^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

درمان هپاتیت

 

درمان  هپاتیت ب

 تعدادی دارو شامل اینترفرون و داروهای ضد ویروس برای درمان این بیماری وجود داشته که اغلب موفقیت آمیز است. داروهای اینترفرون بصورت چندبار در هفته ( interferon alpha-2b ) و یا یکبار در هفته  (peginterferon alpha-2a) تزریق میگردد.توجه داشته که درمان هپاتیت ب، بسته به شدت بیماری و پاسخ به درمان ممکن است یک سال یا بیشتر طول میکشد.

 درصورتیکه تا 24 ساعت بعد از آلوده شدن گلوبولین ایمنی هپاتیت ب را دریافت کنید، ممکن است خطر ابتلا به بیماری در شما کاهش پیدا کند.

میتوان چنین گفت که برای درمان بیماران ویروس نوع Bشرایط خاصی وجود داشته و وقتی ویروس و بدن بیمار با یکدیگر زندگی مسالمت آمیز دارند و ویروس در عمق سلول های کبد جایگزین گریده و واقعا امکان دسترسی دارو به آنجا نیست و نیازی هم به درمان وجود نمیباشد و درمان ها نیز در این زمینه موفقیت آمیز نیستند. در این مواقع حداکثر 50 درصد از تعداد ویروس را می توانیم در بدن کاهش داده اما اگر ویروس به حالت حمله ای برسد، تعدادش در بدن زیاد گردد و آثار تخریب و نارسایی کبد را ببینیم می توان با استفاده از داروهای موثر ویروس را وادار به عقب نشینی کرد.

هپاتیت B یکی از مهم ترین ویروس های کشور محسوب شده و این ویروس از چند دهه قبل از طریق مادران باردار به نوزادان منتقل می شده و همین موضوع سبب ماندگاری ویروس در جامعه شده بود. زمانی در بعضی از قسمت های کشور حدود 10 درصد از افراد به آن آلوده بودند ولی امروزه کمتر جایی را می توان پیدا که نزدیک به یک درصد از افراد مبتلا در آن وجود داشته باشند بنابراین بیماری در حال عقب نشینی و ریشه کن شدن میباشند

واکسن هپاتیت B

دو نوع واکسن هپاتیت B که محتوی HBSAg می‌باشد در دسترس هست. واکسن های بدست آمده از پلاسمای خون و واکسنهای نوترکیبی. هر دو نوع واکسن حتی اگر پس از تولد تلقیح شوند مطمئن ، ایمنی‌زا و اثر بخش داشته اند.

درمان هپاتیت ب حاد

اگر پزشک شما تشخیص داد که شما به نوع حاد بیماری مبتلا میباشید، در این صورت بجای درمان بیماری پزشک بر درمان علایم و نشانه‌های بیماری که حاصل مبارزه سیستم ایمنی بدن با بیماری هست، تمرکز می‌کند و در این صورت نیازی به درمان خاصی نداشته  و با استراحت و قرصهای ایبوپروفن و نوشیدن مایعات بیماری را تحت نظر قرار میدهد.

درمان هپاتیت ب مزمن

درصورتیکه به نوع مزمن این بیماری مبتلا گشته‌اید، پزشک ممکن است برای درمان از روش‌های زیر استفاده کند مثل: استفاده از انواع داروهای ضدویروسی که بسته به شرایط فرد دارد.  پیوند کبدی در صورتیکه کبد شما بشدت آسیب دیده شده باشد

درمان خانگی هپاتیت ب

بعضی از افراد مبتلا به هپاتیت B حاد دچار استفراغ و از دست دادن شدید آب می‌شوند که در این موارد شاید نیاز به بستری در بیمارستان برای دریافت مایعات وریدی باشد. 

با تحقیقات انجام شده پیشنهاد میشود که از گیاه خارمریم که خواص مفیدی برروی کبد و درمان زردی دارند در دوره این بیماری استفاده شود و قبل از مصرف این گیاه برای اطلاع از فواید و مضرات آن با پزشکتان صحبت کنید.

برخی از افراد مبتلا به هپاتیت B حاد دچار استفراغ و از دست دادن شدید آب می‌شوند در این موارد شاید نیاز به بستری در بیمارستان برای دریافت مایعات وریدی باشد.

 کاهش دادن فعالیت روزمره: کاستن از میزان فعالیت و هماهنگ کردن آن با توان خود، نکته‌ای مهّم بوده و نباید دائماً در بستر استراحت کنید ولی بدانید که با توجه به نیاز بدن خود، هنگامی که خسته می‌شوید توجه نمائید. از رفتن به سرکار و مدرسه مگر در صورتیکه حجم کارهایتان در توان شما باشد اجتناب کنید. از ورزش شدید بپرهیزید.

کنترل کردن خارش بدنتان: برخی از افراد مبتلا به هپاتیت، گاهی دچار خارش پوست بدن می‌شوند، کنترل این وضعیت با خنک نگهداشتن پوست، اجتناب از در معرض آفتاب قرار گرفتن، پوشیدن لباسهای نخی و استفاده از برخی داروها مقدور بوده و رعایت ان الزامی است. در صورت تمایل به استفاده از دارو حتماً با پزشک خود مشورت نمائید و دستورات درج شده روی بسته دارو مطالعه و در صورت بروز هر گونه عارضه، مصرف دارو را قطع کنید.

تغذیه مناسب و رژیم سالم غذایی: اگر چه ممکن است اشتها نداشته باشید ولی تغذیه مناسب و مقوی لازم است، اکثر مبتلایان با گذشت روز دچار بدتر شدن حالت تهوع و بی‌اشتهایی می‌شوند. خوردن یک وعده غنی و کامل در صبح و وعده‌های سبک‌تر در ساعات بعدی مفید بوده و پزشکان رژیم غذایی پرکالری – پرپروتئین را برای بیماران هپاتیتی توصیه مینمایند.

دوری کردن از الکل و داروها: استفاده از این مواد روند تخریب کبد را تسریع می‌کنند. اگر داروی تجویز شده توسط پزشک را استفاده می‌کنید ممکن است پزشک مصرف دارو را تا بهبود کامل کبد به تعویق انداخته و به هر حال بدون توصیه پزشک، خودسرانه دارو مصرف نکنید. در مورد تمام داروهای مصرفی خود اعم از تجویز شده، داروهای گیاهی و استامینوفن از پزشک خود سؤال کنید.توجه داشته باشید که استامینوفن میتواند باعث تخریب کبد شود.

درمان جراحی:

هپاتیت B کبد را آلوده می‌کند و معمولا نیاز به درمان جراحی ندارد. بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن که مبتلا به آسیب کبدی جدی شه اند است ممکن بوده که متاسفانه نیاز به پیوند کبد داشته باشند. در موارد کمی هپاتیت B حاد سریعاً به سمت نارسائی کبد پیش می‌رود که هپاتیت برق آسا نامیده شده و در این موارد نیز شاید نیاز به پیوند کبد دارند

هپاتیت چیست؟

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر در هپاتیت ها

 راه های انتقال هپاتیت ب

 علایم بیماری هپاتیت ب چیست

عوارض هپاتیت ب

 پیشگیری از هپاتیت ب

منبع ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.