^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

 

غزل دویست و هشتادویکم حافظ

یارب آن نوگل خندان که سپردی به منش      می سپارم به تو از چشم حسود چمنش

گرچه از کوی وفا گشت به صد مرحله درو     دور باد آفت دور فلک از جان و تنش

گربه سرمنزل سلمی رسی ای باد صبا    چشم درام که سامی برسانی زمنش

به ادب نافه گشایی کن از آن زلف سیاه     جای دلهای عزیزست به هم برمزنش

گو دلم حق وفا با خط و خالت دارد      محترم دار در آن طره عنبر شکنش

 

در مقامی که به یاد لب او می نوشند       سفله آن مست که باشد خبر از خویشتنش

عرض ومال از درمیخانه نشاید اندوخت       هره این آب خورد زخت به دریا فکنش

هرکه ترسد زملال انده عشقش نه حلال    سرما و قدمش یا لب ما و دهنش

شعر حافظ همه بیت الغزل معرفتست     آفرین بر نفس دلکش و لطف سخنش

فال حافظ

 یادگاری عزیز در دست داری و به او و ناراحتیش فکر می کنی متاسفانه او سرسازگاری با شما ندارد ولی جنابعالی سخت به او علاقه مند شده اید حافظ به جنابالی توصیه می کند که صرف نظ رکن و به او پای بند نباش که زیان و ضرر دارد

فکر می کنید رسیدن به حاجت محال است  اما به زودی خبری بسیار خوش به شما می دهند. بی قرار و بی تاب شده اید. به هر کس که می رسید می خواهید خبری از او بگیرید اما بدانید انتظار امروز تلخ و وصال فردا بسیار شیرین است. خودتان را به دست سرنوشت سپرده و مطمئن هستید هر چه پیش آید رضای حق در او میباشد

باید عرض کنم که مقدمات این نیت فراهم نشده بهتر است از آن منصرف شوید زیرا به زودی با شخص مهمی ملاقات خواهید داشت و او درهای صفا و محبت را به روی شما باز می کند از سخنان وی و تحربه های او بهره بگیر و با همسر یا پد رخود مهربان باشید زیرا جدیداً گرفتاری سختی دارد و حوصله کاری ندارد به او لگویید از این معامله و کار صرف نظر کند که به نفع وی نمی باشد وبد اخلاقی او نتیجه وسواس و تردید وی نمی باشد و بداخلاقی او نتیجه وسواس و تردید وی می باشد اگر می خواهید همسر یا نامزد یا دوستتان وفادار بماند از سوره نور با حضور قلب و معنی از آیه 32تا 6 آیه بعد از آن را به مدت هفت شب بخوانید

معنی بیت های غزل 281حافظ

بیت اول:خدایا آن گل تازه شکفته شاداب را که به من سپردی، از چشم زخم حسود چمن به تو (باز) میسپارم.

بیت دوم: هرچند که از کوی وفاداری، مسافت زیادی دور شده است، از خدا می خواهم که بلای حاصل از گردش روزگار از جان و تن او دور باشد .

بیت  سوم:ای باد صبا، انتظار دارم هرگاه به منزل محبوب من برسی، از سوی من به او سلامی برسانی

بیت  چهارم:روی ادب و همانطور که سَرِ نافه مُشک را باز می کنند گره از آن زلف مشکین بگشا ولی آن ها را پریشان مکن که جایگاه دلهای عزیز زیادی است …

بیت  پنجم:به او بگو که دل من با خطِّ عذار و خالِ چهره ات از راه دوستی و وفا حقّی دارد، در آن چین و شکن عنبرنشانِ عبیر افشان، در حرمت و عزت آن بکوش .

بیت ششم:در بزمی که به یاد لب های شیرین او ساغر کشیده و باده می نوشند چه فرومایه پستی است آن مستی که هنوز از پای درنیامده و بر حواس خود مسلط است .

بیت هفتم:میخانه جایی نیست که بتوان از دَرِ آن آبرو اندوخت و یا به ثروت و مال رسید . هرکس آب میخانه را نوشید، دست از جان شسته و ترک علاقه دنیا کرده اش به حساب بیاور .

بیت هشتم: آن کس که از ملامت و دلتنگی ، واهمه و اکراه دارد، باده غم عشق بر او حلال و گوارا نباشد. یا ما سر در قدمش می بازیم یا لب ما برای بوسه به دهانش نزدیک می شود .

بیت نهم: همه اشعار حافظ به منزله شاه بیت چکامه عشق و عرفان الهی است . آفرین بر دَمِ گرم و گیرا و دل انگیز سخنانِ دل نشین او باد .

شرح ابیات غزل 281

وزن غزل : فاعلاتن فعلاتن فعلاتن فعلن و بحر غزل : رمل مثمّن مخبون محذوف

معانی کلمات غزل281 حافظ

نوگل : گل تازه، کنایه از محبوب ، چشم حسود : چشم زخم حسود .

کوی وفا : (اضافه تشبیهی) وفا به کوی تشبیه شده .

دورِ فلک : دور قمری فلک، کنایه از دوره هفت هزار ساله یی که بنا به عقیدۀ قدما قمر به نوبت خود دور زمین می چرخیده و زمان حاضر را دوره قمری می دانند و پس از آن نوبت به سایر هفت سیاره به ترتیب میرسد و منظور از دور فلک حرکتِ فلک به گِرِد مرگز عالم که بنا به عقیدۀ قدما زمین بوده است می باشد

سلمی : نام یک زن معشوقه عربی مانند لیلی و مجازاً به معنای معشوق .نافه گشایی : باز کردن نافۀ مُشک، کنایه از باز کردن زُلف های مشکین و معطّر ساختن هوا .

حقّ وفا : حقّ محبت و وفاداری .طُرّه : موهایی که از ناحیه بالای پیشانی تا بالای ابرو در پیشانی شانه زده و در بالای ابرو با خط افقی بچینند، پیش زلفی .

عنبر شکن : بازار عنبر شکن، از عنبر خوشبوتر ، عنبر افشان .

مَقام : جا، بزم، محفل .سِفلَه : پست، فرومایه .

باشد خبر از خویشتنش : از خویشتن خبرش باشد، از خود بیخود نشده باشد و هنوز هشیار باشد .

عِرض : آبرو .نشاید : شایسته نیست، نتوان ، هر که این آب خورد : هرکس که از این آب میخانه یعنی باده خورد

ملی کالا   

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.