^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

کمبود ويتامين

 

ويتامين A از ويتامين هاي محلول در چربی بوده  و در واقع اين ويتامين شامل يک سری ترکيبات شيميائي با فعاليت بيولوژيک مشابه بوده وفرم فعال اين ويتامين که فقط در منابع حيواني يافت مي شود " رتينول" ناميده می شود

 

چه عواملی باعث کمبود ويتامين A میشود

عواملی مثل افزايش نياز به ويتامين A در دوران رشد افراد: در دوران رشد کودکی و نوجوانی به دلیل افزايش سرعت رشد نياز به ويتامين A افزايش پیدا کرده و در دوران بارداري و شير دهي نيز در صورتي که دريافت ويتامين A کافي نباشد کمبود ويتامين A به سرعت ظاهر میگردد

مصرف ناکافی منابع غذائي ويتامين A: در صورتی که در برنامه غذایی روزانه از منابع غذائي ويتامين A  در غذاهاي حيواني و پيش ساز ويتامين A ( بتاکاروتن) که در سبزي ها و ميوه های سبز، زرد، و نارنجي وجود دارد استفاده نشود بدن با کمبود ويتامين A مواجه میگردد

ابتلا مکرر به بيماری های عفونی و انگلی: بيماري های عفونی و انگلی باعث بی اشتهايی  در افراد شده و به اين دليل دريافت مواد مغذي از جمله ويتامين A کاهش پیدا و کودکان و دانش آموزاني که به طور مکرر دچار بيماريهاي عفوني مي شوند در معرض کمبود ويتامين A قرار میگیرند.

پيشگيری از کمبود ويتامين A :

تغذيه کودکان را با شير مادر انجام دهید زیرا  شير مادر از منابع خوب ويتامين A براي کودکان زير 2 سال به شما می رود

شستشو و ضدعفوني کامل سبزي ها برای جلوگيری از آلودگی های انگلی

استفاده از منابع غذائی ويتامين A در برنامه غذائي روزانه تان

شستن کامل دست ها با آب و صابون قبل از تهيه و مصرف غذا و پس از هر بار اجابت مزاج برای جلوگيری از ابتلاء به آلودگی های انگلی.

استفاده از آب آشاميدنی سالم و توال بهداشتي و تمیز ،رعایت کردن موارد بهداشتی بدن

چه کسانی در معرض خطر کمبود ويتامين A هستند

کودکان 6 ماهه تا 6 ساله : زيرا با توجه به رشد سريع نياز آنان به ويتامين A افزايش پیدا و از سوی ديگر به دليل ابتلا به بيماری های عفونی و کاهش اشتها ميزان دريافت و جذب ويتامينA در آنان کاهش مي يابد.

کودکان و دانش آموزان مبتلا به سوء تغذيه و يا بيماريهاي عفونی مانند اسهال و سرخک

شيرخواران مادران مبتلا به کمبود ويتامين A ، افراد ساکن در مناطق کمبود ويتامين A

نوزادان با وزن کمتر از 2500 گرم،کودکان و دانش آموزان کم درآمد، مادران باردار و شيرده

کمبود ویتامین آ

شب‌کوری یکی از نخستین علائم کمبود ویتامین آ بوده و کمبود این ویتامین می‌تواند باعث گزروفتالمی و نابینایی کامل نیز بشود. شیوع شب‌کوری در کشورهای جهان سوم در اثر کمبود ویتامین آ در زنان باردار نیز زیاد بوده و یکی از علل مرگ‌ومیر مادران به‌هنگام زایمان میباشد.

کمبود این ویتامین حتی به مقدار کم باعث بالا رفتن ریسک ابتلای کودکان به عفونت‌های تنفسی و گوارشی، کاهش میزان رشد و افزایش خطر مرگ طی بیماری‌های سخت می‌شود.

علاوه‌بر رژیم غذایی نامناسب، کمبود آهن نیز می‌تواند در جذب ویتامین آ اختلال ایجاد مینماید.

کمبود ویتامین A در بدن ابتدا به دو صورت اختلال در سیستم بینایی وخشکی پوست پیدا میکند

کمبود ان باعث ترک خوردگی لب ها شده و منجر به میگرن، ناراحتی‌های سیستم گوارش، ضعف مفرط و در نهایت در صورت رژیم غذایی کاملا فاقد ویتامین A پس از دو ماه منجر به مرگ میشود.

در مواردی نیز کمبود مقطعی این ویتامین باعث منجر به اختلال در بینایی به صورت تار بینی، شب کوری، خشکی و زخم شدن قرنیه، ورم لثه‌ها، فشار خون، بی‌خوابی، سنگهای کلیوی، ورم اعصاب چشم، ورم گوش و لکه‌های رسوبی تیره بر روی چشم شده که با مصرف ویتـامین A به سرعت رفع می‌شوند.

به دلیل تأثیر آن در تولید مثل ، کمبود ویتامین A منجر به عدم رشد مناسب جنین و سقط خود به خود می‌شود.

 

منبع ملی کالا

ویتامین A

چه کسانی نیاز بیشتری به ویتامین Aدارند؟

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.