^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

اسهال

 

درمان اسهال

ممکن است اسهال سبب از دست دادن مقدار زیادی از آب و املاح بدن گردد که در این شرایط، دهان خشک میشود و حتی چشم ها گود می‌افتند.

 ضعف، کاهش میزان دفع ادرار و سرگیجه نیز از علائم دیگر این عارضه بوده و بنابراین جایگزینی آب از دست رفته برای افراد مبتلا به اسهال، خصوصا در اطفال، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار میباشد که باید به ان توجه نمود. در این گونه موارد می‌توان با نوشیدن انواع مایعات و یا استفاده از محلول های خوراکی نظیر ORS (او آر اس)، آب و املاح از دست رفته را جبران نمود.

 

درمان دارویی اسهال هم در کنار این درمان ها کامل کننده باشد که رایج ترین قرص برای متوقف کردن و درمان اسهال قرص دیفنوکسیلات بوده.

برای درمان از طریق آنتی بیوتیک ها: اسهالی که دلیل آن باکتری یا انگل باشد را درمان می‌کند، اما تاثیری بر اسهالی که در نتیجه ویروس است، ندارد.

در موارد خفیف‌ و بدون علت اسهال می‌توان‌ از داروهایی‌ مانند لوپرامید و پپتوبیسمول و سایر داروهای‌ ضداسهال‌ استفاده‌ نمود.

عوامل عفونی شایعترین علت اسهال حاد بوده که در اکثر موارد خود محدود شونده بوده و نیاز به درمان ضدمیکروبی نداشته و در برخی از موارد سبب بروز علائم شدیدتر و یا اسهال خونی می‌شوند که در این موارد درمان دارویی و آنتی بیوتیک برای انگل‌ یا باکتری‌ به‌ خصوص‌ به‌ عنوان‌ دلیل اسهال‌، لازم می‌شود.

درمان سهال با روش های غیر دارویی

برای درمان همان گونه که گفته شد  آب و املاح از دست رفته ی بدن در حین بیماری باید جبران شود. خوردن مایعات، بهترین روش جایگزینی آب از دست رفته بدن میباشد و بنابراین لازم است فرد در حد تحمل و در فواصل معین از مایعات استفاده کند. در مجموع بهترین اقدام در مورد اسهال و استفراغ، جبران املاح از دست رفته ی بدن بوده و ضمنا در مورد شیرخوارانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، به هیچ عنوان نباید شیر مادر را قطع کرد، اما برای نوزادانی که با شیر خشک تغذیه میکنند، طبق تجویز پزشک نوع مناسب‌تری از شیرخشک توصیه میگردد.

استراحت، رژیم غذایی مناسب مثل مصرف مایعات، غذاهای کم حجم، ولی مقوی و پرهیز از مصرف سبزیجات و میوه‌جات خام  و خودداری از مصرف مواد ملین مثل آلو، انجیر و..

از مصرف غذاهای‌ پر ادویه تا چند روز دیگر پرهیز کنید.

اگر همراه‌ اسهال‌ تهوع‌ وجود داشته‌ باشد، تنها قطعات‌ کوچک‌ یخ‌ را در دهان تان بجوید.

از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کرد چون این ورزش‌ها سبب کاهش آب بدن می‌شوند.

طرز درست کردن ORSدر منزل

اگر در شرایط اضطراری ORS در دسترس نداشتنید میتوانید در منزل ان را تهیه کنید

دو قاشق مرباخوری شکر، یک قاشق چایخوری نمک ،نصف قاشق چایخوری جوش شیرین، چهار لیوان آب جوشیده سرد شده و یا آب میوه حال تمامی مواد بالا را با هم مخلوط کنید و در پارچ بریزید و در یخچال قرار داده تا خنک شود، به خصوص برای بچه ها حتما خنک کنید تا بتواند آن را میل کنید.

علت اسهال

درمان گیاهی اسهال

پیشگیری از اسهال در مواقع سفر

اسهال چیست

اسهال خونی

ملی کالا

نظرات  

0 # p.p 1398-04-15 14:03
خوب بود
پاسخ
0 # p.p 1398-04-24 18:10
خوب بود
پاسخ

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.