ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

چه کسانی بیش ازبقیه افرادجامعه درخطر کمبود ویتامین د می‌باشند چه کسانی بیش ازبقیه افرادجامعه درخطر کمبود ویتامین د می‌باشند
^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

ویتاامین

 آلزایمر یکی از بیماری های مربوط به زوال عقل میباشد که سبب از دست رفتن حافظه شده و زندگی فرد را مختل مینمایدو ویتامین D3 و امگا 3 در پاک سازی پلاک های آمیلوئید مغز که با بیماری آلزایمر ارتباط دارد موثر داشته و بر اساس مقاله چاپ شده در آمریکا بیماری آلزایمر ویتامین D3 و امگا 3 به خصوص اسید چرب DHA نقش مهمی در کنترل التهاب و پاک سازی پلاک های آمیلوئید داشته.

 ویتامین D3 کوله کلسیفرول: موجود در ماهی های روغنی، روغن کبد ماهی و زرده تخم مرغ بوده و این ویتامین قوی تر از دو نوع D2وD است و سبب افزایش سطح خونی ویتامین D تقریباً دو برابر D2 می شود.

مقادیر زیادی از ویتامین D می تواند در پوست شما با قرار گرفتن در برابر اشعه UV از نور خورشید ساخته شود. هر ویتامین D اضافی در چربی بدن شما برای استفاده های بعدی ذخیره گردیده وهر سلول در بدن شما دارای یک گیرنده ویتامین D است این ویتامین در بسیاری از فرآیندها، از جمله سلامت استخوان، عملکرد سیستم ایمنی بدن و محافظت در برابر سرطان نقش داشته است.

کسانی که بیشتر از بقیه افراد جامعه در خطر کمبود ویتامین د می‌باشند:

نوزادان شیرخوار: ویتامین د موجود در شیر مادر تحت تأثیر ویتامین د موجود در بدن مادر میباشد. بر اساس پیشنهاد انجمن اطفال آمریکا نوزادان شیرخوار باید روزانه 400 IU ویتامین دی دریافت کرده و از عدم تماس مستقبم نور خورشید (توسط کرم ضد آفتاب و پوشاک) جلوگیری نمایید.

افراد با داشتن پوست تیره: میزان بیشتر ملانین(رنگدانه پوست) در پوست این افراد باعث کاهش توانایی پوست جهت تولیدویتامین د  از طریق نورخورشید میشود.

افراد مسن: پوست بدن در این افراد نمی‌تواند ساخت ویتامین د را به صورت کارآمدی انجام بدهد و همچنین بیشتر در منزل به سر می‌برند و کسانی که محدودیت قرارگیری در معرض نور خورشید دارند ، مثل افراد زمینگیر، خانم‌هایی که حجاب کامل را دارند.

افراد مبتلا به بیماری التهابی روده (IBD) و سایر بیماری‌هایی که منجر به اختلال در جذب چربی شان می‌شود مثل: بعضی از بیماری‌های کبدی، سیستیک فایبروزیس، سلیاک، کرون، کولیت زخمی شونده.

افراد چاق  منظورمان شاخص توده ی بدنی BMI) ≥ ۳۰) و یا افرادی که تحت جراحی بای پس معده (جراحی جهت درمان چاقی)قرار گرفته‌اند

منابع ویتامینD3

آفتاب: تابش پرتو فرابنفش به پوست انسان سبب می‌شود که ماده‌ای به نام دهیدروکلسترول با طی مراحلی در بدن در کلیه به ویتامین دی تبدیل گردد و افراد با پوست روشن‌تر نسبت به تیره‌ترها می‌توانند در مدت کمتری که زیر آفتاب مانده‌اند نیاز خود به این ویتامین را تأمین نمایند و تقریباً تمام ویتامینD3مورد نیاز یک فرد، در مکانی که هوای آفتابی دارد از این طریق ساخته می‌شود.

غلات و برخی سبزیجات و میوه‌جات تازه نیز میتواند این ویتامین را تاحدی به بدن برساند.

کره، روغن کبد ماهی، زرده تخم مرغ، خامه، جگر و ماهی حاوی مقادیر زیادی از این نوع ویتامین میباشند.

دریافت کردن ویتامین به صورت دارویی: این ویتامین به صورت مصنوعی مثل کپسول و آمپول،سعی شود در مدت درمان با این دارو آب و مایعات زیاد نوشیده شود.

بعد ازمصرف به صورت دارویی در صورت ایجاد هر یک از علایم یا نشانه های زیر، در اسرع وقت پزشک خود را مطلع کنید : سر درد، سرگیجه، تشنج، ضعف یا خستگی، افزایش تعریق، تشنگی، کاهش اشتها، تهوع، استفراغ، اسهال، کاهش وزن و افزایش دفع ادرار.

علایم کمبود ویتامین

ویتامین D3 (کوله کلسیفرول)

کمبود ویتامین D 

منبع ملی کالا

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.