ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

دستور پخت کشک بادمجان ایرانی دستور پخت کشک بادمجان ایرانی
^Back To Top

 

کشک بادمجان غذایست قدیمی و ایرانی بحساب می اید و منتهی آسان که میتوان با شگرد های آشپزی آن را لذیز و خوشمزه تر نمود

 

مواد لازم برای تهیه کشک بادمجان:

 بادمجان قلمی  :یک کیلو ،کشک  : 200 تا 250 گرم ،پیاز سرخ کرده: 2 تا سه قاشق غذاخوری ،

سیر داغ :دو قاشق غذاخوری ،نعنای خشک :یک قاشق غذاخوری، روغن مایع  : 150 میلی لیتر ،

مغز گردو آسیاب شده : 2 قاشق غذاخوری ،نمک و فلفل سیاه : به میزان لازم،آب مرغ :یک پیمانه ،زردچوبه : 1 قاشق غذاخوری.

برای درست کردن این کشک بادمجان نیاز به یک کیلو بادمجان قلمی یا دلمه ای داریم.از هر کدام که در دسترس بود می توانید استفاده کنید و فقط پوست بادمجان مشکی باشد به دلیل آنکه تلخی بادمجان کمترباشد.قبل از پست ند ساعت پوست ان راکنده و با مقداری نمک در افتاب قرار دهید تلخی بادمجان بود

پیاز سرخ کرده نیاز داریم چیزی حدود 2 تا 3 قاشق غذا خوری. چون 2 قاشقش و درون غذا و 1 قاشقو برای تزیین استفاده می کنیم. همچنین سیر داغ یا سیر سرخ شده نیازمندیم چیزی حدود یک یا دو قاشق غذا خوری ، که البته اونم بستگی به ذائقه ی افراد داره . کشک یکی از محصولات لبنی است که به شدت کلسیم بالایی داردو برای کسانی که مشکل فشار خون ندارند و می توانند کشک شور و ترش را استفاده کنند بسیار مقوی است ولی در بعضی مواقع کشک را میجوشانند زیرا بیماری تب مالت تقریباً 80 درصد آن از این طریق به انسان سرایت میکند.به همین دلیل توصیه می شود انواع کشک ها را چه به صورت پاستوریزه و هموژنیزه را قبل از مصرف حتما به مدت 20 دقیقه بجوشانید.

کشک ها را به دلیل غلیظ بودن نیاز داریم با آب رقیقش کرده و در ظرفی می ریزیم و به آن آب اضافه می کنیم این میزان آب باید به اندازه ای باشد که بتواند در حدود  15 تا 20 دقیقه ریز جوش شدن کشک آن را تحمل کند.البته می توان در هنگام جوشاندن کشک هم به آن آب اضافه نمود و بر روی حرارت کم میگذاریم کشک ها به جوش آیند.

اگر میخواهید بادمجان ها زودتر سرخ شوند آن را به 2 تا 3 ورق برش دهید و در غیر این صورت بادمجان های قلمی را به طور کامل سرخ کنید. البته چون نمک زدیم که تلخی گرفته شود قبل از سرخ کردن باید شسته شودو بادمجان های سرخ شده را بر روی حرارت ملایم میگذاریم و مقداری پیاز داغ و سیر داغ را به آن اضافه میکنیم که البته ریختن سیر داغ هم ممکن است سلیقه ای باشد به دلیل بویی که در دهان پر میشود.

سپس آب مرغ یا آب گوشت را که باعث لذیذ شدن کشک بادمجان می شود و کمی فلفل سیاه و همچنین زرد چوبه را اضافه کنید .با اضافه کردن آب مرغ بهتر است حرارت را کمی بالاتر ببرید و بعد از کمی پخت میتوان حرارت را کم کنید تا بادمجان ها کاملا مغز پخت شوند و بتوان آنها را کوبید و یا له کرد.

میتوانید در این فاصله نعناع داغ را آماده کرده فقط برای درست کردن نعناع داغ بهتر است از روغن زیادی استفاده نکنید چون هنگام سرخ کردن بادمجان ها مقداری روغن در غذا باقی  می ماند . بهتر است در روغن نعناع داغ از زرد چوبه در روغن استفاده کنید و وقتی عطر زرد چوبه به مشام رسیدباید نعنا را به آن اضافه کنیم.مراقب باشد تا نعناع ها نسوزند چون هم رنگ و هم طعم آن تغییر می کند.

پس از پخته شدن بادمجان ها آنها را با گوشت کوب له میکنیم و بعد مقداری از کشک آماده شده را به آن مخلوط کنید و بخشی از نعنا زردچوبه داغ و کمی گردو را به موادمان اضافه میکنیم تا در خلال پخت طعم ها با هم یکدست شوند.اجازه دهید مواد مخلوط شده حدود 10 دقیقه ای روی حرارت ملایم بپزند.بع و مید از این زمان کشک بادمجان خوشمزه ما آمادست و میتوانید آن را تزیین نموده

ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.