ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

آلو معجزه سم‌زدایی بدن و شادابی پوست آلو معجزه سم‌زدایی بدن و شادابی پوست
^Back To Top


Warning: getimagesize(http://www.negahmedia.ir/assets/uploads/pic/89426/1.jpg): failed to open stream: Connection timed out in /home3/melikala/public_html/plugins/content/smartresizer/smartresizer.php on line 606

آلو

 

آلو Plum  با نام علمی: Prunus subg. Prunus    نام یک زیرسرده از سرده پرونوس بوده و آلو میوه‌ ایست تک هسته‌ای که از لحاظ رنگ، شکل و اندازه دارای گونه‌های متفاوتی میباشد . آلو ارزش تغذیه‌ای فراوانی داشته. این میوه را هم به صورت خام می‌توان خورد و هم درون انواع خوراک از آن استفاده نمود.

ارزش غذایی الو: سرشار از مواد معدنی مثل فسفر، منگنز، منیزیم، مس و پتاسیم بوده و این ماده غذایی همچنین دارای روی و آهن و مقدار کمی کلسیم داشته  سرشار از ویتامین A، K و ویتامین C بوده ، این میوه دارای مقادیر فراوانی از نیاسین، ریبوفلاوین و تیامین میباشد.

 

هر 100 گرم از بخش خوراکی (میوه های) آلو دارای حدود 192 کیلوژول (46 کیلوکالری) انرژی، 11.42 گرم کربوهیدرات ها، 9.92 گرم قندها، 1.4 گرم فیبر، 0.28 گرم چربی، 0.7 گرم پروتئین، 17 میکروگرم ویتامین آ، 190 میکروگرم بتاکاروتن، 73 میکروگرم زآزانتین و لوتئین، 0.028 میلیگرم تیامین (ویتامین B1)، 0.026 میلیگرم ریبوفلاوین (ویتامین B2)، 0.417 میلیگرم نیاسین (ویتامین B3)، 0.135 میلیگرم ویتامین B5، 0.029 میلیگرم ویتامین B6، 5 میکروگرم اسید فولیک (ویتامین B9)، 9.5 میلیگرم  ویتامین C، 0.26 میلیگرم ویتامین A، 6.4 میکروگرم ویتامین K، 6 میلیگرم کلسیم، 0.17 میلیگرم آهن، 7 میلیگرم منیزیوم، 0.052 میلیگرم منگنز، 16 میلیگرم فسفر، 157 میلیگرم پتاسیم، 0.1 میلیگرم روی و 2 میکروگرم فلوراید را داشته است.

دانستنیهای علمی درمورد الو:

دامنه جغرافیایی پراکندگی آلو بسیار گسترده ای را داشته و گونه های مختلف آنها در سراسر نیمکره شمالی، به صورت بومی، وجود داشته و در حال حاضر سه گونه (آلوی اروپایی، آلوی ژاپنی و آلوی آمریکایی) از این میوه در سراسر دنیا کشت میگردد و اغلب ارقام تجاری متعلق به گروه آلوی اروپایی (Prunus domestica) میباشد و این گروه، بومی جنوب شرقی اروپا میباشد و بیش از 2000 سال میباشد که زیر کشت درآمده است و پوست صاف تنه اش آن را از سایر گروه های متمایز نموده است.

انواع الو: در ایران حدود 75 رقم آلو و گوجه کشت شده و مهمترین ارقام بومی آلو عبارتند از: آلو بخارا، آلوی سیاه کرج، آلوی زرد اراک، آلوی بنفش کرج، آلوی زرد کردستان، گوجه برغان و گوجه سبز سعدی ارومیه ، الو مویزی ، آلوی کوهی. آلوسگی ، آلو برقانی و ... است.اما آلوچه ( آلو سبز ) یا گوجه سبز هم نوعی از آلو بوده که در ایران بسیار پرطرفدار و دارای مصرف زیادی داشته.

ار ارقام خارجی که کشت آنها در ایران رواج داشته است و می توان بوربانک، سانتاروزا و شایرو را نام برد که به ویژه کشت شایرو که در ایران به نام آلوی قطره طلا معروف شده، هر روز توسعه بیشتری پیدا میکند

گیاهشناسی

درخت آلو درختی در اندازه های کوچک تا متوسط و با عادت رشد مستقیم و درخت آلوی اروپای رشد بیشتری نسبت به آلوی چینی را داشته و برگ های درخت الو تخم مرغی شکل یا بیضوی، با انتهای نوک تیز یا گرد، دارای دمبرگ کوتاه و حاشیه ای دندانه دار و مضرس بوده

گل ها از نظر موفولوژی مشابه گل های هلو میباشد اما به رنگ سفید، کوچکتر و و دارای دمگل طویل تر هستند. شکوفه های آلو به صورت جانبی روی چوب یکساله شاخه های معمولی و سیخک ها پدیدار می شوند. به تقریب تمام ارقام ژاپنی و آمریکایی و نیمی از ارقام اروپایی خودسترون بوده و نیاز به درختان گرده زا دارند. گرده افشانی در کلیه ارقام توسط حشرات، به ویژه زنبور عسل انجام میگردد و میوه های ان از نوع شفت، تخم مرغی شکل (در نوع اروپایی) و بدون کرک بوده است      

محیط رشد درخت الو:از نظر مقاومت در برابر سرمای زمستان، انواع آلوها مشابه سیب و آلبالو میباشد و نیازهای سرمایی آنها بر حسب رقم با 500 تا 1800 ساعت دمای کمتر از هفت درجه سانتیگراد برآورده می شود.

این گیاهان به طور کلی خاک های لمونی شنی را ترجیح داده  و خاک های مرطوب و سنگین را بهتر از دیگر میوه های هسته دار تحمل کرده و پس از هرس شکل دهی، بیشتر ارقام تا سن 12 سالگی نیاز به هرس مجدد نداشته ولی در آن سن به دلیل متراکم شدن شاخساره، باید آنها را هرس نمود. ارقام ژاپنی همچون چوبشان نرم تر و میوه شان بزرگتر بوده و به پیرایش شدیدتری نیازمندند.

بر حسب رقم و میزان رشد آن، فاصله درختان آلو و گوجه، 5 تا 7 متر بوده و در کشورهای مختلف توانسته اند در شرایط بسیار مناسب تا 35 تن در هکتار محصول برداشت کنند ولی در ایران به طور معمول میزان محصول از 3 تا 7 تن در هکتار تجاوز نمی نماید.        

تکثیر: افزایش آنها بیشتر به طریق پیوند و تا حدودی به وسیله قلمه زدن و خوابانیدن انجام گرفته و از دانهال های هلو، زردآلو، بادام و خود آلو و گوجه می توان برای پایه استفاده نمود و در کشور آمریکا، پایه هلو نتیجه بهتری داده و مرسوم تر بوده و استفاده از گیلاس چینی باعث ایجاد درختان پاکوتاه می شود.

خواص آلو

طبع میوه آلو نوع شیرین آن سرد و تر بوده و نوع خشکش بیشتر سرد است و برگ آن سرد و خشک بوده و آلو حاوی ویتامین های A- BB۲- B ۶- C- PP  و عناصری مثل کلسیم، فسفر، منیزیم، آهن فلوئور و گوگرد میباشد.

مصرف آلو با جلوگیری از افزایش فشارخون، کنترل قندخون و پیش‌گیری از بروز بیماری‌های قلبی- عروقی، سرطان، بیماری‌های گوارشی و کاهش چربی مورد استفاده در شیرینی‌پزی نقش بسزایی در سلامت انسان داشته. در طب چینی، آب آلو به‌عنوان « اکسیرصبحانه » برای سم‌زدایی وشادابی بدن پس از خواب توصیه گردیده است.

این میوه تابستانی علاوه بر آب فراوانی که داشته از پتاسیم فراوانی نیز تشکیل پیدا و سرشار آنتی اکسیدان بوده و آنتی اکسیدان موجود در این میوه تابستانی بهترین راه مقابله با رادیکال‌های آزاد میباشد و موجب پاکسازی آنها از خون انسان بوده و افراد سیگاری بیشتر از دیگران به این دست میوه ها نیاز داشته و  آنتی اکسیدان این دست میوه ها بهترین گزینه برای بیماران و به ویژه افراد سیگاری بوده و در نتیجه مصرف این میوه ها افراد شادابی و نشاط خود را بازمی‌یابند.

آب و فیبر بسیار زیاد این میوه نیز از مهمترین خصوصیات آن بوده و در تابستان به علت تعریق فراوان و از دست دادن آب بدن بیشتر از قبل به مایعات نیاز داشته که که این میوه نیز مانند دیگر میوه‌های تابستانی گزینه مناسبی میباشد.

 آلو و آب آلو حاوی مشتقات ماده‌ی به‌نام «هیدروکسی فنیلیاتین» بوده که عضلات صاف دیواره‌ی روده‌ی بزرگ را تحریک کرده و این تحریک باعث شروع افزایش فعالیت در روده‌ی بزرگ شده که این امر نیز به افزایش سرعت حرکت مدفوع کمک کرده.

کسانی که کارهای فکری میکنند و بیش ازدیگران در معرض نورشدید آفتاب قرار میگیرند حتما از این میوه استفاده کنند،مواد معدنی فراوان موجود در آلو تعادل یونی خون را از بین میبرد و مواد غذایی لازم را در اختیار سلول‌های بدن به ویژه سلول‌های عصبی قرار داده و عامل مهمی در کاهش بیماری های اعصاب میباشد.

این میوه حاوی مقادیر مناسبی از ترکیبات فنلی و بتاکاروتن بوده که با اثر آنتی اکسیدانی خود رادیکال‌های آزاد اکسیژن را خنثی خواهد کرد و رادیکال‌‌های آزاد اکسیژن اثرات مخربی را نظیر رسوب چربی در رگها و گرفتگی عروق و بروز بیماریهای قلبی عروقی ، تخریب DNA و افزایش شدید احتمال تولید سلول‌های سرطانی در بدن و افزایش احتمال بروز استئوآرتریت ( منشا پیدایش بیماری‌هایی نظیر آرتریت روماتوئید) در بدن اعمال نموده و با توجه به تآثیر آلو در پیشگیری از این بیماری‌ها، مصرف این میوه می‌تواند در سلامت انسان بسیار موثر بوده.

آلو به دلیل داشتن فیبر غذایی، برای کنترل قند خون، جلوگیری از یبوست  و بواسیر و حفظ سلامت دستگاه گوارش بسیار مفید بوده و سوربیتول موجود در آلو ، خاصیت ملین داشته و چون یکی از منابع غنی پتاسیم و مصرف متعادل آن در کنترل فشارخون موثر بوده.

فیبر موجود در آلو باعث افزایش رشد و تکثیر باکتری‌های مفید و مانع از رشد باکتری‌های مضر در داخل روده شده و در عین حال بر اثر تخمیر فیبر در داخل روده، اسید بوتیریک تولید شده  که منشا انرژی برای سلول‌های روده بوده و به‌این ترتیب به حفظ سلامت دستگاه گوارش کمک شایانی می‌کند.

آلوی خشک منبع خوبی از آهن ( آهن گیاهی ) بوده و برای جلوگیری از کم خونی بسیار مفید بوده همچنین آش آلو برای درمان اختلال حواس (یشگیری از الزایمر) و دیابت مفید می باشد.

شربت آلو برای مبتلایان به منژیت مفید بوده و آلو ملین ، صفرابر، مسکن عطش ، دافع بلغم و تب بر بوده و درمان کننده بیماری کبدی، دفع کننده اوره، اسیداوریک بوده

در آشپزی و کسانی که تمایل ندارند از چربی، کره یا مارگارین در دستورات خود استفاده کنند  می‌توانند از پوره‌ی آلو خشک در دستورات خود نظیر کیک میوه‌ها، برانی شکلات یا کیک هویج استفاده کرده که ماهیتی جویدنی و نرم داشته و پوره‌ی آلو خشک به حجم و مقدار دستور غذایی افزوده و در عین حال حاوی چربی هم نبوده و استفاده از آلوخشک برای کسانی که باید رژیم غذایی کم‌چربی را داشته باشند و تمایل به‌خوردن «هله‌هوله» شیرین داشته، مناسب بوده.

مصرف این میوه برای اشخاصی که مبتلا به انگل معده، جوش های تازه و مترشح، گلودرد، ورم کلیه، سنگ کلیه، کم خونی، یبوست، خشکی معده، نقرس، اسید اوریک، چربی خون، تصلب شرائین، سرطان، جوش سیاه، اوره ، خارش پوست، سردرد، ترک لب و دهان و بدبوئی آن، آرتروز، تلخی دهان، ناراحتی های عصبی و کبدی، چسبندگی پلاکتهای خون ، استسقاء و مسمومیت می باشند مفید و تاثیر گذار است.

آلوی خشک، خون را طبیعی کرده و درد مهلک را از بین برده و مصرف آلو آن هم به صورت ناشتا در تقویت اعمال کلیه ها و رفع یبوست بسیار مفید بوده. آلو بوی بد دهان را از بین می‌برد.

انواع آلو یا آلوچه تازه برای مبتلایان به سوء هاضمه مزمن و ضعف اعصاب، بسیار نافع است زیرا ملین خوب و محرک دستگاه تغذیه بوده و عملش برای تمام اعضای بدن موثر است و مالیدن یک عدد آلوی خیس شده در داخل دهان کودکان برای درمان برفک بسیار موثر بوده است

مصرف آلو در پیشگیری از پوکی استخوان مفیدمیباشد. آلو برای افرادی  که گرفتگی عروق دارند مفید بوده و برای درمان بیماری آسم رنج می‌برند از صبح تا شب ۱۰ دانه آلو بمکند.

افرادی  که در زندگی شکست‌هایی خورده‌اند و این شکست‌ها باعث ضعف عمومی بدن آنها میشود و خوب است که از خیس کرده آلو صبح ناشتا استفاده و برای درمان ضعف عمومی بدن مناسب است.

استفاده از الو برای درمان یبوست : باید شب ۱۰ دانه آلو و ۵ دانه انجیر در یک لیوان آب خیس کنید و صبح ناشتا و یا آخر شب میل شود و همچنین، دردهای فصلی را تسکین داده و برطرف کننده درد مفاصل بوده.

استفاده از الو  برای  بیماری‌ های کبدی:بهتر است که در ساعات ۱۰ صبح و ۵ عصر میل شود و آلوی تازه یا خشک خیس کرده بهتر بوده.

برای خرد کردن سنگ مثانه از صمغ آلو ۶ بار یعنی هر ۳ ساعت یک حبه نیم گرمی در دهان بگذارید و مکیده شود. افزودن 3 درصد عصاره آلو، بیش از 90 درصد مانع از رشد میکروب ها شده و میوه  آلو به دلیل کمک به مرطوب ماندن گوشت، کیفیت گوشتى را که دوباره گرم شده را بهبود می ‏بخشد.

برای دفع کرمهای معده آب آلو بخارا صبح ناشتا میل شود و نصف لیوان به مدت ۴ روز هر روز صبح ناشتا خورده شود. برگه آلو، بهترین ضد سم  و تنظیم کننده دستگاه هاضمه بوده

برای درمان ورم گلو و تقویت لثه از بپزید و جوشانده برگ و ساقه آلو به صورت غرغره استفاده کنید و برای درمان تصلب شرائین از خیس کرده آلو صبح ناشتا استفاده  و تعداد ۱۰ عدد آلو در یک لیوان آب و یک قاشق غذاخوری گلاب اضافه و در صبح ناشتا میل کنند.

طریقه مصرف آلو : اکثراً به صورت تازه مصرف شده اما می‌توان آن را به صورت خشک و یا بصورت کمپوت و مربا مصرف نمود و یا به کیک‌ها، سالادها و غذاها اضافه کرد.

مضرات الو

مصرف میوه هایی  به علت آنکه پوست آنها کنده نمی‌شود عاملی دخیل در دل درد به ویژه در کودکان بوده، بنابراین تا حد ممکن از مصرف این میوه ها با پوست خودداری شود.

به علت اینکه بیشتر این میوه ها آلوده به انواع سموم میباشد، حتی نمی‌توان با شستشوی آنها مطمئن شد که این میوه ها تمیز بوده در نتیجه مصرف آلو  و دیگر میوه های شبیه آن عامل مهمی در انتقال عفونت ویروسی به کودکان میباشد.

الوی خشک در جای خشک و خنک یا در یخچال به‌ مدت ۶ ماه قابل نگهداری بوده و آلوی وحشی برای معده مضر بوده ، این میوه برای سرد مزاجان و کسانی که نفخ شکم دارند مضر بوده.

http://www.melikala.comمنبع ملی کالا

نظرات  

0 # Masoud 1395-03-25 09:35
خوب بود
پاسخ

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.