیط یخ آنها آب شود.

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.