^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

 

تیامین یا ویتامین ب۱ : Vitamin1 B این ویتامین تأثیرات بسیار مهمی در سوختن قندهای در بدن و عملکرد اعصاب داشته و تیامین از راه روده جذب خون می‌شود. تغییراتی بر روی آن صورت می‌گیرد و آماده استفاده بافت‌ها شده و یکی از موادی که در جذب آن اختلال ایجاد می‌کند، الکل بوده که مصرف زیاد آن موجب کمبود ویتامین تیامین می‌شود، این ویتامین در بدن ذخیره نمی‌شود.اولین ویتامینی که از گروه ویتامینهای B کشف شده همین تیامین بوده و این ویتامین تأثیرات بسیار مهمی در سوختن قندها در بدن و عملکرد اعصاب دارد. مقادير کم تيامين از راه خوراکي به راحتي جذب می‌شود.

 

ویتامین ویتامین B1 از راه روده جذب خون شده و تغییراتی بر روی آن صورت می‌گیرد و آماده استفاده بافتها می‌شود و یکی از موادی که در جذب آن اختلال ایجاد می کند، الکل است که مصرف زیاد آن باعث کمبود ویتامین ویتامین B1 می شود و باید توجه داشت که این ویتامین در بدن ذخیره نمی‌شود.

عملکرد آن در اندامها ، فعال کردن آنزیمهای لازم برای سوختن قند در بدن است. این ویتامین نقش اساسی در ادامه عملکرد چرخه کربس دارد. نقش مهم دیگر آن در اعصاب است. ما برای انجام هر حرکت و یا درک احساس از محیط نیاز داریم پیامهای عصبی از مغز به اعصاب بدن و بالعکس منتقل شوند، ویتامین ویتامین B1 در انتقال پیامهای عصبی نقش مهمی دارد.

عملکرد آن در اندام‌ها، فعال کردن آنزیم های لازم برای سوختن قند در بدن بوده و این ویتامین نقش اساسی در ادامه عملکرد چرخه کربن داشته و نقش مهم دیگر آن در اعصاب بوده ما برای انجام هر حرکت و یا درک حواس از محیط نیاز داریم پیام‌های عصبی از مغز به اعصاب بدن و بالعکس منتقل شوند، تیامین در انتقال پیامه ای عصبی نقش مهمی داشته است.

ساختار شیمیایی ویتامین ب 1

ویتامین B1 یا تیامین ساختاری دارای دو حلقه هتروسیلیک داشته که یکی از آنها گوگرددار به نام تیازول و دیگری حلقه دو ازت‌دار پیریمیدین میباشد و حلقه پیریمیدین به صورت 2 و 5 - دی متیل 4- آمینو پیریمیدین و حلقه تیازول به صورت 4 متیل 5 هیدروکسی اتیل تیازول می‌باشد. این دو حلقه توسط ازت حلقه تیازول و ریشه متیل کربن 5 پیریمیدین به یکدیگر متصل میگردند و ویتامین تیامین یکی از ویتامین های محلول در آب میباشد.

وجود ریشه‌های متیل حلقه پیریمیدین و تیازول و ریشه هیدروکسی اتیل حلقه تیازول برای فعالیت ویتامین ضروری بوده و  هیدروژن متصل به کربن 2 حلقه تیازول نقش اساسی را در خواص کوآنزیمی این ویتامین به عهده داشته و تیازمین یک الکل ازت‌دار میباشد و به کمک عامل الکلی خود می‌تواند با اسیدها استریفیه و استر پیروفسفریک آن به نام تیامین پیروفسفات ، شکل فعال این ویتامین در بدن می‌باشد.

میزان مصرف ویتامین B1

مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی با رعایت مقادیر مجاز که پزشک تعیین کرده باشد بلامانع میباشد.

درافراد بالای 12 سال روزانه یک قرص همراه و یا بعداز غذا ویا طبق تجویز پزشک،در جای خشک و خنک دور از دسترس کودکان و نور نگهداری گردد

برای بزرگسالان: مقدار mg/day 100 مصرف میگردد

مصرف برای کودکان: مقدار mg/day 50-10 در مقادير منقسم مصرف میگردد

ملی کالا


عوارض کمبود ویتامین ب12


منابع دارای ویتامین ب 12

میزان مصرف کافی ویتامینB12

کمبود ویتامینB1  

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.