^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

گردو   PERSIAN WALNUT از خانواده JUGLANDACEAE با نام علمی JUGLANS REGIA بومی مناطق:

شرق منطقه بالکان تا کوه های هیمالیا و جنوب شرق چین

نام های دیگر گردو:     

English walnut، California walnut, common walnut

درخت گردو، جوز یا گَوز نیز گفته میشود

 

تاریخچه کشت گردو

تاریخچه پرورش گردو به زمان های بسیار دور و نامعلوم بر گشته و گفته می شود که گردو در باغ شاه سلیمان پرورش داده شده و در ایران قدیم گردو در معامله پایاپای بکار برده شده که از این طریق به کشورهای مصر بیزانس ، ایتالیا و حتی کشورهای اروپائی و دنیای جدید انتشار پیدا کرده

در قرن چهارم قبل از میلاد مسیح، اسکندر کبیر گردوی ایرانی را از ایران به مقدونیه و یونان برد و این گردو بعدها توسط رومیان در جنوب اروپا و شمال آفریقا گسترش پیدا کرد و در قرن 17 این گونه گردو توسط استعمارگران انگلیسی به شرق اروپا و همچنین آمریکا معرفی گردید و مهمترین مناطق رشد گردوی ایرانی در اروپا فرانسه، یونان، بلغارستان، رومانی و یوگوسلاوی میباشد و در آسیا چین بزرگترین کشت گردوی ایرانی را داشته و در آمریکای جنوبی شیلی و در آمریکای شمالی ایالت کالیفرنیا بیشترین میزان کشت گردو را در خود جای داده

گیاهشناسی درخت گردو

درخت گردو گیاهی چندساله و خزاندار به ارتفاع 25-35 متر که قطر تنه آن به 2 متر رسیده و معمولا طول تنه درختش کمتر از ارتفاع شاخساره و تاج درخت بوده و تنه درخت صاف است که در جوانی به رنگ قهوه ای- زیتونی میباشد اما در هنگام بلوغ رنگ تنه نقره ای- خاکستری و بافت آن خشن و دارای شکاف های گسترده ای بوده و برگ ها به صورت متناوب، بیضی شکل و با 5-9 برگچه میباشند.

گردو درخت یا درختچه ای دارای تنه صاف با رنگ نقره ای و در بعضی از گونه هایش خاکستری وبرگ ها به شکل مرکب شانه ای است و معطر می باشند. گردو یک پایه و جدا گل می باشد و گل آذین نر آن شاتون بوده که به صورت آویزان است و طول آن ۸ الی ۱۰ سانتی متر بوده وگل های نر از قاعده شاخه های سال قبل به وجود آمده وگل های ماده در دستجات ۲ الی ۳ تایی و در شاخه های سال جاری به وجود آمده ودرختان دو گونه خود بارور و دگر بارور میباشند و در اکثر ارقام رسیدن گرده ها و آمادگی کلاله همزمان است بنابراین در گرده افشانی گردو مشکلی ایجاد نکرده  و گرده افشانی آن به وسیله باد انجام شده و حشرات در آن نقشی ندارند. گل دهی در اوایل بهار قبل از ظهور برگ ها اتفاق می افتد.

گردو دارای برگ های مرکب شانه‌ای میباشد و درختی یک پایه بوده که گل های نر و ماده روی یک درخت به صورت جدا گانه ظاهر می‌شوند. گامت‌های ماده گردو دگر گشن بوده و گرده افشانی آن به وسیله باد انجام می‌شود و حشرات در آن نقشی ندارند. گل های نر ان دارای گل آذین شاتون یا دم گربه ای بوده و گل های ماده اش به صورت انتهایی و در خوشه های دو تا 5 تایی قرار گرفته و میوه هایش در پاییز می رسند. میوه ها پوست نسبتا گوشتی داشته که در ابتدا سبز هستند و در هنگام رسیدن قهوه ای رنگ شده و بذرها بزرگ و با پوسته نازکی بوده و بخش خوراکی گردو هستند.

J. regia واریته 'Buccaneer' واریته ای خودبارور  است که در طی یک دوره طولانی گرده تولید کرده و بنابراین، گرده افشان مناسبی برای سایر واریته هاست. این واریته در فصل بهار دیر سبز شده و بنابراین، معمولا از سرمای بهاره آسیب نمی بیند.

کشت درخت گردو

بهترین فصل کاشت نهال گردو در  اوایل بهار بوده  و در کاشت درخت گردو باید دقت کنید که درخت 20-30 سانتیمتر بالاتر از کف جوی کاشته که در آینده به بیماری قارچی فیتوفترا مبتلا نشود.

در چاله هایی که نهال گردو در آنها کاشته می شود بایستی پس از حفر چاله خاک آن را از انواع کودهای حیوانی و شیمیایی غنی نمود وهر چه عمق وقطر چاله ها بیشتر باشد بهتر بوده ، ولی معمولا باید چاله هایی به عمق وقطر ۱-۲متر حفر نمود وخاک مناسب وغنی شده داخل آن ریخته شود و تقویت خاک (مطابق با کمبودهای آن) قبل از کاشت بسیار مفید است ودر رشد درخت مؤثر میباشد ،زیرا درخت گردو در سال های اولیه رشد وریشه بندی زیادی داشته و این درخت بیش از هر درخت دیگری به نور نیاز داشته ودر قسمت هایی از درخت که نور بیشتری تابیده از باردهی بهتری برخوردار بوده و در بخش های داخلی که نور به آن نمی تابد گردوها ریزتر وکوچک تر می شوند.

بنابر این درختان گردو باید طوری کاشته شوند که فاصله بین آن ها کمتر از 10متر نباشد.زیرا این درخت تاج بزرگی داشته و پس از چند سال که از رشد آن بگذرد شاخه ها مزاحم همدیگر می شوند که سبب ریزش برگ های درخت می شود.

گردو به خاکهایی حاصلخیز و عمیق، نور کامل آفتاب و تابستان طولانی نیاز داشته و دمای مورد نیاز گردو بین 7 تا 21 درجه بوده. pHمورد نیاز برای خاک 4.5 تا 8.2 میباشد. درخت به خاک های ماسه ای – لومی، کمی اسیدی و با زهکش مناسب نیاز داشته و در دمای زیر 29- درجه از بین می رود. دمای بالای تابستان هم به مغزها آسیب زده و دما نباید بالاتر از 43 درجه سانتی گراد شود. بارندگی در بهار و تابستان باعث افزایش شیوع بلایت می شود.

تکثیر گردو از طریق کاشت بذر صورت گرفته و بذرها به محض رسیدن باید در خزانه و با عمق زیاد کاشته میشوند. بذرها در اواخر زمستان یا بهار جوانه زده و در اوایل تابستان گیاهچه ها را به محل اصلی منتقل کرده و بذرها را می توان در طول زمستان در دمای فریزر نگهداری نمود و در اوایل بهار کاشت اما در این حالت به سرمادهی مرطوب نیاز خواهند داشت.

آب غیر کافی باعث رشد کم ، کاهش عملکرد و کاهش کیفیت میوه شده و آب بیش از حد نیز سبب کندی رشد و نیز موجب بروز بیماری های طوقه و ریشه می شود و درختان گردو از اواخر مهر ماه دیگر آبیاری نشوند.زیرا آبیاری درخت گردو در فصل پاییز وزمستان باعث سرما زدگی درختان میشود. 

برای جلوگیری از شیوع بیماری باید به روش آبیاری درخت گردو توجه نمود ونباید بگذاریم آب به تنه درخت برسد.چون که آب موجب انتقال بیماری میشودو درختان دیگر را نیز آلوده کرده و علاوه بر این آفت های بسیاری وجود دارند که فقط با سم پاشی به موقع میتوان جلوی رشد آنها را گرفت.بیماری مهمی که سبب مرگ درختان گردو شد ه و بیماری آب سیاه (فیتوفترا)است که برای جلوگیری از آن اولا باید از نهال سالم وقوی استفاده وثانیا باید دور تا دور درخت را مثل تشتک احداث نمود تا آب با تنه درخت تماس نداشته باشد و درختانی که به بیماری آب سیاه (فیتوفترا)مبتلا هستند باید محل آلودگی تنه درخت را با کارد بتراشید تا جایی که به به بافت سالم درخت برسد و سپس بافت های آلوده را سوزاند .آنگاه محل تراشیده شده را با سم اکسی کلرورمسی یا آب اهک ضد عفونی نمود.

به این نکته مهم باید توجه کرد که درخت گردو را نباید هیچ زمانی سم پاشی کرد مگر بخش آفت دیده آنهم بایستی به موقع سم پاشی گردد

برخی از افات و بیماری های درخت گردو:

كرم گردو، مگس پوست خوار ميوه گردو، شپشك گردو، ابريشم باف ناجور، شته گردو و سوسك شاخك بلند میباشد

موارد مورد استفاده درخت گردو

از مغز میوه ان به عنوان اجیل و از چوب گرد که  بسیار سخت و به رنگ قهوه ای زیبایی است در ساخت وسایل زیادی از جمله مبلمان، وسایل موسیقی و ... استفاده می شود.همچنین متیل پالمیتات که از پوسته سبز رنگ گردو بدست می آید حشره کش بسیار موثری است.از برگ ان نیز برای دم نوش اسهال و از پوسته میوه ان برای رنگ طبیعی مو سر استفاده میشود

منبع ملی کالا

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.