ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

علائم سرطان روده بزرگ که باید سریع به پزشک مراجعه شود علائم سرطان روده بزرگ که باید سریع به پزشک مراجعه شود
^Back To Top

 علائم سرطان روده

 

علائم سرطان روده بزرگ چیست

سرطان روده بزرگ چهارمین سرطان شایع در ایران میباشد، سرطان‌ روده بزرگ از پولیپ‌های غددی منشأ گرفته و پولیپ رشد غیر‌طبیعی توده‌های خوش‌خیم در جدار اعضای بدن بود که تبدیل پولیپ به سرطان یک فرایند چند مرحله‌ای محسوب شده که از تجمع تغییرات ‍ژنتیکی ناشی میگردد و حداقل ۱۰ سال طول می‌کشد تا پولیپ به سرطان تبدیل شود.

قبل از توجیه باید گفت که در اغلب موارد دیدن علائم مربوط به سرطان نیستند. سایر مشکلات جسمی و رواني نیز می‌توانند علائم مشابهی ایجاد شود و هر كس که این علامت‌ها را داشته باشد باید با پزشک مشورت تا در سریع‌ترین زمان ممکن تشخیص داده شده و درمان شود. معمولاً سرطان در مراحل ابتدایی سب ایجاد درد نشده

اگر تغییرات که اتفاق می افتد بیش از 4 هفته ادامه پیدا کند باید جدی تلقی گردد.

 بطورکلی علائم بالينی این بیماری شامل:

یک علامت شایع سرطان کولورکتال تغییر در عادات گوارشی میباشد

داشتن اسهال یا یبوست و يا همچین بروز اسهال و يبوست بصورت تناوبی و بهین نکته توجه داشته باشید که البته فردی که یبوست مزمن داشته نباید نگران باشد زیرا تغییر اجابت مزاج را زمانی گفته که شروع تغییر چند ماه اخیر باشد و پیش‌رونده هم بوده و در چنین مواردی، فرد باید برای درمان مراجعه نماید.

داشتن حالت تهوع یا استفراغ

کاهش وزن و کم خونی دو مشخصه بارز کلون سمت راست بوده و کاهش وزن بویژه درباره تومورهای کلون سمت راست شاخص میباشد، زیرا قطر کلون زیاد میباشد و تومور رشد کرده و دیر‌تر تشخیص داده میگردد.

احساس کردن عدم تخليه كامل روده و دفع ناقص مدفوع

درد شكم  در هنگام دفع مدفوع

دیدن خون به رنگ قرمز روشن یا خیلی تیره در مدفوع

زمانی متوجه شوید که  مدفوع باریک‌تر از معمول میباشد

داشتن زور پیچ و احساس دايمی دفع، یا احساس پری یا نفخ در بدن

كم خونی غيرقابل توجيه ایجاد شده  و با کمبود خون و به دنبال آن، کم خونی ناشی از کمبود آهن است

احساس خستگی شدیدبصورت مداوم

دردهای قولنجی معده

کرامپ یا گرفتگی معده

یرقان و زردی پوست یا سفیدی چشم

حرکت درون روده

گاز معده و نفخ نیز یکی از مواردی بوده که می تواند به تشخیص سرطان روده بزرگ کمک کند.

دفع خون روشن از مهمترین علائم سرطان روده بزرگ محسوب شده و دفع خون روشن یکی از مهم‌ترین علائم سرطان روده بزرگ میباشد و هر فردی در طول عمرش می‌تواند یک یا دو بار دفع خون روشن را تجربه نماید

علایم سرطان روده برزگ ممکن بوده که شبیه به سایر علائم نظیر عفونت ها، تب، بواسیر و بیماری‌های التهابی روده میبشاد.

فردی ممکن است هموروئید و بواسیر داشته باشد و موجب دفع خون روشن بشود و تکرار شود. پس این حالت نباید نگرانی ایجاد کند؛ منظور از دفع خون، خونی است که اخیرا شروع شده و چند بار تکرار می‌شود و این زنگ خطری است که بیمار با مراجعه به پزشک شکایت خود را مطرح کند تا اقدامات درمانی آغاز شود.

یکی دیگر از علائم سرطان روده بزرگ تغییر در اجابت مزاج فردی بوده و تغییر اجابت مزاج نباید بیش از شش ماه طول بکشد. تغییر اجابت مزاج به ویژه در تومورهای سمت چپ روده که روده باریک میباشد و مسیر آن زود مسدود شده که بصورت تأخیر در اجابت مزاج که برای نمونه فرد روزی یک بار اجابت مزاج داشته به چهار روز تا یک هفته طولانی‌تر میشود و زمان این تغییر بطور مشخص کمتر از شش ماه میباشد.

تنگی نفس: یکی دیگر از اثرات جانبی خونریزی داخلی، تنگی نفس بوده و در بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ اگرچه حجم های از دست دادن خون زیاد نیست اما توانایی خون برای حمل اکسیژن کاهش پیدا کرده و به همین دلیل بوده که فرد احساس تنگی نفس خواهد کرد

افرادی که در خانواده‌شان یک فرد مبتلا به سرطان روده بزرگ داشته که باید زود‌تر مراجعه  و تنها نگرانیشان همین بوده  که فردی در خانواده هست که مبتلا به سرطان روده بزرگ میباشد.

5 تا 10 درصد کسانی که به سرطان روده بزرگ مبتلا شده و نقایص ژنتیکی داشته که منجر به بروز سرطان در سنین پایین‌تر بوده و یافتن خانواده‌های دارای نقایص ژنتیک در سنین پایین‌تر برای شروع زودتر اقدامات غربالگری و پیشگیری اهمیت داشته.

پيشگيری از سرطان روده بزرگ

مصرف كافی ميوه‌ها و سبزي‌ها بصورت روزانه مثلا روزانه پنج وعده ميوه و سبزی ارگانیک

محدود كردن مصرف چربی‌های اشباع شده كه اين نوع چربی‌ها در چربی گوشت قرمز و گوشت های فراوری شده (سوسيس و كالباس) به فراوان وجود داشته و بایداز فست فود ها جلوگیری شود .

عدم مصرف دخانيات و سيگار و الكل

پرهيز از اضافه وزن و چاقی

داشتن فعاليت فيزيكی به صورت منظم روزانه

اگر بالاي 50 سال داريد، سالانه يك بار آزمايش مدفوع برای بررسی وجود خون مخفی و هر پنج سال يك بار سيگموئيدوسكوپي و يا هر ده سال كولونوسكوپي انجام بدهيد. اگر عوامل خطر در شما زياد باشد و هر دو سال يك بار كولونوسكوپي انجام بدهيد.

علت سرطان روده بزرگ

درمان سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ و تشخیص ان

منبع ملی کالا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.