ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

درمان کمبود ویتامین دی از طریق مواد غذایی درمان کمبود ویتامین دی از طریق مواد غذایی
^Back To Top

ویتامین دی

 ویتامین D برای بدن همه‌ی ما ضروری بوده و این ویتامین معجزه آسا برای سلامتی قلب، دندان و استخوان‌ها مفید و ضروری میباشد و با سرطان، آلزایمر و درد مقابله کرده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

درمان کمبود ویتامین دی

درمان کمبود این هورمون مصرف آن میباشد و ویتامین دی را میتوان بصورت خوراکی و یا تزریقی مصرف شود و ویتامین دی در بدن ذخیره شده و تزریق یک آمپول آن میتواند نیاز بدن را تقریبا تا شش ماه تامین میکند.

 

البته در مصرف ویتامین دی توجه به چنین مواردی ضروری است:

اگر از دیگوکسین و یا داروهای ادرار آور تیازیدی استفاده میکنید مراقب باشید ویتامین دی را بیش از اندازه مصرف ننمایید و اگر سنگ کلیه و یا دیگر بیماری های کلیوی و یا بیماری کبدی و یا هورمونی دارید قبل از مصرف ویتامین دی آن را به پزشک خود اطلاع بدهید و اگر کربامازپین، پریمیدون، باربیتورات و یا برخی داروهای ضد ایدز مصرف می کنید نیاز شما به ویتامین دی بیش از افراد دیگر است

مواد غذایی دارای ویتامین D

بهترین منبع طبیعی ویتامین D نور خورشید میباشد و کافی است روزانه 5 الی 15 دقیقه در معرض خورشید قرار بگیرید تا 90 درصد نیاز بدنتان تأمین شود که بر حسب تحقیقات ساعات دریافت نور مفید بین نه تا ده صبح است  ولی با این حال توصیه می‌کنیم از گنجینه‌های غذایی این ویتامین غافل نگردید. به یاد داشته باشید که باید بخش اعظمی از بدن شما در معرض نور خورشید قرار بگیرد و چنانچه فقط صورت و دست‌های شما در معرض نور فقط باشند، قطعا ویتامین D چندانی تولید نمیشود

شیرغنی شده با ویتامین D که می توان از آن بستنی و پنیر نیز غنی شده تولید شود. مکمل ها نیز می توانند دوز مورد نیاز روزانه این ویتامین را در اختیار بدن قرار بدهند.

ماهی تن  ماهی چرب نیز یکی از منابع مفید ویتامین D است و سطح ویتامین D موجود در آن به مراتب بیشتر از ماهی ساردین نیز میباشد.

زرده تخم مرغ نیز غنی از ویتامین D بوده و به همین دلیل توصیه شده که زرده و سفیده تخم مرغ را حتما با هم مصرف نمایید.

جگر گاو نیز منبع سرشار از ویتامین D به همراه بسیاری دیگر از مواد مغذی مثل ویتامین A، آهن و پروتئین است.

روغن جگر ماهی کاد منبعی سرشار از ویتامین D بوده که از آن برای ساختن قرص های ویتامین D استفاده شده

مصرف 85 گرم ماهی تن حدود نیمی از نیاز روزانه‌ی ما به ویتامین D را تأمین کرده و ماهی تن تازه یکی از بهترین انتخاب‌های موجود برای تأمین ویتامین D بدن میباشد.

ماهی ماکرو جزو ماهی‌های سرشار از ویتامین D و امگا 3 ها بوده و یک وعده ماهی ماکرو یعنی در حدود صد گرم از این ماهی 90 درصد نیاز روزانه‌ی ما به ویتامین D را تأمین کرده و متخصصان حوزه‌ی تغذیه توصیه می‌کنند که به طور مرتب از این ماهی مصرف گردد و با این حال این ماهی محبوبیت ماهی آزاد ،ماهی چرب و یا ماهی تن را ندارد.

کره مخصوصا کره گیاهی یک ماده‌ی غذایی خیلی چرب و پرکالری بوده ولی با این حال سرشار از ویتامین A و ویتامین D می‌باشد و در واقع هر قالب 50 گرمی کره حدود 15 تا 20 درصد نیاز بدن به ویتامین D را تأمین میشود.

آب پرتقال غنی شده با ویتامین D نیز برای دریافت دوز مورد نیاز روزانه این ویتامین گزینه مفیدی میباشد و غلات غنی شده با ویتامین D‌ نیز بهمراه شیر یا آب پرتقال غنی شده منبع مفید این ویتامین میباشد.

بعضی از قارچ‌ها نیز درست مانند انسان مقادیر زیادی ویتامین D در تماس با نور خورشید تولید کرده و قارچ‌هایی که در تاریکی پرورش پیدا میکنن، عاری از این ویتامین بوده اما بعضی از گونه‌های قارچ‌ها که در تماس با اشعه فرابنفش خورشیدی رشد کرده، سرشار از ویتامین D هستند.

ماهی‌های چرب مانند ماهی آزاد،سالمون از منابع اصلی و غنی ویتامین D به حساب امده اند وچراغ‌ها و لامپ‌های فرابنفش نیز برای کسانی که در معرض خطر فقر شدید ویتامین D هستند، تجویز شده

روغن کبد ماهی که با طعم دهنده هایی مثل نعنا یا مرکبات و یا به شکل کپسول های مکمل ارائه می میگردد و منبع غنی از این ویتامین به شمار امده است

ماهی حلوا برای کسانی که به سلامتی شان اهمیت زیادی می‌دهند یک گزینه‌ی خوب محسوب شده و ماهی حلوا که ماهی سول نیز گفته می‌شود سرشار از ویتامین D است و این ماهی همچنین منبع فوق‌العاده‌ی ویتامین B12 و سلنیوم نیز میباشد.

مصرف آجیل ها را فراموش نکنید و گوشت نیز دارای ویتامین D هستند، ولی چندان غنی نیستند.

پای مرغ علاوه بر داشتن کلسیم فراوان برای جبران ویتامین دی هم مفید بوده

همچنین حواستان باشد که در صورت استفاده از عینک دودی یا ضد آفتاب، تولید ویتامین D به حداقل و گاهی به صفر می‌رسد

استفاده از مکمل های مولتی ویتامین دی نیز میتواند کمبود را در بدن جبران کند

شیر مادر خود یک منبع غنی از ویتامین D است اما دریافت آن باید حداکثر تا 400 واحد در روز باشد و چون در بیشتر اوقات از این دوز کمتر وارد بدن نوزاد شده باید شیرخشک را در برنامه غذایی کودک وارد کرد.

علایم کمبود ویتامین

کمبود ویتامین D 

منبع ملی کالا

D3

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.