ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

بهار نارنج درمان کننده اختلالات خواب و اضطراب بهار نارنج درمان کننده اختلالات خواب و اضطراب
^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا


Warning: getimagesize(http://www.negahmedia.ir/assets/uploads/pic/88173/1.jpg): failed to open stream: Connection timed out in /home3/melikala/public_html/plugins/content/smartresizer/smartresizer.php on line 606

بهار نارنج

 

 

گل های درخت نارنج بهار نارنج  با نام علمی Citrus aurantium ناميده شده و بهار نارنج در حالت تازه دارای بوی عطر و مطبوع و طعمی پسنديده استولی بعد از خشک شدن بوی ان ضعيف می شود که در ضخامت بهار نارنج حفره های ترشحی مملوء از اسانس و مواد متفاوت وجود داشته که برای مصرف دارويی بهار نارنج را به حالت غنچه ناشکفته در هنگام صبح بعد از ان که ذرات شبنم خشک شده از درخت چیده شده و سپس به سرعت در تاريکی خشک میشود

 

شکوفه درخت نارنج را میتوان در عطرسازی و ساختن اسانس ، انواع نوشیدنی‌های فصلی و عرقیجات و تهیه مربا، گز ، سوهان و ... بکار برد و نگهداری این گل ها در ظروف دربسته و مقاوم به نور و دور از رطوبت صورت گرفته میشود.

بابل و شیراز در اردیبهشت‏ ماه ، با رایجه ی سحرانگیز بهار نارنج ، هر رهگذری را سرمست خود کرده  به نحوی که این شهرشیراز و بابل را شهرِ بهارنارنج نامیده شده و روغن بهار نارنج از تقطیر گل‌های کاملا بازشده و تازه به دست آمده است.

عرق‌گیری بهار نارنج، از جمله آیین‌های سنتی مازندرانی‌ها از دیرباز قلمداد شده که هر ساله با فرا رسیدن اردیبهشت ماه، جشنواره ملی بهار نارنج به صورت نمادین درشهرستان بابل برگزار می‌شود که این آیین در شورای عالی ثبت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور شده که با عنوان جشنواره ملی بهار نارنج، به ثبت ملی رسیده و دبیر خانه این جشنواره در ساری و بابل دایر گردیده  و هر ساله چند 100 مقاله به این جشنواره فرستاده شده و مورد بررسی قرار می‌گیرد

گیاهشناسی: بهار نارنج همان شکوفه درخت نارنج میباشد که در فصل بهار درخت را زینت داده و در پاییز و زمستان، جای خود را به میوه نارنج خواهد داد و گل‌های بهار نارنج به صورت منفرد و یا چندتایی در طول محور شاخه‌ها قرار گرفته‌ شده که این گل‌ها، معطّر، ترد و شکننده بوده و واجد کاسه‌ای با پنج لوب و جامی سفید رنگ متشکل از پنج گلبرگ هستند و گلبرگ‌های ضخیم آن، زبانه‌ای‌شکل، به رنگ سفید متمایل به زرد بوده که بر روی آنها حفره ‌های ترشحی اسانس را به روشنی می‌توان مشاهده‌ میشود.

درخت نارنج در نقاطی از ایران از جمله استان‌های چون : گیلان، مازندران و فارس رویش پیدا میکند، این درخت بومی مناطق استوایی آسیا از جمله هند و چین بوده و در مناطق گرم و نیم‌گرم به خوبی رشد کرده و همچنین امروزه به طور وسیع در دیگر مناطق مثل مدیترانه کشت خود شد.

تهیه عرق بهار نارنج:

آب حاصل از تقطیر گل‌های بهار نارنج، عرق بهار نارنج نامیده شده که این عرق گیاهی دارای  طبیعت گرم بوده و در آشپزی مورد استفاده قرارمی‌گیرد. عرق بهار نارنج در صورتی که دارای غلظت مناسب میباشد و آلودگی‌های میکروبی و قارچی نداشته باشد برای تسکین شوک‌ها و از بین‌بردن نفخ  معده و روده سودمند بوده و همچنین مقوی جسم و روح و اشتها آوری قوی میباشد و آب مقطر بهار نارنج دارای خاصیت  آرام‌کننده بوده و عرق بهار نارنج به مدت یک سال از تاریخ تهیه اثر درمانی خود را حفظ کرده است.

خواص دارویی بهارنارنج

مهم‌ترین خاصیت دارویی عرق بهار نارنج تأثیر آن روی سیستم عصبی بدن بوده و عرق بهار نارنج آرامش‌بخش و ضدهیجانات دستگاه عصبی بوده و سردردهای عصبی و میگرنی را كاهش خواهد داد.عرق بهار نارنج در تقویت معده بسیار مؤثر بوده و تپش نامنظم قلب، تشویش و اضطراب  و استرس را از بین می‌برد.

برای كنترل تشنج‌ها و حمله قلبی هم عرق بهار نارنج را توصیه شده و اگر مشكل كم‌خوابی یا بی‌خوابی دارید، حتماً قبل از خواب، مقداری عرق بهار نارنج یا چای آن را میل کنید. بهار نارنج دارای ویتامین‌های C، B و D است.

دارای خاصیت اشتها آور و ضد سرفه داشته  واسانس  این گیاهان دارویی برای نرم‌ کردن پوست‌های خشک و جلوگیری از شکنندگی مویرگ‌ها استفاده شده و اسانس بهار نارنج و اسانس حاصل از تقطیر برگ‌ها و شاخه‌های جوان، در تهیه ادکلن مورد استفاده قرار گرفته و همچنین به عنوان ماده معطر در داروسازی مصرف شده.

مهم‌ترین خاصیت دارویی بهارنارنج تاثیر این گیاه دارویی بر روی سیستم عصبی بدن است که بر روی سیستم عصبی مرکزی انسان تاثیری آرام بخش گذاشته و به همین دلیل درمانی فوق العاده برای بی خوابی و اضطراب و تسکین اعصاب بوده و  بهارنارنج آرامش‌بخش و ضدهیجانات دستگاه عصبی میباشد  و برای رفع ضعف اعصاب مفید و نشاط آور بوده. همچنین عرق بهار نارنج برای رفع غم و افسردگی مفید میباشد و دم کرده گل درخت بهارنارنج برای برطرف کردن قولنج های عصبی مفید بوده.

مربای بهار نارنج مقوی معده و ضد تشنج بوده و عرق ان  اشتهاآوری قوی میباشد که  در تسکین ناراحتی‌ های سینه مؤثر بوده ،در طب سنتی برای کنترل تشنج‌ها و حمله قلبی هم مصرف شربت بهار نارنج را توصیه شده. مداومت در مصرف بهارنارنج برای رفع بزرگی طحال مفید میباشد و چنانچه به همراه آب کرفس مصرف گردد جهت استخراج سنگ‌های کلیه و مثانه و خرد کردن آنها بسیار موثر میباشد. مصرف عرق این گل دارویی ر هنگام بروز ناراحتی به افراد مبتلا به بیماری غش توصیه شده و لذا وجود یک شیشه از آن در منزل لازم است.

در روزهای گرم تابستان که دمای هوا بالا می‌رود و میزان تعریق بدن زیاد شده و خلق و خوی بسیاری از آدم‌ها را تحت تاثیر قرار می‌گیرد و تند شده  برای پیشگیری از این حالت توصیه شده که  هر روز عصر نصف لیوان عرق بهارنارنج را با نصف لیوان آب و ۲ قطعه یخ مخلوط کرده و آن را با یک قاشق سکنجبین شیرین و میل شود.

افزودن بهار نارنج در چای موجب کمک به هضم غذا میکند و ناراحتی های معده را هم کاهش داده و دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بسیاری است که از بدن در مقابل رادیکال های آزاد محافظت میکند و در نتیجه باعث کاهش خطر ابتلا فرد به بیماری های جدی و مزمن شده و دارای خاصیت ضد سرطانی، ضد آلرژی و ضد التهابی و تقویت سیستم ایمنی بدن ادرار آور میباشد و بهار نارنج در کاهش شدت علائم یائسگی موثر بوده که موجب تنظیم سطح فشارخون از طریق افزایش گردش خون در رگ ها شده و افرادی که یبوست دارند آب بهار نارنج را همراه عسل شیرین کرده و بخورند. آب بهار نارنج سبب بسته شدن منافذ پوست شده و بخور بهارنارنج پوست چهره را باز کرده که برای سرگیجه‌ها از شربت بهار نارنج استفاده گردد و  بوییدن بهار نارنج برای بهبود سرماخوردگی موثر بوده و دم کرده بهار نارنج برای رفع سکسکه به کار رفته و  بهترین ترکیبی که در تابستان از آن می‌توان استفاده شده عرق بهار نارنج به همراه گلاب و آب میباشد.

بهار نارنج تازه در تهيه اب مقطر بهار نارنج و اسانس نرولي به کار رفته شده و بهار نارنج خشک شده به صورت دم کرده و به عنوان ضد تشنج در بيماری های عصبي مثل هيستری ضعف اعصاب و همچنين رفع سکسکه بکار رفته و مقوي جسم و روح است.

اب مقطر بهار نارنج از تقطير بهار نارنج به وسيله بخار اب تهيه شده که برای اين کار از يک کيلو بهار نارنج و يک ليتر اب يک کيلو اب مقطر تهيه شده و اب مقطر بهار نارنج مايعی زلال و دارای بوی بسيار قوی و معطر بوده که رنگ ان گاهی به دلیل فساد و رشد برخی از باکتری ها تغيير کرده و اب مقطر بهار نارنج اگر باهم حجم خود الکل 90 درجه مخلوط شود بايد فلئور سنس بنفش رنگ ايجاد کند.

مربای بهار نارنج:براي پختن «مربای بهار» از گلبرگ های بهار نارنج استفاده شده و بعد از جمع آوری شكوفه ها به ميزان لازم، گلبرگ ها از يكديگرجدا گردیده و همگي شسته شده و  سپس شكوفه ها را در ظرف (ديگ) مناسب به همراه آب يك بار جوشانده با افزودن مقداركمي از آب نارنج سال گذشته رنگ سفيد اين گل های معطر تثبيت خواهد شد و تلخي آن از بين خواهد رفته و بعد از اين كار، گلبرگ ها را با محلول آب و شكر جوشانده، برای جلوگيری از شكرك زدن مربا مجدداً ازمقداری آب نارنج استفاده شده و مربای به دست آمده هر ذائقه ای را شيفته خود خواهد شده.

تاثیر بهارنارنج بر اختلالات خواب

کسانی که مشکل اختلال خواب دارند، می ‌توانند قبل از خواب، مقداری عرق بهار نارنج با چای مصرف کنند و اگر از این محلول دو ساعت قبل از خواب استفاده کنند خواب بسیار آرامی خواهند داشت

تهیه چای بهار نارنج ، دم نوش بهار نارنج

برای درست كردن چای بهار نارنج، كافی میباشد که ده گرم از گل بهار نارنج را در دو لیوان آب‌جوش به مدت ۲۰دقیقه جوشانده. سپس آن را صاف نموده و همراه با یك قاشق سوپ‌خوری عسل میل كنید که با خوردن این چای، خواب خوش و آرامی خواهید داشت

پوست نارنج را میتوان خشک کرد و به تکه‌های ریزی در آورد مقدار مصرف نمود و یک قاشق قهوه خوری در یک لیوان آب است که باید آن را کمی بجوشانید و پس از مدتی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه آنرا دم کنید و هر روز یک فنجان از آنرا قبل از غذا میل شود.

ماسک بهار نارنج

بخی از خانم‌ها صورتشان دارای سوراخهایی بوده که اگر آب یک نارنج تازه را بگیرید و معادل یک ثلث حجم آن گلاب به آن اضافه شود و هر روز صورت خود را با آن شستشو داده که با این کار دیده میشود این سوراخها از بین میرود

مضرات بهار نارنج:

عصاره بهار نارنج باعث بالا رفتن فشارخون و افزایش ضربان قلب شده و افراد دچار بیماری قلبی باید از استفاده بیش از حد آن پرهیز کرده ولی بهار نارنج در دوران بارداری و شیردهی با احتیاط مصرف کرده و زیاده روی در خوردن عرق نارنج بی‌خوابی ایجاد شده.

عرق بهار نارنج زود فاسد شده و باید بهتر دور از نور نگهداری گردد و درمان بيخوابي هاي عصبی و بوئيدن زياد ان بيخوابی اورده و اب مقطر بهار نارنج را به دلیل فساد سريع ان نبايد بيش از يک سال نگهداری شود.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.