ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

طبق آمار رسمی کشورمان در حدود 80 %کمبود به ویتامین D طبق آمار رسمی کشورمان در حدود 80 %کمبود به ویتامین D
^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

d3

 

ویتامین D3 (کوله کلسیفرول)

بطور کلی ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی بوده و برای طبیعی نگه داشتن سطوح کلسیم خون ضروری میباشد. ویتامین D3 برای درمان و پیشگیری از کمبود ویتامین D ، همچون کودکان دچار راشی تیسم و بالغین مبتلا به استئومالاسی، بکار برده شده. این دارو در بیماران مبتلا به کم کاری غدد پاراتیروئید (غددی که سطح کلسیم خون را کنترل می کنند) و بیماران دچار نارسایی کلیه که از بیماری استخوان رنج می برند نیز استفاده می گردد.

 

مصرف روزانه 25 کیلوگرم از ویتامین D می‌‌تواند تا حدود 50 درصد از بروز سرطان‌های روده و تاحدود 30 درصد از بروز سرطان‌های سینه و تخمدان جلوگیری نماید. این درحالی است که اگر میزان مصرف ویتامین D به بیش از 50 میکروگرم در روز برسد، در آن صورت میزان جذب کلسیم در بدن افزایش پیدا کرده و این امر اختلال عملکرد بافت‌‌های کلیوی و کبدی انسان را به دنبال خواهد داشت.

کمبود ویتامین D3 در بین چه افرادی رایج تر است

طبق آمار رسمی کشورمان در حدود 80 درصد افراد جامعه این کمبود را دارند

بسیاری از افراد به میزان کافی ویتامین D3 دریافت نکرده و این در حالی بوده که اگر بطور روزانه و منظم در معرض نور خورشید قرار بگیرید امکان جذب ویتامین D3 وجود را دارید ولی متاسفانه اکثر افراد کشورمان به خصوص زنان بیشتر وقت خود را در محیط های سربسته می گذرانند یا از کرم های ضد آفتاب استفاده می کنند بعلاوه اینکه در فصل زمستان جذب ویتامین D3 از طریق نور خورشید دشوار میباشد.

افراد پنجاه سال یا بالاتر که پوستشان قادر به ساخت ویتامین D3 نبوده یا افرادی که کلیه آنها قادر به فعال کردن ویتامین D3 در بدن نیست

توجه داشته اگر از مکمل ویتامین D3 استفاده نمی کنید جذب این ویتامین از طریق مواد غذایی کار بسیار دشواری است یا اگر باردار هستید و اضافه وزن دارید بدن شما به مقدار ویتامین D3 بیشتری نیاز داشته و کمبود ویتامین D3 سبب ضعف و خستگی، درد مفاصل، عفونت های مکرر، بیماریهای قلبی عروقی، کاهش سیستم ایمنی بدن و افزایش خطر ابنلا به سرطان، دیابت، کاهش تراکم استخوان، کاهش کلسیم و فسفر خون، بیماری خود ایمنی و بیماری های مربوط به اعصاب و روان می شود.

  افرادی که به شیر آلرژی دارند و به هر دلیلی شیر مصرف نمی کنند

کسانی که دچار کمبود آنزیم های پانکراس، بیماری کرون، فیبروز، کیستیک، بیماری سلیاک، بیماری کبدی و برداشتن بخشی از روده یا معده هستند

بهتر است با یک آزمایش خون  میزان ویتامین D خود را چک نموده زیرا که در برخی افراد کمبود ویتامین D3 بدون هیچگونه علایمی وجود داشته که نباید آن را ندیده بگیرند.

در صورت کمبود ویتامین دی ،بدن قادر به جذب کلسیم مورد نیاز نیز نخواهد بود.

کسانی که نسبت به قرار گیری در معرض تابش نور خورشید محدودیت دارند مثل خانم هایی که در محیط سر بسته کار می کنند یا از مواد غذایی ویتامین D3 استفاده نمی کنند

کودکان و نوجوانانی که در معرض تابش نور خورشید قرار نمیگیرند و از خوردن روزی دو فنجان شیر اجتناب می کنند

افراد چاق به ویتامین D3 بیشتری نسبت به سایرین نیاز دارند

در واقع آلودگی هوا مقصر اصلی است و کودکان و زنان بیشتر در معرض کمبود ویتامین دی میباشد

علایم کمبود ویتامین

کمبود ویتامین D 

منبع ملی کالا

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.