ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

چه عینک دودی انتخاب کنیم؟ چه عینک دودی انتخاب کنیم؟
^Back To Top

اصولا استفاده از عینک دودی در تمام فصول سال و در تمام طول روز توصیه می شود هر چند آسمان ابری باشد یا آفتابی تفاوتی نمی کند در هر صورت استفاده از عینک آفتابی مفید است . اما چه عینک دودی باید انتخاب کنیم ؟ آیا قیمت و برند عینک دودی مهم است یا یک موضوع سلیقه ای است ؟ اشعه ماورابنفش خورشید یا همان UV دارای سه طول موج UVA ، UVB ، UVC  می باشد که   UVB  برای چشم انسان مضر است. اگر ما طولانی مدت در معرض این اشعه باشیم باعث ایجاد بیماری هایی مثل آب مروارید، سوزش چشم، تغییر در مرکز دید و در نهایت سرطان می شود. عینک ها باید حداقل 98% از UVB را جذب کنند، چرا که هنگام استفاده از عینک آفتابی مردمک چشم باز می شود و اگر این درصد از اشعه جذب نشود تمام اشعه های مضر به داخل چشم نفوذ می کنند. استفاده از عینک آفتابی به عنوان یک ضرورت برای حفظ سلامت چشم ها مطرح شده است، اگر عینک آفتابی مناسب استفاده کنید باعث بهتر شدن دید و پیشگیری از صدمه به عدسی و شبکیه چشم می شود.

استفاده از عینک های تقلبی نه تنها این خاصیت را ندارد بلکه باعث بسیاری از عوارض چشمی و نارسایی های شبکیه می شوند. پس می توان گفت عینک دودی یکی از ضروری ترین و حساس ترین وسایل جانبی است که هر شخص به آن نیاز پیدا می کند.  

عینک های رنگی متمایل به سبز و قهوه ای به علت مختل کردن طیف رنگ مضر هستند، البته برای افرادی که می خواهند به مدت طولانی رانندگی کنند، توصیه می شود از عینک های قهوه ای استفاده کنند، چرا که این عینک ها نور آبی آسمان را کاهش و وضوح بینایی را افزایش می دهند، ولی این عینک ها برای مصارف روزانه توصیه نمی شوند.  اگر پشت فرمان می نشینید توصیه می شود که از عینک های آفتابی سبز رنگ استفاده نکنید چرا که تشخیص نور قرمز و زرد را مختل می کنند و از این نظر مناسب نیستند. به عنوان یک اصل بدانید که بهترین رنگ برای عینکهای آفتابی در وهله اول خاکستری و پس از آن قهوه ای است.

 شیشه های عینک باید مقاومت کافی داشته باشد، شیشه های ساخته شده از پلی کربنات از همه مقاوم تر است.  قاب عینک باید بزرگ باشد تا محافظت کامل داشته باشد.  یک عینک آفتابی استاندارد عینکی است که وقتی آن را در مقابل یک صفحه ی طرح دار تکان میدهیم نباید صفحه موجدار و تار و کج و معوج دیده شود بلکه باید تصویر صاف و بدون موج دیده شود.

 اگر می خواهید بدانید که تیرگی عینک آفتابی شما مناسب هست یا نه ، در یک اتاق با نور معمولی با عینک آفتابی به آینه نگاه کنید ، اگر عینک شما مناسب باشد نباید چشمان خود را ببینید.   کودکانی که برای ساعت های طولانی در زیر نور آفتاب در حال بازی کردن هستند باید عینک مخصوص خودشان را بزنند.  عینک های دارای شیشه های رفلکس نیز با پوشش آینه ای برای مصارف اسکی یا کوهنوردی مناسب هستند.

در لنز عینک های ارزان  ماده ای به نام Triacetate است که فقط 40% اشعه UV را جذب می کند و برای چشم بسیار مضر هستند. بهترین راه شناخت عینک های استاندارد استفاده از دستگاه UV متر است که در اغلب عینک فروشی ها یافت میشود. بدون استفاده از این دستگاه تشخیص استاندارد بودن عینک آفتابی حتی برای چشم پزشکان هم مشکل خواهد بود. این دستگاه باید UV عینک را از 98% به بالا نشان دهد، همچنین گاهی علامت UV400 در کنار برخی عینک ها درج شده که نشان دهنده قابلیت حفاظت علیه UV می باشد.

عینک های نامناسب تنها از شدت نور می کاهد و اشعه ماورابنفش را حذف نمی کند، از این رو عنبیه چشمان شما به واسطه کاهش شدت نور منبسط شده و بازتر می شود و اجازه می دهد اشعه ماورابنفش بیشتری به آنها برسد که سبب آسیب به شبکیه چشم و در پی آن ابتلا به آب مروارید و حتی سرطان می گردد، بنابراین حتما از عینک های آفتابی دارای حداقل حفاظت UV400 با مارک های معتبر استفاده کنید.  

مطمئن شوید که عینک به طور کامل صورت شما را پوشانده است ( از زیر ابروها تا نزدیک گونه ها) ، باید اطراف سرتان را نبینید، وزن عینک باید بین گوش ها و بینی تقسیم شود و مژگان نباید به قاب و لنز برخورد کنند.

برای تمیز کردن عینک دودی خود از یک پارچه نرم استفاده کنید، هیچ گاه از دستمال کاغذی برای تمیز کردن عینک استفاده نکنید، چون زبر هستند و برای تمیز کردن سطح صاف عینک مناسب نیستند. لنزها را با اسپری مخصوص و یا حتی کمی آب مرطوب کرده و بعد پاک کنید چون در غیر اینصورت در اثر اصطکاک خراش ایجاد میشود.

نظرات  

0 # Golnush 1394-11-06 10:33
مطلب عالی بود مرسی از سایت خوبتون
پاسخ

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.