^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

آپاندیس یا روده کور یک زائده باریک بوده که از روده بزرگ منشعب میگردد و به خاطر ظاهر شبیه کرم آن به نام آپاندیس شناخته شده و این عضو در سمت راست شکم (در ناحیه پایین سمت راست ناحیه شکم) قرار گرفته در حدود (۱۰ سانتیمتر) چهار اینچ طول د اشته و قطر آن تقریباً برابر با نیم سانتیمتر (یک چهارم اینچ) میباشد.مشابه سایر مسیر گوارش، آپاندیس از یک لایه داخلی مخاطی تشکیل گردیده که شامل لایه زیر مخاطی، پوشش عضلانی و لایه‌های غشایی اطراف آن بوده و به هر حال، بر خلاف بقیه قسمت های روده بزرگ، لایه زیر مخاطی اپاندیس از تعداد زیادی بافت‌های غدد لنفاوی تشکیل شده، وجود غدد لنفاوی در این ناحیه نشان داده که احتمالاً آپاندیس بر خلاف آن چه که به نظر می‌رسد دارای نقشی در سیستم ایمنی بدن و نیز سیستم گوارشی میباشد.

 آپاندیس چیست؟

محل قرارگیری آپاندیس در بدن، پایین شکم، سمت راست و از داخل بدن در محل اتصال روده باریک به روده بزرگ میباشد و آپاندیس یک زائده طبیعی در بدن به شمار آمده و کارایی آن خیلی شناخته شده نیست.

آپاندیسیت عبارتست از ورم (التهاب) ایجاد شده در آپاندیس. این التهاب ممکن بوده که حاد یا مزمن باشد. هیچ کس درباره کارکرد دقیق آپاندیس اطلاعی نداشته، ولی آنچه می‌دانیم اینست که بدون وجود آپاندیس در بدن نیز می‌توان زندگی کرد، بدون اینکه عوارض و مشکلاتی خاص برای زندگی فرد ایجاد گردد.

آپاندیسیت مشکلی بوده که باید به صورت اورژانسی درمان و نیازمند انجام عمل جراحی برای خارج کردن آپاندیس شود. در صورت درمان نشدن، اپاندیس دارای التهاب ممکن بوده که پاره یا سوراخ گردد و مواد عفونی داخلی آن در حفره شکم پخش شده که این این مشکل می‌تواند سبب ایجاد شرایطی به نام پریتونیت گردد که التهاب جدی حفره شکم بوده و و در صورتی که به صورت فوری با استفاده از آنتی بیوتیک های قوی درمان نشود، می‌تواند نتایج مرگ بار برای فرد به همراه داشته باشد.

معمولاً التهاب آپاندیس در کودکان پس از ۱۰سال و در بزرگسالان بعد از ۳۰سالگی مشاهده شده و بیشتر در بین مردان وجود دارد. موضوع نگران کننده در اصل، آپاندیسیت یا التهاب آپاندیس میباشد و داخل آپاندیس یک مجرای باریک وجود داشته و اگر این مجرا به هر دلیلی بسته گردیده، ترشحات در پشت آن جمع میگردند و از آنجایی که معمولا در داخل روده ها فلور میکروبی وجود ، رشد میکروب های بیماری زا در این بخش بالا می رود و علائم آپاندیسیت را ایجاد نماید،وظایف و کارایی آپاندیس خیلی شناخته شده ولی باید درنظر داشت که هیچ ارگانی در بدن بدون حکمت ساخته نشده و حتما وظایف بخصوصی داشته که ما از آن مطلع نیستیم.

به هر حال تاکنون عوارضی در مورد نبود آپاندیس در بدن گزارش نشده و گاهی اوقات مطرح می گردد که آپاندیس در سیستم ایمنی بدن نقش داشته ولی این موضوع هنوز به اثبات نرسیده و در اطراف آپاندیس غدد لنفاوی زیادی وجود داشته و کودکان هنگامی که دچار سرماخوردگی عفونی می گردد، این غدد لنفاوی ملتهب می شوند و ممکن بوده و دردهایی در زیر شکم وجود دارد مثل دردهای آپاندیس ایجاد نموده که این دردها با برطرف شدن سرماخوردگی بهبود پیدا کرده.

داخل آپاندیس یک مجرای باریک وجود داشته که اگر این مجرا به هر دلیلی بسته گردد، ترشحات در پشت آن جمع می شوند و از آنجایی که معمولا در داخل روده ها فلور میکروبی وجود دارد، رشد میکروب های بیماری زا در این بخش بالا می رود و علائم آپاندیسیت را ایجاد مینماید

به طور کلی آپاندیس یک عضو اصلی بدن انسان نبوده و پژوهشگران در حوزه پزشکی هنوز درباره عملکرد دقیق این عضو در بدن در حال تحقیق و بحث میباشند. آپاندیس یک عضو کور و لوله‌ای شکل نازک بوده و به اولین قسمت از روده بزرگ است  که مشابه یک کرم متصل است.

شروع درد آپاندیسیت علائم کمی دارد. درد در وسط شکم بوده و گاهی کم و زیاد می‌شود. در این مرحله بیمار بی‌اشتهاست، ولی می‌تواند کارهایش را انجام بدهد، پس از چند ساعت درد شدیدترشده و بتدریج بیشترین شدت درد در بخش پایینی و راست شکم احساس خواهد شد. در این مرحله تهوع ایجاد می‌شود، ولی استفراغ چندانی وجود نداشته، اگرچه آپاندیسیت در همه سنین شایع میباشد، ولی در نوجوانی بیشترین شیوع را دارد و از هر هزار نوجوان دو نفر را در سال مبتلا می‌کند.

نکته مهم در مورد آپاندیسیت این است که باید از بیماری‌های مشابه افتراق داده شود. برخلاف تصوراتی که بتازگی ایجاد شده معاینه و سیر بیماری مهم‌ترین راه این‌افتراق است و سونوگرافی گرچه کمک‌کننده باشد، اما اگر بخواهیم جای معاینه و مصاحبه پزشک و بیمار را بگیرد بسیار گمراه‌کننده خواهد بود. با چند مثال این موضوع روشن‌تر خواهد شد:

بیماری که درد در قسمت پایینی و راست شکم دارد، ولی چند روز متوالی این درد را داشته است به احتمال زیاد مبتلا به آپاندیسیت نیست، زیرا آپاندیسیت در مدت کوتاهی ـ حداکثر 48 ساعت  به طول انجامیده و اگر جراحی نشود سیر بدی پیدا می‌کند. چنین دردهایی می‌تواند نتیجه عفونت‌های لگنی در خانم‌ها باشد یا در اثر بیماری‌های التهابی روده مثل کرون ایجاد میشود  .

تب ملایمی در سیر بیماری ایجاد می‌شود، اما تب شدید که بیشتر از 5/38 درجه باشد می‌تواند نشانه یک‌بیماری عفونی مثل آبسه‌های شکمی شده.

در دختران جوان اواسط دوره عادت ماهیانه یعنی حدود دو هفته پس از تاریخ آخرین عادت ممکن است در محل تخمدان راست یعنی دقیقا جای آپاندیس دردی مشابه آپاندیسیت ایجاد گردیده و این درد ساعاتی بعد برطرف ‌شده، اما ماه بعد تکرار می‌شود و این نکته مهمی در افتراق خواهد بود و علاوه بر معاینه و شرح حال، آزمایش خون و ادرار هم به تشخیص کمک می‌کند. آزمایش ادرار باعث می‌شود بیماری‌ هایی مثل سنگ کلیه و عفونت‌های ادراری که می‌تواند علائم آپاندیسیت را تقلید کند، تشخیص داده میشود.

سنگ کلیه باعث می‌شود خون در ادرار ظاهر شود و عفونت ادراری هم سبب ظهور گلبول‌های سفید و باکتری فراوان در ادرار می‌شود. درمان آپاندیسیت، جراحی و درآوردن زائده آپاندیس میباشد.

منبع ملی کالا

علایم آپاندیسیت

عوارض آپاندیس

تشخیص آپاندیس

درمان

درمان گیاهی آپاندیس

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.