^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

تشخیص اپاندیس 

وقتی که آپاندیس دچار انسداد می‌شود، باکتری‌ها می‌توانند داخل آن تکثیر کند که این تکثیر خود سبب ایجاد چرک در محل می‌شود. در این حالت افزایش فشار ایجاد شده می‌تواند برای افراد دردناک باشد و رگ‌های خونی موجود در محل را تحت فشار قرار دهد. کمبود جریان خون به آپاندیس می‌تواند سبب ابتلای فرد به قانقاریا گردد.

 در صورتی که اپاندیس پاره شود، مواد فاسد شده می‌توانند ناحیه شکم را پر کنند و این مشکل نیاز به درمان به صورت اورژانسی بوده و پریتونیت فقط یکی از خطرات ترکیدن آپاندیس بوده است که این مشکل نشان دهنده التهاب بافتی است که دیواره شکم را خواهد ساخت.

 تشخیص اپاندیس

یک روش برای تشخیص اش معاینه فیزیکی توسط پزشک برای آپاندیسیت برای پی بردن به حساس شدن یک چهارم پایین سمت راست شکم بیمار انجام می شود.

 در بارداری، این درد ممکن میباشد که بیشتر نیز شود و اگر آپاندیس فرد سوراخ گردد، شکم ممکن است سفت و ورم کند. ورم کردن و سفت شدن شکم یکی از علائمی بوده که باید بلافاصله با پزشک در میان گذاشته گردد تا درمان سریع تر پیش رود.

آزمایش‌های متعدد دیگری برای تشخیص بیماری‌های دیگر با علائم مشابه استفاده نموده، این آزمایش ها شامل:

تست‌های بارداری: به منظور تشخیص حاملگی خارج از رحم انجام میگردد

آزمایش ادرار: با این نوع از ازمایش می‌تواند وجود عفونت در ادرار یا سنگ در کلیه را مشخص نماید

معاینه لگن: در صورت انجام شدن بر روی زنان می‌تواند وجود مشکلات تولید مثل را به طور دقیق مشخص نموده و این معاینه‌ها همچنین سایر عفونت‌های احتمالی در لگن را مشخص خواهد کرد .

تصویر برداری کردن از شکم: در صورت وجود آبسه یا سایر مشکلات مربوط به آن تصویر برداری از شکم می‌تواند مسئله را مشخص کرده و این کار از طریق عکس برداری رادیولوژی، سی تی اسکن و… امکان پذیر خواهد بود و همجنین با روش عکس برداری از سینه می‌توان احتمال ابتلا به ذات الریه را نیز مشخص کرد. این مشکل می‌تواند علائمی شبیه آپاندیسیت داشته باشد.

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

 افراد به خصوص والدین باید توجه داشته باشند آپاندیسیت معمولا یکباره شروع نمی شود مگر این که آپاندیس سوراخ شده و ان هم  معمولا 24 تا 48 ساعت قبل علائمی مثل درد کناره ناف و قسمت راست شکم دارد

برای همین اگر درد شکم کودک بیش از چهار ساعت طول کشیده شود و پیشرونده باشد، حتما باید به پزشک مراجعه نمود و اگر زمانی کودکی درد شکمی داشت، هرگز نباید خودسرانه به او مسکن داد باید علت درد را پیدا کرد تا عوت نکند.

 اگر نفخ و دل درد در حد دل پیچه خفیف بود، می توان یک بار به او مسکن داد، اما اگر درد ادامه پیدا کرد، باید حتما به مراکز درمانی مراجعه نمود زیرا مسکن می تواند درد آپاندیسیت را محو و پزشک را در تشخیص سریع دچار مشکل کند که برای بیمار خطرناک میباشد .

اگر بیمار دچار علائم معمول آپاندیسیت باشد، معمولا پزشک جراح بلافاصله پس از معاینه و تشخیص نهایی اقدام به جراحی می نماید تا به سایر بخش های بدن آسیبی وارد نکند

اما اگر علائم مبهم باشد، پزشک آزمایش خون درخواست می کند. زیرا در خون بیمار دچار آپاندیسیت معمولا گلبول های سفید افزایش پیدا کرده. ممکن است آزمایش ادرار و عکس شکم هم درخواست نیز کند و توجه داشته باشید که البته در عکس شکم، یافته ای به نفع آپاندیسیت وجود ندارد، ولی برای در احتمال مشکلات دیگر انجام می شود.

سونوگرافی هم برای تشخیص آپاندیسیت مفید بوده ، ولی میتواند  راه اصلی تشخیص این بیماری معاینه و توجه به علائم بیمار واقع شود  و درخواست آزمایش خون و سونوگرافی برای تائید تشخیص انجام خواهد گرفت

البته  در برخی از موارد بعد از هر دو نوع عمل جراحی، آپاندیس فرد برای یک آزمایشگاه ارسال شده تا عدم وجود سلول‌های سرطانی در آن مشخص گردد و انجام این کار یک ارزیابی احتیاطی محسوب میگردد، هر چند در حالت‌های نادر مشکلات جدی در این رابطه شناسایی خواهد شد.

آپاندیس

منبع ملی کالا

علایم آپاندیسیت

درمان گیاهی آپاندیس

 درمان

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.