ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

بادمجان گیاهی خوراکی دارای خواص دارویی بادمجان گیاهی خوراکی دارای خواص دارویی
^Back To Top


Warning: getimagesize(http://www.negahmedia.ir/assets/uploads/pic/91267/1.jpg): failed to open stream: Connection timed out in /home3/melikala/public_html/plugins/content/smartresizer/smartresizer.php on line 606

بادمجان

 بادنجان یا بادمجان  Eggplantبا نام علمی SOLANUM MELONGENA این واژه معرب پاتنگان و پاتمگان پارسی بوده و در پارسی با نام کهپَرک نیز خوانده شده و بادنجان گیاهی خوراکی از تیرهٔ سیب‌زمینیان SOLANACEAE میباشد و  بنظر می‌رسد که این گیاه بومی هندوستان بوده و این گیاه در تمام مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد کرده و ارتفاع آن به ۴۰ تا ۱۵۰ سانتی متر نیز می رسد.  این گیاه دارویی در پخت غذاهایی مثل کشک بادنجان ، خورش بادنجان ، دلمه، بادمجان شکم پر، بادمجان شکم پر ایتالیایی کاربرد بسیاری دارد.

این گیاه بومی کشور هند و سریلانکا بوده و به دلیل داشتن میوه هایی خوش عطر و طعم امروزه در همه جای دنیا کشت میشود.

 

گیاهشناسی

بادمجان گیاهی یكساله و دارای ساقه نسبتاً ضخیم و پوشیده از كرك بوده و ارتفاع آن به 40 تا 150 سانتی متر نیز می رسد. برگ‌های آن بیضی شكل با نوك باریك بوده ، این برگ های درشت بین 10 تا 20 سانتیمتر طول و بین 5 تا 10 سانتیمتر عرض داشته  و گل‌های آن بنفش و یا سفید رنگ میباشد.

میوه گیاه دارویی بادمجان دراز و باریك و یا گرد‌، به رنگ‌های بنفش‌، سیاه‌، زرد و سفید دیده و بسیار خوش عطر و طعم است و این میوه دارای گوشتی سفید بوده که بعد از برش به سرعت قهوه ای رنگ خواهد شد . طول میوه این گیاه بین 12 تا 30 سانتیمتر میباشد و قطر آن سه سانتیمتر میباشد .

خاک مناسب کشت بادمجان خاک شنی ، ماسه ای ، غنی وخوب زهکشی میباشد و به آفتاب کامل برای رشد نیاز دارد ودمای مناسب رشدش دمای بین 21 تا 46 درجه  است ،بادمجان در تمام فصول موجود بوده ولی نباید در معرض سرما قرار داشته باشد. و به اب متوسط برای رشد نیاز دارد

تکثیر گیاه بادمجان به روش کاشت بذر :

تهیه خاک یا بستر کاشت گیاه بهتر است سه پیمانه ماسه بادی به اضافه 2 پیمانه خاک زراعتی سطح الارض به اضافه یک پیمانه کود حیوانی کهنه گاوی یا گوسفندی را با هم مخلوط کرده و سپس با الک یا وسیله ای سرند نموده و در گلدان تا نصفه پر کنید و بعد از صاف کردن سطح گلدان ها روی سطح خاک را با ماده ای به نام کوکو پیت (فرآورده نرم از پوسته های رشته ای نارگیل) یا خک برگ نرم یا پیت ماس پوشانده و بذر را در سطح صاف پیت ماس یا کوکوپیت پوشانده و بر روی بذور را مجددا در حد نیم تا یک سانتیمتر توسط کوکو پیت یا خاک برگ بپوشانید و گلدان های کاشته شده را بلافاصله با یستی با آب پاش و آب اسپری شده آبیاری و در محلی گرم مثل گلخانه قرار داد و درجه حرارت گلخانه در شب های سرد از 15 درجه سانتی گراد نبایستی پایین بیاید).بذر بادمجان کاشته شده بعد از جوانه زنی و رشد کامل در حد 10 cm در گلخانه تا اوسط فروردین ماه نگهداری و برای کشت در محل مناسب و جوی پشته های احداثی نشاء های داخل گلدان می بایستی اقلا به مدت یک هفته تا 10 روز در بیرون از گلخانه و فضای باز در مقابل تابش نور خورشید قرار بگیرد و تا ساقه های علفی بوته ها حالت خشبی به خود بگیرد و به اصطلاح کشاورزان ساقه ها چوبی شود و از شکنندگی آنها کم گردد.

ارزش غذایی بادمجان

انرژي   30 كالري،آب 92 گرم ، پروتئين    1/3  گرم ، چربي 0/2 گرم  ، نشاسته     4/6 گرم، كلسيم   12 ميلي گرم ، فسفر  15 ميلي گرم، منيزيم  12ميلي گرم ،پتاسيم  220ميلي گرم ، آهن  0/7 ميلي گرم ،سديم    3 ميلي گرم،منگنز    0/2 ميلي گرم، روي    0/3 ميلي گرم،مس0/1 ميلي گرم

يد 0/002 ميلي گرم ،بتاكاروتن   0/05 واحد بين المللي ،ويتامينB 1   0/05 ميلي گرم،ويتامين B 2   0/05 ميلي گرم،ويتامين B 3  0/7 ميلي گرم و ويتامين C  5 ميلي گرم

خواص بادمجان

از نظر طب قديم بادمجان گرم و خيلي خشك بوده و مهمترين خاصيت آن كم كالري بودن این گیاه است كه غذاي بسيار خوبي براي افرادی است كه می خواهند وزن كم كنند زيرا داراي ويتامين و مواد معدنی نيز می باشد .

بادمجان را حتما بايد به حالت كاملا رسيده مصرف کنید زيرا خام آن طعم تلخ درد و در آنهائيكه آسم و برونشيت دارند سبب تحريك اين بيماري ها شده و همچنین بادمجان اثر نرم كننده و مدر  دارد

بادمجان بعلت درا بودن آهن در رفع كم خوني داروي موثري میباشد، براي از بين بردن ورم و التهاب روي عضو ملتهب قرار دهیدو مقوي معده است .

دانه بادمجان ايجاد يبوست مي كند  و ريشه بادمجان و شاخه هاي خشك شده و برگهاي آن اثر بند آورنده خون را دراست و قابض میباشد و مي توان در آن براي درمان احتلام بانه و انواع خونريزي ها استفاده كرد.

پادزهر خوبي براي مسموميت های حاصل از خوردن قارچ سمی میباشد و خوردن بادمجان گرفتگي رگها را باز کرده و شخص را از خطر سكته قلبر محفوظ میکند

برگ ها و پوست سياه بادمجان را اگر جوشانید  درمان اسهال خوني بوده  و جوشانده ريشه بادمجان درمان بيماري آسم است.

آب زردرنگي كه در موقع نمك زدن و گذاشتن بادمجان از آن خارج میگردد برای خشك كردن عرق دست و پا بهترين دارو است و افرادی كه دست و پايشان مرتب عرق کرده بايد دست و پاي خود را با آن چند بار در روز بشويند تا از شر اين مرض آسوده شوند.

اگر بادمجان را بسوزانند و خاكستر آن را با سركه خمير كنند و به زگيل بمالند زگيل كنده میشود و از بادمجان مي توان به عنوان مسكن براي تسكين در استخوان شكسته و ضرب خورده استفاده كرد بدين طريق كه بايد بادمجان را در فر بگذاريد كه نيم پز گردد و سپس آب آنرا با فشار داده و بعد به مقدر نصف اين مقدر آب به آن شكر قهوه اي اضافه و آنرا هم بزنيد و بنوشيد.

-با پژوهش هایی كه جديدا بر روي موشهاي آزمايشگاهي انجام نتيجه گرفته اند كه بادمجان داراي يك ماده ضد تشنج بوده كه در درمان بيماری صرع اثر بسيار خوبی داشته . بنابراين اشخاصي كه تشنج دارند و يا مبتلا به اين بيماري مي باشند بهتر است كه از بادمجان استفاده نمایند.

بادمجان پادزهر خوبی برای مسمومیت های حاصل از خوردن قارچ سمی بوده و خوردن بادمجان گرفتگی رگها را باز می کند و شخص را از خطر سکته قلبی محفوظ کرده

طریقه مصرف بادمجان

بهترين طريقه پخت بادمجان آب پز كردن و يا پختن در فر است زيرا سرخ شده آن سنگين شده و براي معده هاي ضعيف مناسب نبوده است ، بادمجان باید تازه و کم تخم و جوان انتخاب شود و پوست براق داشته باشد و نوع طویل آن از نوع مدورش بهتر است. قبل از پختن باید پوست آنرا بکنید و هر بادمجان را 4 قسمت کنند و یا ورقه ورقه کرده و بر آن ها نمک بمالند و مدت چند ساعت در آب خنک گذارند تا آب قدری سیاه و تیز طعم گردد. این آب را عوض کنید و عمل را تکرار تا مواد سیاه رنگ و مواد نفخ زا و مواد سست کننده در آب داخل شده و با آب دور ریخته شوند وسپس با آب پاک آنرا بشورید و از خواص بی نظیر آن استفاده کنند.

مضرات بادمجان

بادمجان با همه خواصي كه گفته شد نبايد مورد استفاده افرادی که بواسير و يا درد چشم دارند قرار بگيرد زيرا بيماري آنها را تشديد مي كند و اينگونه اشخاص اگر مي خواهند بادمجان بخورند بهتر است آنرابا گوشت و روغن و يا سركه بپزند و میل کنند .

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.