ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

قهوه از تیرگی دور چشم جلوگیری می کند قهوه از تیرگی دور چشم جلوگیری می کند
^Back To Top

مصرف قهوه در حد تعادل به سلامتی انسان کمک  شایانی میکند و دارای آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی مفید بوده که می تواند سلامت شما را بهبود بخشد. تحقیقات نشان می دهد که مصرف کنندگان قهوه در معرض خطر بسیار پایین، بیماری های جدی هستند. قهوه می تواند به کمتر کردن احساس خستگی و افزایش سطح انرژی شما کمک کند دلیل آن وجود یک محرک به نام کافئین است پس از نوشیدن قهوه، کافئین به جریان خون وارد و از آنجا به سمت مغز مهاجرت می کند در مغز، کافئین فعالیت انتقال دهنده عصبی مهاری، به نام آدنوزین را مهار می کند.

 

در اینجا برخی از خواص مهم قهوه را جمع اوری کردیم

خواص قهوه

قهوه حاوی کافئین، آنتی اکسیدان، پلی فنول ها و مقدار کمی از ویتامین های BBBB3 و عناصر منگنز، پتاسیم، منیزیم، فسفر و سایر مواد شیمیایی مفید برای بدن بوده، نوشیدن قهوه اثرات موقتی را به همراه دارد و سبب افزایش هوشیاری و قدرت یادگیری، افزایش انرژی و سرعت متابولیزم بدن می شود، به همین جهت برای بسیاری به یک نوشیدنی محبوب به ویژه هنگام صبح تبدیل شده.

قهوه از تیرگی دور چشم جلوگیری می کند

صج زود قهوه علاوه بر نیرو بخشیدن به شما، از تیرگی اطراف چشمان به دلیل کم خوابی جلوگیری می‌کند. قهوه با داشتن ویتامین K، حجم رگ های خونی در پوست زیر چشمان را کاهش میدهد و به رفع پف زیر چشم نیز کمک کرده  

تاثیر قهوه بر دیابت

نوشیدن قهوه خطر ابتلا به دیابت را کاهش داده. البته وقتی پای خواص قهوه برای سلامتی انسان به میان می آید، زمان نوشیدن قهوه هم اهمیت زیادی پیدا می کند. تحقیقات صورت گرفته بر روی ۲۹۰۰۰ زن، نشان داده شده که آن دسته از زنانی که قهوه زیادی می‌نوشند ۲۲ درصد کمتر با احتمال ابتلا به دیابت روبه رو می‌شوند. همچنین در طی پژوهشی دیگر که بر روی ۱۷۴۱۳ نفر انجام گرفت، دانشمندان دریافتند که مصرف حداقل سه فنجان قهوه در روز، ۴۲ درصد خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد و تحقیقات نشان داده که  آنهایی که پیش از ظهر بیش از یک فنجان قهوه می نوشیدند، ۳۴ درصد کمتر از کسانی که اصلا قهوه نمی نوشیدند به دیابت نوع ۲ مبتلا شده بودند. همچنین زنانی که حداقل ۳ فنجان قهوه در روز می نوشیدند در مقایسه با زنانی که هرگز قهوه نمی نوشیدند، ۲۷ درصد کمتر به بیماری دیابت مبتلا میگردند . میتوان گفت قهوه که رابطه مستقیمی با تاثیر محافظتی آن در پشیگیری از دیابت دارد.

پیشگیری از آلزایمر

قهوه سرشار از کافئین بوده و به همین دلیل سیستم عصبی مرکزی را تحریک می‌کند که این امر سبب تقویت هوشیاری ذهنی و دقت میگردد و برای همین امکان به خاطر سپردن مطالب را راحت‌تر می‌کند. دانشمندان دریافته اند که نوشیدن ۳ تا ۵ فنجان قهوه در روز سبب کاهش ۲۰ درصدی خطر ابتلا به آلزایمر می شود. به عقیده این دانشمندان وجود ترکیبی به نام پولیفنول که ترکیبی آنتی اکسیدان است بیشترین تأثیر را در مقابله با آلزایمر داشته.

بر اساس تحقیقات انجام شده مصرف روزانه حداقل ۳ فنجان قهوه خطر ابتلا به آلزایمر را به میزان ۳۰ درصد کاهش می‌دهد. این میزان از سن ۸۰ سالگی حتی به ۷۰ درصد نیز می‌رسد. با این حال یادتان باشد که روزانه بیش از ۳ تا ۴ فنجان قهوه مصرف نکنید.

مطالعات دانشمندان نشان داده اند ، کسانی که روزانه ۳ الی ۴ فنجان قهوه مصرف می کنند ۲۴ تا ۳۲ درصد کمتر دچار بیماری پارکینسون می شوند

خواص قهوه برای لاغری و کاهش وزن

یکی از خواص قهوه، تاثیر مصرف قهوه در لاغری و کاهش وزن است. قهوه حاوی منیزیم و پتاسیم می باشد که این مواد معدنی در تنظیم سطح قند خون و در نتیجه کاهش میل به خوردن شیرینی و تنقلات تاثیر مثبتی دارند. به همین دلیل، مصرف قهوه اشتها را کاهش میدهد و باعث کاهش وزن فرد می شود.

کافئین جز ترکیب بسیاری از مکمل های ورزشی و غذایی و بویژه مکمل های کاهش وزن و چربی سوز بوده. کافئین با تاثیر بر سیستم اعصاب مرکزی و غدد فوق کلیوی سبب افزایش سرعت متابولیزم چربی ها می شود، به عبارتی کافئین باعث افزایش قابلیت بدن برای تبدیل چربی ها به انرژی شده و برای کسانی که قصد کاهش وزن و آب کردن چربی های اضافه را دارند ماده ای بسیار مفید می باشد

قهوه سیاه ( بدون شیر و یا کرم ) دارای کالری پایینی . یک فنجان معمولی قهوه سیاه، فقط شامل حدود 2 کالری میباشد ولی با این حال، اگر شما شکر و شیر را به قهوه اضافه نمایید، شمارش کالری می تواند خیلی بالا برود.

پیشگیری از سرطان کبد

محققان ایتالیایی دریافتند که مصرف قهوه خطر ابتلا به سرطان کبد را در حدود 40 درصد کاهش داده و همچنین مصرف منظم قهوه خطر ابتلا به کلانژیت اسکلروزان اولیه ( PSC )، یک بیماری نادر خود ایمنی مجاری صفرای در کبد را کاهش داده

پیشگیری به سرطان پروستات

در یک مطالعه که در نشریه سرطان منتشر گردیده است مردانی که 4 فنجان یا بیشتر قهوه در روز می نوشیدند 59 درصد کمتر در معرض خطر عود و یا پیشرفت سرطان پروستات بودند نسبت به کسانی که فقط یک فنجان در هفته یا کمتر مصرف داشتند.

برای معتدل کردن خواب افرادی که پرخواب هستند، نوشیدن قهوه مفید است.

مضرات مصرف قهوه

تپش قلب: در بسیاری از افراد علاوه بر افزایش فشار خون نوشیدن قهوه سبب تپش قلب می شود.

اضطراب و بی قراری: نوشیدن قهوه در بسیاری از افراد سبب بی قراری و اضظراب می گردد و دلیل آن هم آزاد شدن بیشتر هورمون استرس(کورتیزول) است، اگر شما فردی مضطرب می باشید شاید نوشیدن حتی مقدار کمی از قهوه باعث تشدید اضطراب شما میشود.

افزایش فشار خون: اگر مبتلا به بیماری فشارخون می باشید باید با احتیاج و به مقدار بسیار کم قهوه بنوشید، نوشیدن قهوه سبب افزایش ناگهانی فشار خون می شود

مبارزه با افسردگی:با نوشیدن روزانه‌ی قهوه تلخ، با افسردگی مبارزه کنید و زندگی شادتری داشته باشید زیرا جریان خون را سریعتر به مغز میرساند و ادرنالین را نیز زیاد کرده و فردی شاد میشوید

نوشیدن جوشانده قهوه سبز و تنفس از بخور آن برای چشم دردی که ناشی از زکام باشد، مفید میباشد.

کافئین بیش از حد سبب دفع کلسیم، منیزیم و پتاسیم از بدن شده  که می تواند به بیماری هایی از قبیل پوکی استخوان و فشار خون منجر شود وهمچنین  به دلیل کافئین موجود در آن سبب بی خوابی می شود و افراد عادی نیز بعد از ساعت 4 بعد از ظهر از نوشیدن قهوه خودداری کنند که دچار بی خوابی نشوند

مصرف قهوه برای زنان باردار با توصیه پزشک انجام شود

مصرف زیاد قهوه سبز برای افرادی که مزاج سرد و خشک دارند و یا افراد لاغر و قد کوتاه و صورت ریز نقش، می‌تواند ضررهایی همچون کاهش قدرت جنسی و مشکلات عصبی بوجود بیاورد.

قهوه به طور منظم و زیاد مصرف شود ممکن است شانس یک زن برای حاملگی را کاهش دهد

علاوه بر این، مصرف زیادی کافئین سبب تغییراتی در خلق و خوی افراد می شود.

نکته قابل توجه:

میزان کافئین موجود در قهوه سبز کمتر از قهوه معمولی میباشد، بنابراین با مصرف آن کمتر به عوارض ناشی از کافئین مثل فشار خون بالا افراد دچار می‌شوند و حتی قهوه سبز اثر ضد فشار خون نیز دارد.

میزان مناسب مصرف قهوه : حداکثر 3 الی 5 لیوان در هفته برایتان مفید است

ملی کالا 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.