^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

 

ویتامین ث یا ال-آسکوربات یا اسکوربیک اسید ریز مغذی حیاتی برای گونه‌های پیشرفته پستانداران مانند انسان، میمون‌ها و مانند این‌ها بوده و شمار اندکی از گونه‌های دیگر پستانداران به‌ویژه خوکچه هندی و خفاش‌ها، تعدادی از گونه‌های پرندگان و بعضی از ماهی‌ها ست. تقریباً به جز موارد که در بالا ذکر شد بقیه جانداران قادر به ساخت این ویتامین در بدن خود هستند

 ویتامین c جامدی سفید رنگ و محلول در آب و غیر سمی بوده که مصرف آن سامانه ایمنی بدن را افزایش خواهد داد و دارای استر حلقوی بوده و در محیط آبی آبکافت می‌شود و اسید می‌سازد، به همین علت به ان «اسید آسکوربیک» گفته شده.

تاریخچه کشف ویتامین ث:در سده نوزدهم و در جریان مبتلا شدن بسیاری از دریانوردان به بیماری اسکروی این دریانوردان چاره کار را در مصرف مرکبات یافته و بالاخره در سال ۱۹۲۸ این ویتامین در میوه پرتقال کشف گردید و اسید اسکوربیک نام گرفته شد و این ویتامین که از ویتامین‌های محلول در آب بوده، در برابر حرارت و مواد قلیایی از بین رفته و این ویتامین در واکنش‌های شیمیایی بدن یک حمل کننده الکترون میباشد و از مهمترین آنتی اکسیدان‌ها بشمار امده.

کمبود این ویتامین را می توان در «تبس» Thebus(شهری در مصر) از 1500 سال قبل از میلاد مسیح نیز نصب داد ،در حدود 400 سال پیش از میلاد مسیح، بقراط عوارض کمبود آن را شرح داده شده و در حکایات و داستان های قدیمی نیز شرحی از علایم این بیماری دیده شده وشخصی به نام جیمز لیند در سال 1753م (1132ش) بر مبنای پژوهش های خود گزارش می کند که از 200 سال قبل به تأثیر مرکبات در رفع عوارض کمبود این ویتامین پی برده بودند.

 تحقیقات وی به وسیله دانشمند دیگری ادامه پیدا و توانست به کمک مرکبات، اسکوربوت (نام بیماری کمبود ویتامین) شایع شده در بین ملوانان را ریشه کن نموده و با این وجود به دلیل بی توجهی به این پژوهش ها و یافته های حاصل از آن ها، در سال 1912 طی مسافرتی که کاپیتان Scottبه سواحل جنوبی قطب انجام داد، ملوانان خود را از هر گونه منبع ویتامین C محروم کرده که خود فاجعه ای در تاریخ رقم خورد و اولین بار برای کشف ویتامین C در سال 1907 (1286ش) بر روی خوکچه هندی که همانند انسان نسبت به کمبود اسیدآسکوربیک حساس بوده، حقیقات گسترده ای انجام شد.

ویتامین C

این ویتامین یا همان اسید آسکوربیک در حقیقت قندی ساده بوده که بصورت کریستالی سفید رنگ و به صورت خشک، پایدار است وبه آسانی با اکسیژن هوا ترکیب شده  مخصوصا در برابر گرما. این اکسیداسیون به وسیله حضور مس، آهن و محیط قلیایی بالا می رود.

این ویتامین حساسترین ماده آلی موجود در طبیعت بشمار رفته و به جز اسیدها، هر عامل دیگری آن را تخریب می کند. مثلاً اگر در ظروف مسی، آهنی طبخ نماییم و به غذا حرارت شدید و طولانی بدهیم و به آن جوش شیرین بیفزایید، ویتامین C غذا از بین می رود.

 همچنین له شدن، پوست کندن و ... در میوه جات و گیاهان باعث از بین رفتن Vitc آنها می گردد. به علت محلول بودن این ویتامین در آب، اغلب در آب پخت، دور ریخته می شود. بهتر است میوه ها و سبزی ها را به صورت تازه مصرف نموده و در صورت نیاز به پخت، با سرعت و در آب کم و در ظرف دربسته طبخ را انجام دهید.توجه داشته باشید که هنگامی که سبزیجات تهیه شده و 24 ساعت در یخچال نگهداری گردند 45% ویتامین C خود و در محصولات منجمد 52% آن را از دست اده و کسانی  که در خارج از منزل غذا مصرف می کنند بایستی به این نکات توجه زیادی نمایند مانند سالادهایی که از قبل تهیه و در یخچال رستوران ها به مدت طولانی نگهداری می شوند. 

توصیه شده مصرف ویتامین ث که شامل ویتامیی که از منابع طبیعی و یا از مکمل ها دریافت می کنید، می شود، بقرار جدول زیر است:

میزان مصرف  ویتامین C در افراد مختلف متفاوت است:

میزان مصرف در کودکان

0 تا 6 ماه       40 میلی گرم در روز

7 تا 12 ماه     50 میلی گرم در روز

1 تا 3 سال     15 میلی گرم در روز

4 تا 8 سال     25 میلی گرم در روز

9 تا 13 سال   45 میلی گرم در روز

میزان مصرف در زنان

14 تا 18 سال 65 میلی گرم در روز

19 سال به بالا   75 میلی گرم در روز

زنان باردار  18 سال و کم تر 80 میلی گرم در روز

 زنان 19 سال و بیشتر 85 میلی گرم در روز

زنان شیرده 18 سال و کم تر 115 میلی گرم در روز

میزان مصرف در مردان

پسران 14 تا 18 سال 75 میلی گرم در روز

19 سال به بالا          90 میلی گرم در روز

افراد سیگاری: 120 میلی گرم

 نوجوانی: 60 تا 100 میلی گرم

البته لازم به ذکر است که خیلی از افراد میزان بیشتری از آنچه در بالا آمده ویتامین c دریافت می کنند، اما فایده مصرف بیشتر این ویتامین مشخص نشده و برخی از تحقیقات نشان داده اند که میزان بیشتر از 200 میلی گرم در روز در بدن استفاده نشده و از طریق ادرار دفع خواهد شد. مقادیر بالای ویتامین c فقط میبایست در صورت کمبود این ویتامین در بدن و با دستور پزشک مصرف گردد.

میتوان نتیجه گیری کرد که برای افراد بالغی که سالم هستند و دارای بیماری خاصی نمی باشند میزان 10 تا 20 میلی گرم در روز می توان از عوارض کمبود این ویتامین جلوگیری کنند و البته یک سری از اشخاص بخصوص هستند که مقدار بیشتری به ویتامین سی نیازمند مثل کسانی که  باردارند،ورزشکارند،دارای مریضی های خاصی هستند به ویتامین سی بیشتری نیازمند میباشند.

ویتامین C برای ساخت کلاژن که یکی از مهمترین اجزای بافت رگ های خون، تاندو ن ها، رباط ها و استخوانهاست حیاتی میباشد

در چه شرایطی ویتامین C از بین می رود؟

ویتامین C ویتامینی حساس بوده و آنزیمهایی وجود دارد که آن را به راحتی از بین می برد. تماس با هوا و فلز باعث اکسید شدن ویتامین C شده و آن را از بین می برد. توصیه این بوده که مصرف و تهیه مواد حاوی ویتامین C مانند آب میوه ها بسیار کم بوده و ا گر نمی توان در زمان تهیه از آن استفاده کرد باید اولا لیوان پر از آب میوه باشد و ثانیا بر روی آن با درپوش پلاستیکی محکم کرد که کمتر در معرض تماس با اکسیژن یا هوا قرار گرفته شود و میوه هایی هم که به صورت کامل و درسته خشک می گردند حاوی ویتامین C کمی بوده اند و آنهایی که برش داده شده اند بسیار کمتر از سایرین C دارند.

چه افرادی به ویتامین C بیشتری نیاز دارند؟

افراد سیگاری ، خانمهای باردار و شیرده تا 100 میلی گرم و افرادی که جراحی کرده باشند  برای التیام زخمهایشان به مقادیر بیشتری احتیاج دارند. در شرایط اضطرابی و برای تمام گروه های سنی و کسانی که احتمال سکته قلبی در آنها وجود دارد، ویتامین C بیشتری احتیاج خواهند داشت

برای حفظ ویتامین ث سبزیجات چه باید کرد

بهترین روش طبخ سبزیجات پختن آن در آبی بوده که ابتدا جوش آورده ایم و به مدت 30 ـ 20 دقیقه بپزیم تا ویتامین C آن تا حدودی حفظ گردد.

خواص ویتامین ث در بدن

منابع دارای ویتامین ث

عوارض کمبود و زیادی مصرف ویتامین ث

منبع ملی کالا

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.