^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

حنا

 

حنا Henna با نام علمی: Lawsonia inermis  از خانواده موردسانان LYTRACEAE  گیاهی دولپه‌ای‌ها که خود سرده مشخصی را به نام حنا (Lawsonia) ساخته و این گیاه به صورت درختچه‌ای بوده که بومی آفریقای شمالی، آسیای جنوبی و غربی، و شمال استرالیامیباشد که بومی منطقه مناطق نیمه خشک: شمال آفریقا، غرب و جنوب آسیا و شمال استرالیا است

ناه های دیگر حنا: hina, the henna tree, the mignonette tree, the

گیاه حنا به عنوان ماده‌ای آرایشی در مصر باستان، بخش‌هایی از آفریقای شمالی، آفریقای غربی، شاخ آفریقا، شبه جزیره عربستان، خاور نزدیک، شبه‌قاره هند و آسیای جنوبی استفاده شده. همچنین بین زنان شبه‌جزیره ایبری و اروپای قرن ۱۹ رایج میباشد. در کل برای حنا گذاشتن، نقش انداختن بر بدن و خالکوبی موقت، و مراسم حنابندان استفاده میگردد.

 حنا به عنوان رنگ طبیعی برای مو

استفاده از حنا مثل رنگ مو نبوده و حنا هر چقدر بیشتر روی موهایتان بماند، رنگ مسی آن بیشتر شده و  نسبت به رنگ مو آسیب کمتری به مو وارد کرده و نسبت به آن دیرتر کم رنگ شده و در واقع یک رنگ شفاف بوده که علاوه بر رنگ قرمز پررنگش به موها حالت داده و آنها را درخشنده کرده و همچنین یکی از خواص حنا که می توان به آن اشاره نمود این است که به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند.

مثلا اگر موهایتان مشکی باشد، وقتی زیر نور به آنها نگاه کنید، فقط درخشندگی قرمز رنگ را میبینید. اما اگر موهایتان بلوند و یا خاکستری باشد، نارنجی درخشان دیده و اگر موهایتان قهوه ای باشد، یک سایه روی آنها ایجاد شده و اگر موهایتان را رنگ کنید تا سفیدی های آن را پوشانده موهای خاکستری نارنجی روشن یا شاید نارنجی گلگون به نظر  رسیده.

گیاهشناسی حنا

حنا گیاهی بوته ای و یا درختی به ارتفاع 2 تا 7 متر بوده و این گیاه پرشاخه میباشد و شاخه ها صاف بوده. برگ ها به صورت متقابل و صاف، بیضی و یا نوک تیز بوده و گلهای حنا دارای گلبرگهای بیضی شکل و به رنگ سفید یا قرمز بوده و میوه حنا کوچک، از نوع کپسول و به رنگی قهوه ای است که درون هر میوه 4 دانه وجود دارد.

این گیاه دارویی برای بهترین عملکرد به دماهای بالا نیاز داشته ولی بهینه دما 25 درجه سانتی گراد است. این گیاه به انواع خاک هایی چون رسی، شنی و بدون مواد غذایی سازگار بوده اما  بهترین رشد را در خاکهای رسی، سنگین و حاصلخیز دارد. به رطوبت پایین و خشکی هوا نیز مقاوم بوده.

حنا بیشترین رنگ را در دمای بین 35 تا 45 درجه سانتی گراد تولید کرده و در مناطقی که دما به زیر 11 درجه سانتی گراد برسد، رشد نکرده و در هنگام بارندگی رشد سریعی پیدا می کند و شاخه های زیادی تولید می کند ولی در شرایط عادی رشد کندی داشته.

تکثیر این گیاه از طریق کشت بذر و یا قلمه صورت میگیرد و از ریزازدیادی هم برای تکثیر حنا استفاده میشود

آفات و بیماری های حنا

پوسیدگی سیاه ریشه که علت آن Corticium koleroga و لکه برگی که علت آن Xanthomonas lawsoniae است از مهمترین بیماری های حنا بوده.

خواص حنا

حنا حاوی پروتئین میباشد و برگ های حنا برای درمان زخم ها، زخم معده، سرفه، برونشیت، کمر درد، میگرن، پیسی، خارش، سوختگی ها، ریزش مو و یرقان مورد استفاده قرار گرفته میشود

همچنین در گذشته از حنا برای درمان اسهال های شدید با منشا میکروبی و آمیبی، سرطان، بزرگ شدن طحال، سردرد و یرقان استفاده که  امروزه از حنا برای درمان زخمهای دستگاه گوارش و دل درد از حنا استفاده و  از حنا به صورت موضعی برای درمان شوره سر، اگزما و عفونتهای قارچی هم استفاده و در صنایع لوازم آرایش هم از حنا برای تهیه رنگ مو و لاک ناخن استفاده میگردد  

حنا برای افرادی  که می خواهند از شر موهای سفید رها شوند و همچنین برای افرادی  که به رنگ موها و کرم موهای  شیمیایی حساسیت دارند، منبع مناسبی میتواند باشد. بطور کلی حنا سبب محافظت از مو در برابر آفتاب و گرد و غبار شده و حنا می تواند موها را قوی کرده و آنها را از ریشه تغذیه میکند  و موهایی ابریشمی و درخشان به ما هدیه دهد.

رنگ کردن مو  با حنا

قبل از هر چیز حنایی انتخاب کرده که کیفیت مناسبی را داشته تا رنگ موهایتان خوب و شفاف شود و ماسک موی مفید برای موها بحساب می اید

 دستور آماده کردن رنگ برای حنا: شما به یک مایع اسیدی و پودر حنا نیاز دارید که  می توانید از آب لیمو (یا سایر آب میوه های اسیدی)، چای، یا قهوه به این منظور استفاده کرد.

 کمی ماست به خمیر به دست آمده اضافه کرده تا کمی سفت تر شود. در ظرف را با یک پلاستیک بپوشانید و بگذارید حنا حداقل به مدت 12 ساعت در یک محل گرم به خوبی بماند و سپس حنا را در یک بطری پلاستیکی (یا کیسه ی پلاستیکی با گوشه های بریده شده) قرار داده.

در ابتدا به قسمت هایی از صورت تان که به خط رشد موهایتان نزدیک بوده  وازلین بزنید تا پوستتان رنگ نگیرد حال می توانید با موهای خیس و یا خشک شروع کنید، اما اگر موهایتان خشک باشند کارتان آسان تر میباشد.

مثل رنگ کردن مو ها به روش شیمیایی باید دستکش بپوشید از بالای موهایتان شروع کرده و هر دفعه دسته ی کوچکی از موهایتان را انتخاب کنید به صورت دسته ای مو ها را جدا اما نیازی به کیلیپس ندارید.

حنا را با لایه ضخیمی از ریشه مو بزنید تا انتهای مو ادامه دهید و پس از اینکه هر دسته تمام شد آن را کمی بپیچانید و سپس رها کرده وسعی کنید دسته ی بعدی که انتخاب کرده اید نزدیک به دسته ی قبلی قرار دهید تا روی هم قرار گیرد.

بگذارید حنا 2 الی 4 ساعت یا بیشتر روی موهایتان بخوبی قرار بگیرد تا رنگش بیشتر اثر کند. اگر دوست داشتید می توانید بگذارید تمام طول شب روی موهایتان قرار بگیرد. اما باید حتماً سرتان را با چیزی ببندید و سپس یک کلاه مخصوص رنگ هم سرتان کرده تا از بیرون ریختن حنا جلوگیری شود. زمانی که منتظر هستید، حنا روی موهایتان سفت خواهد شد و احساس سنگینی در روی سرتان میکنید.

در اتمام کار موهایتان را شسته و این کار ممکن است کمی سخت باشد. باید سرتان را زیر شیر آب گرفته و سپس شروع به شستن موها کرده تا کاملاً تمیز شوند و شامپو به موهایتان بزنید وسپس کمی مرطوب کننده ی مخصوص به موهایتان زده شود و توجه داشته باشید که بوی حنا و دانه های آن بعد از چند بار شستن به طور کامل از لابه لای موهایتان می روند.

همیشه سعی کنید زیاد با حنا رنگ نکنید زیرا موها عادت به حنا میکنند و خارش زیادی را در بر دارند

گاهی اوقات برای رنگ دهی بهتر ترکیباتی به حنا استفاده شده که مضر بوده  مثلا نیترات نقره، پیروگالول،کروم، قرمز دانه و .. . این ترکیبات باعث ایجاد حساسیت، التهابات مزمن، واکنشهای حساسیتی به محصولات آرایشی و بهداشتی دیگر شده

اگر تا به حال از حنا استفاده نکرده اید و نگران حساسیت داشتن به این ماده را دارید، مقدار کمی  از حنا را در پشت گوش در امتداد خط موها قرار داده و اگر پس از 24 ساعت واکنش حساسیتی نظیر قرمزی پوست را مشاهده ننمودید با خیال راحت از این رنگ طبیعی استفاده کنید

زنجبیل، دارچین، اسطو خودوس   برای خوش بو کردن حنا میتوانید استفاده و برای نرم شدن مو از روغن زیتون استفاده

مضرات حنا

برخی از عوارض جانبی حنا عبارتا ند از: خارش، قرمز شدن پوست، تورم، زخم ، تاول و حالت سوختگی. و  به ندرت منجر به عوارضی مثل  کهیر، آب ریزش بینی، آسم و تنگی نفس شده و استفاده خوراکی حنا به مطالعات بسیار بیشتری نیاز داشته و مصرف آن اصلا توصیه نمی شود.

 زنان بادار نباید از حنا به صورت خوراکی استفاده کنند زیرا باعث سقط جنین شده و در مورد زنان در دوران شیردهی هم توصیه نشده و حنا با لیتیوم اختلال دارویی دارد به طوریکه سبب می شود بدن لیتیوم را دفع نکند و میزان آن در بدن افزایش پیدا کرده و عوارض بسیار جدی در پی دارد.

ماسک های مو طبیعی

ماسک مو حنا با روغن برای رشد بهتر موها

حنا می تواند به همراه روغنهای گیاهی به کار برده شده و از ریزش مو، سفیدی مو و تاثیر آلودگی بر مو جلوگیری نماید که مواد لازم برای تهیه ماسک: پودر حنا: 5 فنجان ، روغن کنجد: 250 گرم

طرز تهیه:  روغن کنجد را بر روی حرارت گذاشته تا گرم شود، سپس پودر حنا را به آن اضافه کنید و بگذارید 5 تا 6 دقیقه بجوشد و اجازه دهید مخلوط حاصل خنک  گردد و سپس به موها و پوست سر مالیده و بقیه ماسک را در ظرف پلاستیکی دربسته ای برای استفاده های بعدی نگهداری شود و این ماسک روغنی را 2 تا 3 بار در هفته و به مدت 2 ماه استفاده شود.

ماسک مو حنا برای درمان شوره سر

روشه ای بسیار خوبی برای مقابله با شوره سر با استفاده از حنا وجود داشته که  یکی از بهترین روشها استفاده از تخم شنبلیله و لیمو ترش به همراه حنا بوده مواد لازم:  تخم شنبلیله: یک فنجان ، کشک: 2 فنجان ، پودر حنا: یک  فنجان  ، لیمو ترش: یک عدد

طرز تهیه: یک شب قبل تخم شنبلیله را داخل کشک بریزید و بگذارید تا صبح خیس خورده و روز بعد  مخلوط را در داخل مخلوط کن بریزید  و به خوبی له کرده و پودر حنا را به آن اضافه و در آخر آب لیمو ترش را به آن افزوده   و ماسک را بطور کامل به پوست سر مالیده  و موهایتان را پس  از 45 دقیقه بشویید.

این ماسک را هفته ای یک بار استفاده شود و به آرامی می توانید کاهش شوره ها مشاهده نمایید موهایتان را تنها با آب سرد شستشو داده و پس از استفاده از این ماسک موهایتان را شامپو نزنید. روز بعد از استفاده این ماسک موهایتان را با شامپو شسته و سعی کنید از شامپویی ملایم استفاده شود.

ماسک مو حالت دهنده و نرم کننده

 حنا با اضافه کردن ترکیبات زیر می تواند به عنوان یک حالت دهنده و نرم کننده طبیعی مو  ، مورد استفاده قرار بگیرد که مواد لازم: پودر حنا: 2 فنجان ،   پودر انگور فرنگی هندی یا آملا: 1 فنجان

 پودر گل ختمی: 2 ق غ،  پودر تخم شنبلیله: 2 قاشق غذاخور ی ، پودر پوست پرتقال خشک شده: 1 ق غ  و کشک: مقداری

طرز تهیه این ماسک

یک تا دو ساعت قبل از  استفاده از این ماسک ، همه مواد نامبرده را با مقدار کافی کشک مخلوط کرده تا خمیری یکنواخت به دست بیاید وسپس  بعد از گذشت 1 تا 2 ساعت ماسک را به پوست سر و موها از ریشه تا نوک موها مالیده و با یک کلاه پلاستیکی یا پوشش پلاستیکی دیگری موهایتان را بپوشانید  و بگذارید تا 1 ساعت بخوبی بماند و سپس  موهایتان را شستشو دهید.

ماسک مو حنا برای درمان ریزش مو

دلایل زیادی برای ریزش مو وجود داشته که با استفاده از این ماسک می توانید ریزش موی خود را بطور کامل متوقف بسازید.مواد لازم:پودر انگور فرنگی هندی: یک فنجان،   پودر حنا: 3 ق غ ، پودر تخم شنبلیله: 2 قاشق غذاخوری ، سفیده تخم مرغ: یک عدد، لیمو ترش: یک عدد

تهیه: یک ساعت قبل از استفاده این ماسک بایستی آن را تهیه شود و تمام مواد را با هم مخلوط کرده  و بطور کامل روی پوست سر و موها مالیده شود و بگذارید تا 45 دقیقه بخوبی بماند و سپس موها را بشورید و این ماسک را هفته ای یک بار استفاده کنید. در شش هفته شما تغییری اساسی و موثر را در ریزش موهایتان را به راحتی مشاهده میکنید.

ماسک حنا با چای سیاه یا چای سبز برای تغذیه مو و نرم کنندگی

مو برای کنترل آسیب و مقداری تغذیه به نرم‌کننده عمیق نیاز داشته و بدین منظور، یک شب حنا را در چای تازه دم‌شده چای سیاه یا چای سبز بخیسانید. می‌توانید کمی روغن اسانس دار یا تخم مرغ زده شده روی موهایتان زده و سپس بخش دوم ترکیب را روی سر پیاده کنید. قبل از شستن سر، حتما یک ساعت صبر کرده که این‌کار سبب حجم‌دهی، تقویت بافت و درخشش بیشتر موهای شما میگردد

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.