^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

 

آتشکده قدمگاه جهرم که به نام قدمگاه جهرم و آتشکده جهرم نیز شناخته شده و در نزديكی محله علي پهلوان و بر روی تپه ای کوچک و به شکل ساختمانی بوده كه قدمتش به دوران ساسانیان میرسد و دارای چشم انداز زیبای شهر می باشد. گفته می‌شود که قدمگاه‌ها از معابد آناهیتا به شمار می‌روند که ویژه زنان بوده‌اند

اين بنای تاریخی شباهتی به شبستانهای مسجد داشته و شامل يک عده طاق های رو به شمال است. در بخش وسط در پشت طاق های فوق محوطه ی سرپوشيده شبيه چار سوق بازار وجود دارد و در همين بخش است كه بر روی قلعه سنگی نقشهايی حجاری شده و در نتيجه نام قدمگاه را به كليه ی اين ساختمان داده و در بالای درگاه يكی از اطاقهای شرقی در داخل بنا سنگی نصب و اشعاری از حكيم سرایي شاعر معروف جهرم بر روی آن نوشته شده و این اتشکده در جنوب شهر جهرم روی تپه‌ای باصفا، آثاری از بنای بسیار قدیمی با طاق نما و شبستان‌های متعدد دیده  که بر تمامی شهرستان جهرم مشرف است . این ساختمان به قدمگاه و آتشکده جهرم  معروف بوده واین بنا متعلق به دوره‌ی ساسانی است و در سال‌های اخیر توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مرمت و بازسازی شده‌است.

این بنا یکی از جاذبه‌های دیدنی شهرستان جهرم در استان فارس حساب میشود و این آتشکده بنایی است که شبیه شبستانهای مسجد است و طاق هایی رو به سمت شمال دارد ,در وسط و پشت طاق‌ها محوطهه‌های سر پوشیده قرار داردو در همین قسمت روی قلعه سنگی نقشهایی حجاری شده و در نتیجه نام قدمگاه را به کلیه‌ی این ساختمان داده است .

در بالای درگاه یکی از اطاقهای شرقی در داخل بنا سنگی نصب شده و شعر هایی از حکیم سرائی شاعر معروف جهرم بر روی آن نوشته شده است .در این شعر‌ها از این ساختمان تحت عنوان آتشکده نام برده شده است و بر اساس تحقیقاتی که اداره‌ی باستان شناسی انجام داده مشخص شده که این بنا آتشکده نبوده و جزء بناهای بعد از اسلام بوده.

هرچند این بنا از بناهای اسلامی است ولی طبق شواهد موجود که احتمال می‌رود قبل از اسلام در این نقطه آتشکده وجود داشته و بعداً به صورت فعلی درآمده و چون این ساختمان شبیه آتشکده است که و از قدیم به عنوان آتشکده معروف بوده می‌توان نتیجه گرفت که این بنا  آتشکده بوده و با ظهور اسلام نظیر هزاران بنای دیگر تغییر شکل داده و به صورت اسلامی به خود گرفته.

در این مکان مثل دیگر آتشكده ها كه يك منبع يا حوض آب در کنار آن و يك آب انبار هم در مجاورت با آن است و علاوه براین شواهد مانند آتشكده ها شامل يك اطاق در وسط به شکل هشت ضلعی می باشد و همچنین مثل آتشكده ها كه داراي اطاق های گوناگونی در مجاورت با اتاق آتش مي باشد. آتشکده اصلی در اطراف اطاقهای و در وسط قرار دارد.

ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.