^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

ویتامین ث

خواص ویتامین ث در بدن

موارد مصرف ویتامین C در پیشگیری و درمان بیماری اسکوروی، کمک به درمان سوختگی‌های شدید، بهبود شکستگی یا زخم بیماری‌های مزمن  میباشد.

 ویتامین C می‌تواند باعث افزایش توان جذب آهن  در بدن شود.

ویتامینc دارای خواص ضدالتهابی میباشد و ممکن است در پیشگیری و درمان بیماری‌های قلبی عروقی مفید واقع شود و روند ایجاد آب‌مروارید چشم را کند نماید و در درمان بعضی از بیماری‌های عفونی نیز مفید واقع شود.

اگر در زمان سرماخوردگی از مقادیر فراوان ویتامینc استفاده نماید، مدت بیماری‌تان کوتاه‌تر میشود.

این ویتامین فعالیت بسیاری در ارتقای سلامت سیستم ایمنی بدن را دارد

درمان درد مفاصل: توجه داشته باشید که درد مفاصل می تواند ناشی از تخریب غضروف‌ها واقع شود و بدن برای تقویت و همچنین ترمیم مشکلات غضروف‌ها نیاز زیادی به ویتامین C داشته. از آنجایی که این ویتامین در تشکیل کلاژن و پروتئوگلیکان غضروف‌ها نقش بسزایی دارد بنابراین برای ترمیم مشکلات مربوط به غضروف‌ها و مفاصل لازم بوده که مصرف این ویتامین را تا سه برابر افزایش پیدا کند.

این ویتامین کمک فراوانی به ساخت هورمون های بدن کرده،مفید برای متابولیسم چربی،پروتئین  بدن این ویتامین ضروری است.

عملکرد ماهیچه ها و سلولهای عصبی با وجود ویتامین ث بهبود پیدا میکند و نقش بسزایی درشکل گیری استخوان ها دارد.

برای هماهنگ سازی جذب آهن توسط بدن این ویتامین را فراموش نکنید.

اطلاعات محدودی در مورد اثر محافظتی این ویتامین در برابر بعضی از انواع سرطانها شامل سرطان مری و معده وجود داشته و همچنین این ویتامین در پیشگیری از سرطان مثانه و روده بزرگ نقش بسزایی داشته. همچنین  این ویتامین سبب مهار تشکیل مواد سرطان زا در دستگاه گوارش شده و در بعضی مطالعات اثر حفاظتی ویتامین C در برابر سرطان، به همراه مصرف توأم آن با ویتامین E مشاهده گردیده است.

ویتامین C در حفظ سلامت سیستم ایمنی در مقابله با عفونتها و بیماریها نقش داشته و داروها و آلاینده های محیطی را غیر سمی می کند. این ویتامین باعث حفاظت ویتامینهای A و E و اسیدهای چرب در بدن شده و ویتامین C جذب کلسیم و آهن موجود در منابع گیاهی را افزایش خواهد داد و باید گفت ویتامین C برای سلامتی بدن یک معجزه است

تاثیر ویتامین ث بر پوست

یکی از دشمنان همیشگی سلامت پوست، اشعه فرابنفش نورخورشید بوده که با ایجاد و تولید رادیکال‌های آزاد و گزینه‌های واکنش‌گر اکسیژن  سبب تخریب پوست و آسیب به آن شده و امروزه عامل اصلی پیری سلول‌ها و در نتیجه پیری پوست را نیز تولید همین رادیکال‌های آزاد دانسته اند و ویتامین c (ال-آسکوربیک اسید) به عنوان یک کوفاکتور و آنتی‌اکسیدان بیولوژیک به دلیل خواص احیاکنندگی‌اش شناخته شده است و مصرف موضعی ویتامین ث بر روی پوست، سطح پوستی این ویتامین را به میزان قابل‌توجهی افزایش میدهد و می‌تواند با عوارض اشعه فرابنفش b بر روی پوست که از علایم آن آفتاب‌سوختگی و قرمزی پوست است به راحتی مقابله کند.اشعه فرابنفش خورشید باعث تخلیه ویتامین c پوست میشود و این مساله سبب شده که پوست در معرض خطر آسیب ناشی از نورخورشید قرار گرفته و همچنین ویتامینc قادر است پوست را نسبت به اشعه فرابنفش a نیز مقاوم‌تر کند. به طور کلی باید گفت که اشعه‌های فرابنفش b و a عامل اصلی سرطان‌های پوستی هستند

مصرف کردن مداوم ویتامینc از پیری زودرس و چین و چروک زودرس در پوست پیشگیری میکند و ترمیم زخم‌ها نیز با سرعت بیشتر و با کیفیت بهتری انجام خود گرفت.

مصرف کردن  ویتامینc باعث حفظ توأم پوست و کاهش لک‌های پوستی شده و متخصصین پوست مصرف موضعی ویتامینc را مثل مصرف خوراکی این ویتامین بسیار مهم توصیه کرده اند

مهم‌ترین نقش ویتامینc، کمک بسیاری به تولید کلاژن که یک پروتئین مهم بافت همبندی است میباشد. ویتامینc در هیدروکسیله کردن اسیدآمینه‌های پرولین و لیزین موجود در کلاژن و تقویت فیبرهای کلاژن یک کوفاکتور مهم بوده.

ویتامین سی نقش مهمی را در جریان فعل و انفعالات بدن ایفا کرده و در ساخت کلاژن جهت التیام زخمها نقش اساسی را ایفا میکند

چه افرادی به ویتامین C بیشتری نیاز دارند

خواص ویتامین ث در بدن

 

منابع دارای ویتامین ث

 

عوارض کمبود و زیادی مصرف ویتامین ث

منبع ملی کالا

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.