ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

به میوه ای با گوشت خشک و کرکی دارای خواص فوق العاده به میوه ای با گوشت خشک و کرکی دارای خواص فوق العاده
^Back To Top

بـه

میوه ی  بـه یا بهی Quinceبا نام علمی: Cydonia oblonga  میوه ای با گوشت خشک و کرکی است که طعمی ترش و تقریباً گس داشته. اما با این حال وقتی به پخته شده و بو و طعمی بسیار خوش را دراست.

ارقام مهم به در ايران شامل : مظاهری، حاجى رفيعی، گورتون شمس و به نيشابور بوده

گیاهشناسی

درخت به درختی از تیره گل سرخیان، جزو دسته سیب ها که پشت برگهایش کرک دار میباشد  و آن را در سراب و میانه :  هیوا، در رامیان و کتول:  شغال، در لاهیجان و دلیجان و رودسر:  توچ و در رامسر و شهسوار: سنگه مینامند.

 

درختی کوچک به ارتفاع حداکثر 5 متر بوده و گل های آن درشت، به رنگ سفید و یا صورتی و دارای 5 گلبرگ و 5 کاسبرگ می باشد که  این گل ها خود بارورند. گل های "به" بصورت منفرد و انتهایی روی شاخه های برگدار ظاهر شده و میوه رسیده زردرنگ، گرد و یا به شكل گلابی بوده و در سطح آن پوشیده از كرك بوده و طعمی مطبوع، شیرین و یا كمی ترش داشته و این درخت از 5-4 سالگی ميوه توليد کرده  و عمر آن به 50 سال خواهد رسید و برگ های آن پوشیده از كرك و صاف، تخم مرغي يا تقريباً گرد يا بيضي نوكدار با قاعده گرد بوده.

محیط رشد به:  این  درخت  در خاک های خشک و خیلی آهکی خوب رشد نمیکند و نیازمند به خاک ژرف داشته  میوه به سرشار از ویتامین‌های A و B، و املاح آهکی و تانن بوده. به دارای پروتید، گلوسید، لیپید و آب داشته و 100 گرم آن تولید 112 کالری انرژی می‌کند.

این درخت برای رشد و میوه دهی به فصل رویش طولانی، آب کافی و برنامه سمپاشی علیه آفات و بیماری ها نیاز داشته و در خاک های قلیایی به کمبود آهن حساس بوده و به همین دلیل خاک های اسیدی را بیشتر خواهد پسندید. وزش باد های تند می تواند به درخت آسیب برساند و از ادامه میوه دهی درخت جلو گیری کند و احداث بادشکن در مناطق دارای وزش بادهای تند لازم بوده

گرده افشانى به، همانند سيب و گلابی، توسط زنبورعسل انجام و  ميوه به، روى شاخه يک ساله تشکيل مى شود، نياز به هرس ساليانه براى توليد شاخه هاى جوان بارور دارد و در دنيا بيشتر به عنوان پايه براى گلابى کشت مى شود.

کود دهی ازت به مقدار زیاد می تواند اعث تولید پاجوش های زیاد شده که این پاجوش ها می توانند درخت را ضعیف کند و عدم وجود عناصر غذایی به مقدار کافی باعث کاهش میوه دهی این درخت بوده و استفاده از کود ازته و یا کود گاوی کمپوست شده در طی فصل بهار باعث تولید شاخه های بارده زیاد گردیده و همچنین آبیاری کم در زمان نیاز گیاه باث رشد ناقص میوه ها و تولید میوه هایی با شکل ظاهری نامناسب میشود

میوه دارویی به ممکن است سبز کم رنگ مثل سیب Granny Smith یا مثل یک سیب طلائی زرد باشد. معمولاً "به" اول فصل سبزتر و "به" آخر فصل طلائی تر بوده اما هر دوی آنها آماده طبخ بوده اند.

آفات و بیماری های درخت به : از مهمترین آفات "به"، می توان به "کرم به" و از مهمترین بیماری ها می توان به "پوسیدگی سفید ریشه" اشاره کرد.

تکثیر: به از طريق پاجوش، قلمه، خوابانيدن و پيوند قابل تكثير بوده و پايه هاي بذري بِه براي ارقام مرغوب به، زالزالك براي اراضي نامناسب و آهكي و Qb ، Qa وQc پايه هاي مناسب به بوده و  نوع پيوندهاي شكمي و اسكنه اي در بِه متداول بوده.            

گونه های به

دو گونه از مهمترین گونه های "به" شامل 1) به معطر: که شکلی بیضی با انتهای مخروطی خواهد داشت و  پوست آن نرم، زرد و دارای گوشت سفید بوده.

2)به آناناسی: تاحدی شبیه گلابی برآمده بوده و پوست آن پس از رسیدن به رنگ زرد تبدیل شده و گوشت میوه، زرد با طعم خفیفی از آناناس

ارزش غذایی به

مواد مغذی در هر ۱۰۰ گرم (۳٫۵ اونس)

انرژی   ۲۳۸ کیلوژول ،کربوهیدرات‌ها ۱۵٫۳ gفیبر ۱٫۹ g،چربی ۰٫۱ g،پروتئین ۰٫۴ g،تیامین (ویتامین B۱) ۰٫۰۲ میلی‌گرم ،ریبوفلاوین (ویتامین B۲) ۰٫۰۳ میلی‌گرم ،نیاسین (ویتامین B۳) ۰٫۲ میلی‌گرم ، پانتوتنیک اسید (ویتامین B۵)۰٫۰۸۱ میلی‌گرم

ویتامین B۶ ۰٫۰۴ میلی‌گرم ، اسید فولیک (ویتامین B۹) ۳ میکروگرم ، ویتامین C ۱۵ میلی‌گرم ،

کلسیم  ۱۱ میلی‌گرم  ، آهن ۰٫۷ میلی‌گرم ، منیزیم ۸ میلی‌گرم ،فسفر   ۱۷ میلی‌گرم ،پتاسیم ۱۹۷ میلی‌گرم ، سدیم ۴ میلی‌گرم ، روی ۰٫۰۴ میلی‌گرم

خواص به

میوه به از نظر طب قدیم ایران، میوه شیرین "به" کمی گرم و تر، و میوه ترش آن سرد و خشك میباشد .  مقوی معده و متوقف کننده اسهال‌های ساده و خونی بوده و در ورم حاد در روده‌ها، خونریزی‌های قاعدگی و بواسیری، اثر بسیار موثری داشته و ضمن تقویت اعمال دستگاه گوارش، مخاط و سرفه کاملاً موثر بوده و دم کرده برگهای به برای تسکین سرفه شهرت فراوان داشته

این میوه دارای کربوهیدرات ها، فیبر، چربی، پروتئین، ویتامین B1 (تیامین)، ویتامین B2 (ریبوفلاوین)، ویتامین B3 (نیاسین)، ویتامین B5، ویتامین B6، ویتامین B9 (اسید فولیک)، ویتامین C، کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم و روی بوده

روغن به سرد، تر و قابض و "به دانهگ سرد و تر بوده و تقویت كننده قلب، ادرار آور، نرم كننده سینه، مقوی معده و دستگاه هاضمه و قابض میباشد و خونریزی را بند می آرود ."به ترش" مسهل، مفید برای تنگی نفس، بندآورنده استفراغ و خونریزی های رحمی و درمان کننده اسهال های ساده و خونی میباشد. همچنین برای هضم غذا نیز مفید بوده .

خواص به دانه: لعاب به دانه برای درمان زخم ها و سوختگی ها مفید میباشد ،  ضد تب ، اسهال خونی و ساده را درمان وبرای درمان جراحات گلو مؤثر بوده سرفه را برطرف ، برای درمان تورم های داخلی بدن مفید ، برای التیام ترك پوست دست و بدن ، نوك پستان ، لب و بواسیر استفاده موضعی آن کاربرد داشته و در درمان خشكی زبان و دهان مؤثر بوده. جویدن به دانه برای تقویت نیروی جنسی مفید میباشد .

خواص دم كرده گل و شكوفه به: سردرد را برطرف و مقوی معده است .سینه را صاف و تقویت کننده  ان بوده  و سرفه كودكان را برطرف می سازد. برای درمان بی خوابی دم كرده گل را با آب بهارنارنج مخلوط کنید و قبل از رفتن به رختخواب میل کنید.

خواص برگ و شاخه های به: جوشانده برگ درخت، ورم چشم را مداوا و جوشانده برگ آن ضدعفونی کننده زخم ها بوده.

خواص روغن به: برای برطرف كردن زنگ زدن در گوش مفید و سرگیجه را برطرف که برای مداوای زخم های دهان مفید و خونریزی ریوی را درمان  اسهال مزمن را برطرف ،  دوست كبد است و ورم كبد را رفع و زخم روده ها را درمان می كند.

آبمیوه به  در درمان بیماری های قلب و عروق، بیماری های تنفسی، کمخونی و آسم بسیار مفید و مصرف منظم اون میتونه در درمان سل و نارسایی های کبدی نیز موثر است.

این میوه سرشار از فیبر بوده و در عین حال کالری بسیار کمی داره. بنا بر این میتونه در رژیم لاغری بسیار موثر بوده.دارای خواص آنتی اکسیدانی شگفت انگیزی بوده و دلیلش هم وجود ترکیبات پلی فنلی بوده که  این آنتی اکسیدان ها در مبارزه با رادیکال های آزاد بدن و همچنین کند کردن روند پیری و همچنین پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی بسیار موثر بوده.

این میوه سرشار از خواص ضد ویروسی بوده و  فنول موجود در “به” یک ضد آنفولانزای قوی بوده و میتواند در پیشگیری از ابتلا به بعضی بیماری های ویروسی موثر واقع شود.

به باعث کاهش فشارخون شده و  همچنین کلسترول بد رو در خون کاهش و در حفظ سلامت قلب است.

طرز تهیه مربای به

به 1 کیلوگرم  ،  شکر 1 کیلوگرم  ، آبلیمو 4 قاشق غذاخوری  ، هل 5 عدد

طرز تهیه به: به ها را ابتدا شسته ، پوست بکنید و خرد کنید ، درون قابلمه 7 لیوان اب ریخته و به های خرد شده را اضافه کرده ، قابلمه را روی حرارت ملایم قرار داده و بگذارید به ها پخته  و کمی نرم شوند ( دقت کنید به ها له نشوند ).

بعد از اینکه به ها کمی نرم شدند شکر و دانه های هل را اضافه کرده ( دانه های هل را از پوست ان خارج و استفاده کنید) ، با حرارت ملایم 3-4 ساعت اجازه دهید مربا بپزد و رنگ ان قرمز گردند.پس از اماده شدن مربا ابلیمو را اضافه کرده و اجازه دهید پنج دقیقه مربا جوشانده و سپس از روی حرارت بردارید و بگذارید خنک گردد ، مربای خنک شده را درون شیشه ریخته و داخل یخچال قرار دهید.

نکته : برای قرمز شدن رنگ مربا باید در زمان پخت حرارت ملایم بوده و در قابلمه نیز بسته باشد ، در اینصورت مربای خوشرنگ و قرمزی را داشته باشید.

منبع ملی کالا

 

 

 

         

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.