^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

ویتامین A (رتینوئید) Vitamin Aبرای بینایی و دید خوب و سیستم ایمنی سالم و رشد سلول ها یکی از ویتامین های لازم می باشد. ویتامین A به دو نوع تقسیم می شود. نوع اول آن که از حیوانات بدست می اید و رتینوئید نام دارد و نوع دوم ویتامین آ بتا کاروتن (Beta-carotene) نام دارد که ریشه گیاهی دارد.

 رتینول یا ویتامین A: یکی از ویتامینهای محلول در چربی بوده و ویتامین A از ترکیباتی به نام رتینوئیدها ساخته شده که فرم های فعال ویتامین A بوده و در طبیعت به چند صورت موجود بوده و در طبیعت موادی به نام پیش سازهای ویتامین A وجود داشته که بتاکاروتن از آن جمله بوده و بتا کاروتن ترکیبی بوده کهک در بدن شکسته و به ویتامین A تبدیل میگردد.

زیرا ویتامین A محلول در چربی بوده و جذب آن در روده‌ها به هضم چربی ها بستگی داشته و از این رو افرادی که در هضم چربیها مشکل دارند مانند مشکلات صفراوی ، باید میزان بیشتری ویتامین A دریافت کرده و به دلیل اینکه ، این ویتامین محلول در چربی است و قابلیت ذخیره شدن در کبد و بافتهای چربی را داراست و می‌تواند در زمان کمبود مصرف مورد استفاده قرار بگیرند.

ساختمان شیمیایی ویتامین

از نظر شیمیایی ویتامین A یک الکل نوع اول پلی اتیلنیک بوده و زنجیر کربنی آن دارای 4 اتصال دوگانه که به یک حلقه شش ضلعی به نام بتا یونون منتهی شده و این حلقه دارای یک اتصال دوگانه بین کربنهای آلفا و بتا بسبت به زنجیر کربنی بوده و ویتامین A از مشتقات کربورهای ترپنی میباشد و این کربورها خود از پلیمریزه شدن هیدروکربور سیر نشده به نام ایزو‌پرن حاصل میگردد و این ویتامین دارای تعداد زیادی ایزومرهای هندسی سیس و ترانس می‌باشد  اما همگی ایزومرهای فوق در طبیعت وجود ندارند و حتی از طریق مصنوعی نیز تولید نمیگردد.

ویتامین A یکی از ویتامینهای بسیار مهم وضروری بوده و در بسیاری از فعالیت های حیاتی بدن نقش بسزایی داشته که میتوان به مواردی چون:

نقش مهمی در سنتز پروتئین و نقش در ساختمان طبیعی بافت پوششی پوست دارد

 در رشد و نمو مؤثر ، ویتامین A در کیفیت بینایی مؤثر است. ویتامین A نقش اساسی در حفظ بافتهای مخاطی بدن (مانند لایه‌های مخاطی اندامهای گوارشی) دارد. ویتامین A در دستگاه ایمنی بدن و در تولید مثل مؤثر است. ویتامین A در بدن بوسیله مواد حمل کننده پروتئینی منتقل و به مکان های مورد نیاز ارسال می‌شود . در صورتی که فردی کمبود شدید پروتئین داشته باشد مثل کودکان مبتلا به سوء تغذیه شدید ، عوارض کمبود ویتامین A در وی ظاهر میشود.

همچنین این ویتامین ضروری بدن ضد شب کوری و ضعف قوه بینایی بوده  و در معالجه بسیاری از اختلالات چشمی مؤثر است.مقاومت بدن را در مقابل عفونت مجاری تنفسی زیاد میکند.

مدت بیماری را کوتاه کرده و لایه خارجی بافتها و اندامهای بدن را سالم نگاه می‌دارد، برای رشد استخوانهای محکم ، پوست ، مو ، دندانها و لثه‌های سالم ضروری میباشد و در موارد استعمال خارجی به بهبود آکنه ، زرد زخم ، کورک و دمل کمک می‌کند.

اما یکی از مهمترین کاربردهای ویتامین A ترمیم زخم‌ها است که از پماد آن به صورت موضعی برای جلوگیری از عفونت و نیز بهبود سریعتر زخم‌ها استفاده می‌کنند.

در معالجه نفخ و اتساع بعضی از اعضای بدن و ازدیاد فعالیت غده تیروئید مؤثر میباشد.

نقش بسزایی در تشکیل گلبول های قرمز خون داشته:سلول های قرمز خونی همانند سایر سلول های موجود در خون، از پیش سازهایی بنام سلول های بنیادی ایجاد میگردند و سلول های بنیادی برای تمایز طبیعی خود به گلبول های قرمز خونی به رتینوئیدها نیازمند بوده که  علاوه بر این، ویتامینA موجب تسهیل انتقال آهن از محل ذخیره خود در بدن به گلبول های قرمز در حال تکامل و شرکت در ساختار هموگلوبین می شود و هموگلوبین حامل اکسیژن در سلولهای قرمز خونی می باشد.

منبع ملی کالا

کمبود ویتامین آ

چه کسانی نیاز بیشتری به ویتامین Aدارند؟

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.