^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

 

کمر درد چیست؟

کمر هر فردی متشکل از استخوان های پیچیده متصل به هم و یک توری پیچیده از رباط ها و تاندوم ها و عضلات و دیسک و نخاع بوده و با شبکه ای از عصب ها شبانه روز این شبکه ی گسترده متصل به هم فشارها و انقباظ و انبساط های زیادی را تحمل می کند. کمر درد اجتناب ناپذیر بوده و از رگ به رگ شدن کمر، تحت فشار بودن عضلات، پاره شدن دیسک یا تحریک مفاصل به وجود می آید.

 کمردرد Low Back Pain یک مشکل و شکایت شایعی بود که بسیاری از افراد در طول زندگی با آن روبرو خواهند شد و آمار نشان داده که ۸۰٪ از افراد در دوران زندگی خود حداقل یک مرتبه به دلیل کمردرد به پزشک مراجعه کرده‌اند. اگرچه دلیل کمردرد در بسیاری از بیماران ازطریق شکایت بیمار، آزمون های بالینی و آزمایشگاهی و همچنین بخش تصویر برداری پزشکی قابل شناسایی بوده،اما به دلیل شایع بودن دردهای ناحیه کمر و عوامل مختلفی که در ایجاد آن نقش داشته و تشخیص علت اصلی به وجود آورنده کمردرد مشکل بوده. در هر سنی ممکن بوده اتفاق بیفتد اما بیشتر در سنین 50-30 سالگی دیده می شود. کمردرد میتواند شدید یا خفیف باشد ، کوتاه مدت یا مزمن باشد. با این حال در اکثر اوقات بطور خودبخودی پس از چند هفته خوب می شود. کمردرد از علل عمده مرخصی های درمانی و غیبت از کار بوده و بروز آن در قشر فعال جامعه هر ساله باعث آسیب ها فراوان اقتصادی می شود

در ستون فقرات، درصورت ضایعه و درگیرشدن عناصر حساس به درد مثل ماهیچه‌ها و تاندون آنها، رباط‌ها، فاسیا، مفاصل بین مهره‌ای پشتی (مفاصل فاست یا آپوفیزیال)، اعصاب نخاعی و ریشه‌های آنها، عروق خونی و طناب نخاعی به هر دلیلی، احتمال ایجاد درد وجود دارد که ممکن بوده و در همان ناحیه و یا نقاط دورتری به شکل دردهای تیرکشنده احساس میشود.

درد کمر درد که برای عده زیادی از مردم هم اتفاق می افتد ناشی از گرفتگی عضلات کمر و فشار به ستون فقرات بود و این درد اغلب با سیاتیک همراه بوده و راه های زیادی برای درمان کمر درد وجود دارد که اگر هیچ یک از این کارها موثر نباشد باید اقدام به جراحی کرد که اخرین درمان روش درمان بکار بردن عمل جراحی است.

کمر درد عارضه ی ناراحت کننده بوده که هرگاه برای افراد پیش می اید به این سادگی دست از سرشان بر نمی دارد. زیرا  کمر پر از عضلات و مهره ها و دیسک و اعصاب و رباط های متعدد بوده و درد در هر کجا کمر خوهد توانست ریشه کند و فرد را بیازارد. شاید برای تان جالب باشد دلیل آن را بدانید و یا راه درمانش را بشناسید

کمردرد حاد به کمردردی گفته شده که از شروع آن کمتر از سه ماه بگذرد و دلیل عمده این کمردرد ها وارد آمدن فشار زیاد به بخش های پایینی ستون فقرات است. کارهایی مثل بلند کردن یا هل دادن اجسام سنگین، حرکات نا متعادل و چرخشی ستون مهره یا انجام ورزش های جدید بدون داشتن آمادگی میتوانند باعث تشدید و ایجاد کمردرد حاد شود.البته دلیل دیگری مثل شکستگی های مهره، عفونت یا تومور های مهره هم میتوانند باعث کمردرد حاد شوند اما شیوع آنها کمتر بوده و  اکثر کمردردهای حاد در عرض چند هفته خوب می شوند.

شرایط فیزیکی که می توانند منجر به کمر درد شوند شامل عواملی چون:ضعف عضلانی،اضافه وزن،بارداری، شغل های مستلزم پشت میز نشینی،باغبانی و سایر کارهای مشابه (مزرعه داری،کشاورزی و غیره )،شرکت در فعالیت های ورزشی و نرمشی ، به خصوص اگر به طور نامنظم باشد.

انواع کمر درد شامل موارد زیر است

درد پایین کمر: کمر درد اغلب روی ناحیه تحتانی مفصل کمر تاثیر میگذارد، اما ممکن است این درد در نواحی دیگری از بدن مانند پایین، جلو، طرفین یاپشت ساق پاهم ایجاد شود. درد پایین کمر به صورت ناگهانی بعد از بلند کردن یک جسم سنگین، یا خم شدن نا صحیح مفصل کمر یا به صورت تدریجی با گذشت زمان با انجام روش های غلط قرارگیری مفصل کمر ایجاد میشود، خوشبختانه درد کمر علت خاصی ندارد درد مفصل کمر اغلب درهنگام شب، درحین انجام فعالیت های روزمره،بعداز نشستن های طولانی مدت دریک موقعیت مانند نشستن های زیاد برروی صندلی درسفر تشدید میشود و درازکشیدن برروی یک سطح صاف میتواند باعث کاهش درد شود.

انواع کمر درد:

درد درناحیه بالایی و میانی مفصل کمر: دردهای ناحیه فوقانی ومیانی مفصل کمر درهر بخش از مفصل کمر می تواند، ایجاد و میتواند از مرکز گردن تا پایین قفسه سینه ایجاد شود این ناحیه به عنوان ستون مهره های سینه ای یا قفسه سینه شناخته شده و در صورتی که آسیب دیدگی عصب در مفصل کمر در پشت قفسه سینه ایجاد شود کمر درد با درد در نواحی دیگری از بدن مثل بازو،ساق پا و سینه مواجه می شود، درد های ناحیه میانی و بالایی مفصل کمر نسبت به دردهای تحتانی کمر کمتر رخ میدهد به دلیل اینکه استخوان های این ناحیه از مفصل کمر کم انعطاف تر از ناحیه تحتانی کمر و گردن میباشد. درد کمر در نواحی بالایی و میانی مفصل کمر اغلب خفیف بوده و باسوزش همراه است و یا میتواند به صورت شدید هم ایجاد گردد و ماهیچه های این ناحیه از مفصل کمر هم ممکن است و دچار گرفتگی عضلات کمر یا سختی گردد و هم چنین در صورتیکه با علائم زیر مواجه شدید حتما به دنبال راه های درمان ان باشید:بروز درد در ساق پا و یا بازو، ایجاد سوزش در ساق پا، بازو، سینه یا شکم و عدم کنترل ادرار یا مدفوع

درد کمر در ناحیه تحتانی آن که از ناحیه باسن شروع شده و به بخش ساق پاها امتداد داشته و می تواند از علائم بیماری عصب و رگ سیاتیک باشد و بهبود درد در هنگام دراز کشیدن یا راه رفتن و تشدید درد زمان ایستادن یا نشستن، سوزان یا تیز بودن درد،احساس سوزن سوزن شدن، بی‌حسی یا ضعف یا احساس سوزش و گزگز پا از علائم درد عصب سیاتیک بوده و در صورتی که درد کمر بهبود پیدا نکرده و انتشار پیدا کرد به پاها و علائم سیاتیک بروز پیدا نموده که باید به درمان سیاتیک پرداخت.

دردهای ناحیه تحتانی کمر، درد گردن و سختی در مفصل ساکروایلیاک (مفصلی که در ناحیه لگن را به ستون مهره ها متصل شده )،همه موارد ازعلائم بیماری اسپوندلیت آنکیلوزان بوده است.

درد در ناحیه تحتانی مفصل کمر، ضعف و گرفتگی ماهیچه ها خواهد توانست که بر اثر لغزندگی دیسک ایجاد گردد و درصورتی که دچار لغزندگی دیسک کمر شده باشید درد کمر معمولا به سمت ساق پاها هم گسترش پیدا کرده.

بروز درد درمفاصل  این درد ها شامل مفصل کمر بوده و در هنگام راه رفتن و سخت شدن مفصل در ساعات اولیه صبح میتواند از علائم بیماری آرتروز باشد.

سختی و دردناک شدن شانه ها که انجام کارهایی مثل لباس پوشیدن، رانندگی کردن، یا خواب را با مشکل مواجه میکند، از علائم شانه منجمد بوده و درد و سختی مفصل گردن، سردرد، درد ناحیه تحتانی مفصل کمر می تواند در هنگام تصاف و بر اثر واخوردگی ایجاد گردد.

یشگیری از کمردرد

دلیل کمر درد چیست

درمان کمردرد

منبع ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.