ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

زنان باردار برای تولد نوزادان زیبا همیشه هلو بخورند زنان باردار برای تولد نوزادان زیبا همیشه هلو بخورند
^Back To Top

میوه هلو

 

میوه هلو  Peach که به زبان دری: شفتالو گفته  میوه آبدار  پرخاصیت تابستانی است .درخت هلو  با نام علمی: Prunus Persica از خانواده ROSACEAE  - گل سرخیان در لاتین به معنی آلوی ایرانی دارای هستهٔ سخت، گوشت زرد، یا نسبتاً سفید و پوستی مخملی داشته که بر اساس چسبیدن گوشت به هسته، این میوه به دو دسته هسته‌جدا و هسته‌چسب تقسیم میگردد.

یکی از میوه‌هایی که تا حد زیادی با هلو ارتباط دارد شلیل  بوده که  ارتباط شلیل ها با هلو تا حدی بوده که  در واقع گاهی اوقات محصولات هلو حاوی تعداد کمی شلیل میباشد و برعکس. شلیل در واقع نوعی هلو با ژن مغلوب بوده که میوه‌های بدون کرک تولید کرده.  

 

دانستنی های علمی:مبدأ هلو نواحی گرم چین  بوده که در آنجا از حدود 3000 سال پیش از میلاد مسیح کشت که در حال حاضر جنگل های گسترده ای از گونه های وحشی هلو در چین وجود داشته.

از استان‌های تولیدکننده عمده هلو در ایران می‌توان به استان چهار محال و بختیاری و به صورت عمده شهر گردشگری و زیبای سامان و استان البرز و شهرکرج اشاره نمود و نوع هلوی بلخی، که بسیار بزرگ و شیرین است، از تولیدش بسیار کاسته زیرا بلافاصله بعد تماس لک می‌شود و چهرهٔ بدی به خود می‌گیرد.

گیاهشناسی

هلو درختی تا 4 تا 10 متر ارتفاع رشد و برگ های آن نیزه ای شکل، به طول 7 تا 16 سانتیمتر و عرض 2 تا 3 سانتیمتر و با رگبرگ های پرمانند بوده

گل ها در بهار و قبل از برگ ها به وجود که این گل ها منفرد یا دوتایی اند که به قطر 2.5 تا 3 سانتیمتر، به رنگ صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشند. گل هلو، به صورت جانبی، از یک جوانه ساده روی شاخه یکساله به وجود و بیشتر ارقام هلو خودبارورند ، گرده افشانی می تواند توسط باد انجام شود اما کندوگذاری، مقدار محصول را بالاتر برده

در حال حاضر در دنیا صدها رقم مختلف  زیر کشت درخت هلوست، که مهمترین انها از نظر سطح زیر کشت، البرتا، ردهیون و جی.اچ.هیل می باشند که هر سه در ایران نیز کشت و هر کدام دارای انواع متفاوتی مثل زودرس، دیررس و غیره می باشند. در ایران حدود 90 رقم مختلف هلو وجود داشته که از مهمترین آنها می توان هلوی مشهدی، هلوی حاج کاظمی و هلوی انجیری را نام برد.

درخت هلو سه نوع شاخه ساده، مرکب و کاذب تولید و شاخه‌های ساده فقط جوانه رویشی تولید می‌کنند. شاخه مرکب، جوانه رویش و زایشی و شاخه کاذب در طول شاخه جوانه زایش و در نوکم جوانه رویشی تولید  که در هنگام هرس نوک شاخه کاذب حذف میگردند. جوانه گل هلو ساده بوده و در جانب شاخه‌های یک ساله تشکیل شده

تکثیرهلو: افزایش هلو به روش پیوند انجام که بهترین پایه برای هلو، دانهال های خود هلو بوده اما این گیاه را می توان روی پایه های زردآلو، بادام و آلو نیز پیوند زد 

افات و بیماری های هلو

یماری پیچیدگی برگ هلو و شلیل که این بیماری روی هلو وشلیل شدید و روی بقیه هسته دارها نیز دیده که با نام های لب شتری و بادسرخ آن ‌را می‌شناسد و كنترل شیمیائی این بیماری :كاپتان (اورتوساید) WP50% و 3- 2.5 در هزار، تركیب بوردو  2درصد ، اكسی كلرورمس WP35% و 5-3 در هزار و زمان مبارزه : در پائیز بعد از ریزش برگها و تورم جوانه‌ها یك نوبت سمپاشی انجام میگیرد

بیماری سفیدك سطحی یا سفیدك نمدی این بیماری معمولا درهرجا كه هلو كشت می‌شود بیماری نیز دیده که علاوه بر هلو به شلیل نیز حمله می‌كند که نشانه‌های بیماری روی برگ در ابتدا بصورت ایجاد لكه‌های سبز كمرنگ و یا مایل به قهوه‌ای ودرنهایت تشكیل بافت نمدی میباشد و برگهای پیر بندرت مورد حمله قارچ قرار می‌گیرند و مقاومند.

كنترل مكانیكی این بیماری : آبپاشی، باران، آب سردوگرم ، ازبین بردن غشای نمدی ازجمله اقداماتی است كه دركاهش بیماری موثر بوده.

روش كنترل بیولوژیكی: قارچ عامل بیماری در مناطق مرطوب بوسیله تعدادی قارچ های هیپرپارازیت كه مهمترین آنها Cicinobolus cesatii می‌باشد پارازیته شده‌اند و ازبین می روند ویا لااقل كاهش پیدا میکنند

در كنترل زراعی: حفظ حاصلخیزی خاك، هرس و واریته‌های مقاوم (ارقام هلو مخملی، كاردی و حاج كاظمی نسبت به بیماری حساس و ارقام پائیزه مقاومند.)

كنترل شیمیایی: بهترین زمان سمپاشی بعد از ریختن گلبرگها و تشكیل میوه بوده و درصورت لزوم 7-3 نوبت سمپاشی انجام که نوبت اول سمپاشی مهم است و سمپاشی‌های بعدی به فاصله 10 روز انجام می‌پذیرد.سموم از قبیل دینوكاپ(كاراتان) LC EC 35% و 1 درهزار دینوكاپ(كاراتان) FN-57 WP18.25% و 1 درهزار - سولفور(الوزان- كوزان) WP80-90% و 4-3 درهزار - بنومیل(بنلیت) WP 50% و 0.5 درهزار

ارزش غذایی هلو

هر 100 گرم از بخش خوراکی (میوه های) این گیاه دارای 165 کیلوژول (39 کیلوکالری) انرژی، 9.54 گرم کربوهیدرات ها، 8.39 گرم قند، 1.5 گرم فیبر، 0.25 گرم چربی، 0.91 گرم پروتئین، 16 میکروگرم ویتامین A، 162 میکروگرم بتاکاروتن، 0.024 میلیگرم تیامین، 0.031 میلیگرم ریبوفلاوین، 0.806 میلیگرم نیاسین، 0.153 میلیگرم پانتوتنیک اسید،

0.025 ویتامین B6، 4 میکروگرم فولات (ویتامین B9)، 6.1 میلیگرم کولین، 6.6 میلیگرم ویتامین C، 0.73 میلیگرم ویتامین E، 2.6 میکروگرم ویتامین K، 6 میلیگرم کلسیم، 0.25 میلیگرم آهن، 9 میلیگرم منیزیم، 0.061 میلیگرم منگنز، 20 میلیگرم فسفر، 190 میلیگرم پتاسیم، 0.17 میلیگرم روی و 4 میکروگرم فلوراید می باشد.

خواص هلو

طبع میوه هلو سرد بوده و برای افراد گرم مزاج بخصوص آنانکه طبیعت گرم و خشک دارند مفید میباشد

هلو مثل تمام میوه‌ها خواص ادرارآور و ملین دارد. گوشت هلو دارای سلولوزهای نرم بوده و کاملاً هضم می‌شود. هلو میوه‌ای نسبتاً کم ترشی بوده و مواد قندی و نشاسته‌ای آن به آسانی هضم شده و معده به راحتی هضم آن را تحمل کرده و به نظر می‌رسد که مواد قندی هلو ترشحات غده‌های هاضمه را تقویت می‌کند و هضم غذا را آسان میکند

هلو سرشار از انواع ویتامین هاست، به خصوص ویتامین‌های ب۱، ب۲ و آ. که این ویتامین ها به مقدار زیادی در پوست هلو تمرکز پیدا کرده اند

هلو داری انواع مختلف با گونه‌ها و طعم‌های متفاوت بوده که از انواع مختلف ای میوه می‌توان به بلخی، کاردی، زعفرانی (که دارای دو نوع هسته جدا وهسته چسب موجود است و مورد استفاده قرار گرفته)، هلو انجیری، هلو هلندری (که شباهت فریبنده‌ای به زرد آلودارد) نام برد.

برای رفع بوی بد دهان هلو مصرف کنید این میوه در افرادی كه گرم مزاج هستند سبب تقویت نیروی جنسی شده و روغن مغز هسته هلو برای درد گوش و گرفتگی مجرای گوش مفید بوده .

روغن مغز هسته هلو را به محل درد بواسیر بمالید اثر خوبی را از خود نشان میدهد  ( برای برطرف كردن بواسیر مغز هسته هلو را بصورت پماد درآورده و به مقعد مالیده شود  ) برای برطرف كردن زخم هایی كه در بدن اطفال و پشت گوش آنها می زند هسته هلو را در آتش انداخته تا بسوزد سپس مغز هسته را در آورده و له كنید و بر محل زخم بمالید.

خانمهای حامله اگر می خواهند بچه زیبایی داشته باشند باید در طول بارداری هلو بخورند .

برای بیماری های مجاری ادرار ، سنگ كلیه و ورم مثانه جوشانده برگهای درخت هلو را تهیه کنید و یك فنجان در روز میل شود   همچنین دم كرده برگ یا گل هلو برای رفع سیاه سرفه استفاده می شود .

هلو را له کرده و بصورت ضماد برای رفع دل پیچه بچه ها و دفع كرم روده روی شكم آنها قرار دهید  و برگ هلو و جعفری را با روغن زیتون مخلوط كرده و روی سوختگی و محل ضرب دیدگی بگذارید.

بهترین ماسك زیبایی را می توانید از هلو تهیه کرد برای طراوت و جوان كردن پوست هلو را پوست كنده وله كنید و روی پوست قرار بدهید و بگذارید مدت 20 دقیقه بخوبی بماند و سپس از آن صورت را با اب معدنی بشوئید و اگر آب هلو را به صورت لوسیون روی پوست ملیده شود سبب شفافیت و بازسازی پوست می‌شود.

جوشانده پوست درخت هلو خاصیت تب بر داشته و خوردن هلو سموم را از بدن خارج می كند .

برای وزن كم كردن افراد چاق  هلو  استفاده شود  و ارادی که زخم معده دارند و یا مبتلایان به ورم معده و یا روده باید با شكم خالی هلو بخورند .

هلو میوه خوبی برای اشخاص مسن بود مشروط براینكه با شكم خالی بخورند كه زود هضم گردد و جوشانده گل هلو كرم كدو و كرم معده را از بین می برد .

توجه شته باشید که خوردن شكوفه هلو برای زنان بار دار ممكن است سبب سقط جنین میشود .

پتاسیم موجود در هلو نه تنها به کاهش خطر ابتلا به بیماری های کلیوی کمک کرده بلکه در پاکسازی مثانه نیز نقشی مهم ایفا کرده و تراکم پتاسیم و  دیگر ویتامین ها در این میوه کوچک به کلیه و کبد شما اجازه داده و در شرایطی متعادل و سالم به حیات خود ادامه میدهند.

فنولیک موجود در هلو یکی از بهترین ترکیبات ضد التهابی داشته که علاوه بر این، ویتامین A موجود در هلو کمک قابل توجهی به درمان دردهای رماتیسمی کرده .در میان انواع گوناگون میوه های دارای انتی اکسیدانی هلو بیشترین تأثیر در بستن راه های نفوذ عفونت به بدن دارد.

این میوه دارویی نقش به سزایی در کاهش گسترش سلول های سرطانی در انواع مختلف این بیماری به ویژه: سرطان دهان، سرطان ریه ، سرطان سینه و سرطان روده دارد. همچنین سرشار از بتاکاروتن و ویتامین A بوده، دو ترکیبی که نه تنها نقشی مهم در حفظ سلامت چشم ها و قوای دید ما دارند بلکه از بسیاری بیماری های چشمی نیز جلوگیری کرده

از حساس ترین و آسیب پذیرترین نقاط انسان سیستم ایمنی بوده که به راحتی و تحت تأثیر عوامل مختلف دچار اختلال شده و اسید آسکوربیک و زینک موجود در هلو به شما می کند تا از سیستم ایمنی بدن خود برابر بسیاری از موقعیت های خطرناک محافظت نماید به خاطر داشتن مقدار بالای فسفر، محافظ سیستم عصبی بوده و برای درمان افرادی که دچار اختلالات عصبی هستند کاربرد داشته.

هلو سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی به نام پولیفنول‌ها است که از اکسایش کلسترول پیشگیری کرده و برای همین هم اجازه نمی‌دهد رگ‌ها گرفته شوند.این میوه برای پیشگیری از سکته قلبی دارویی خوبی محسوب شده

مضرات هلو

برگ گل و مغز هلو به علت دارا بودن امیگدالین اثر سمی داشته و مصرف زیاد و مداوم ان ها موجبات مسمومیت را فراهم میکند

هلو برای افراد سرد مزاج مضر بوده و به همین دلیل این افراد باید هلو را با عسل یا زنجبیل بخورند

هضم هلو برای بعضی از افراد دشوار است و نفخ ایجاد کرده و برای اینكه ایجاد نفخ نكند ، باید آن را حداقل نیم ساعت قبل از غذا میل کنند.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.