ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

مشخصات و راه های صعود به قله حوض دال دنا مشخصات و راه های صعود به قله حوض دال دنا
^Back To Top

قله حوض دال دنا

 یکی از مسیر های دسترسی به دنا و اصلی ترین مسیر صعود به قله حوض دال به ارتفاع ۴۳۶۰متر، معروف ترین قله دنا  شهر سي سخت مي باشد. شهر سي سخت از شهرهاي استان كهگيلويه و بويراحمد و در ۴۰ كيلومتري شمال غرب ياسوج است. سي سخت مركز شهرستان دناست و همانطور كه مشخص است نام شهرستان تحت تاثير مستقيم كوهستان زيباي دنا مي باشد. اين تاثير را در زندگي مردم هم به خوبي مي توان ديد به گونه اي كه مردم منطقه تعصب ويژه اي نسبت به دنا دارند.

 

 

اما نام حوض دال از کجا آمده ست ؟ دال نام پرنده اي است شبیه به کرکس و بومي ايران كه يكي از زيستگاه هاي آن كوه هاي دنا در كهگيلويه و بويراحمد مي باشد. كمي پايين تر از قله منطقه اي وسيع و حوض مانندي وجود دارد كه گفته مي شود در گذشته هاي دورتر دال ها در آن زندگي مي كرده اند و نام حوض دال نيز از همين جا آمده است.

 

از مبدا صعود در ارتفاع ۲۶۰۰ متری تا پناهگاه حوض دال دنا ۴ تا ۵ ساعت راه پیش رو است و از مهمترین مسیرهای صعود به این قله زیبا مسیر سیچانی است که با شیب ملایم و یکنواختی تا پناهگاه ادامه دارد. البته مسیرهای دیگری همچون مسیر بزکش و تنگه حرا نیز وجود دارند اما همانگونه که از نام آنها نیز مشخص می شود برای صعود مقداری سخت تر هستند و دارای شیب تند و سخت هستند.

 حوض دال یکی از در دسترس ترین قله های رشته کوه دنا هست و دارای دو پناهگاه بتنی(دو طبقه) و فلزی می باشد و همین مسئله باعث شده که سالیان مقصد بسیاری از کوهنوردان کشور قرار گیرد.

 این کوه در نزدیکی شهرستان سیسخت(استان کهکیلویه و بویر احمد) در فاصله ۳۳ کیلومتری شهر یاسوج در مسیر جاده پادنا قرار دارد.

 هر چند برای صعود به قله حوض دال مسیرهای متفاوتی وجود دارد اما دو مسیر اصلی برای صعود به این قله زیبای دنا توصیه می شود:

 مسیر جاده پادنا، گردنه بیژن یا به اصطلاح محلی بیزند و چشمه سیچانی

 بعد از عبور از شهر سیسخت باید به سمت جاده پادنا حرکت کرد و از میان باغهای سرسبز عبور نمود و دوراهی را به سمت چپ، به سمت چشمه میشی طی نمود و وارد جاده پادنا شد.

 مسیر کوهستانی و پر شب است بعد از چند دقیقه به گردنه ای معروف به گردنه بیژن می رسیم و محل پارکینگ کوهنوردان و ابتدای مسیر صعود که معروف به نام های گردنه بیژن و سیچانی می باشد. ارتفاع محل پارکینگ حدود ۲۶۵۰ متر می باشد.

 مسیر پاکوپ را در دامنه کوه طی نمایید و بعد از حدود ۳ ساعت به محل چشمه سیچانی خواهید رسید. البته زمان معمول تا چشمه بین ۲ تا ۵ ساعت بوسیله کوهنوردای طی می شود.

 چشمه سیچانی در ابتدای خط الراس حوض دال در ارتفاع ۳۶۵۰ متری قرار دارد که معمولا تا اواسط مرداد ماه دارای آب شیرین قابل شرب می باشد. پس از استراحت در محل چشمه می بایست مسیر پاکوب را به سمت پناهگاه  طی نماییم . حدود دو ساعت مسیر کم شیب و پاکوب دامنه خط الراس حوض دال را که طی بنماییم به محل پناهگاهها خواهیم رسید .

 مسیر بزکش

 مسیر بزکش ، مسیری بسیار پر شیب و ریزالی و صخره ای می باشد و معمولا مورد استفاده کوهنوردان قرار نمی گیرد . کوهنوردانی که قصد انجام برنامه های بدنسازی و تمرینات برای صعود به قلل مرتفع را دارند معمولا از این مسیر صعود می نمایند.

 برای دسترسی به مسیر بزکش باید در ابتدای شهر سیسخت  به سمت بلوار امام حسین حرکت کنیم و از وارد جاده فرعی شویم و پس از طی دو کیلومتر در کنار باغ ها ی انگور به ابتدای مسیر بزکش می رسیم.

 مسیر بزکش مستقیما به شهر سیسخت دسترسی دارد لذا بعضی از کوهنوردان از این مسیر برای بازگشت از قله از این مسیر بزکش استفاده می نمایند.

 ابتدای مسیر پاکوب می باشد و پس از طی مسیر از درون دره بزکش و گذشتن از کنار چشمه ای با آبی خنک و گواراوارد مسیر اصلی صعود می شوید.

 مسیر پاکوب را ادامه می دهیمو پس از  در گیری با ریزال و سنگ و…  و گذشت حدود ۵ تا ۸ ساعت به چشمه پونه  و پناه گاهها خواهیم رسید. زمان بسته به توانایی شما تفاوت خواهد کرد.

 اگر آمادگی بدنی کافی ندارید از این مسیر جهت صعود یا حتی فرود استفاده نکنید…

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.