ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

پرنده مهاجر پلیکان سفید پرنده مهاجر پلیکان سفید
^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

پلیکان سفید White Pelikan با نام علمی  Pelecanus Onocrotalusپرنده، 155 سانتی متر طول دارد. اندازه ی منقارش 29 تا 47 سانتیمتر و فاصله ی دو بالش 270 تا 330 سانتیمتر است. پرنده ای بسیار بزرگ ، سنگین وسفید رنگ است . درفصل تولید مثل کاکل کوتاه و مجعدی در پشت سرش پدیدار شده و پر و بالش به رنگ سفیدمایل به صورتی دیده می شود.منقارش دراز و تقریبا زرد متمایل به نارنجی است. کیسه ی گلوییش آویخته و پاهایش به رنگ قرمز نارنجی است. رنگ پرنده ی نابالغ قهوه ای است که به تدریج به سفید چرکی تغییر پیدا می کند . پروازش آرام و همراه با بالبازروی های کوتاه مدت است. در هنگام پرواز، لبه ی عقبی بال هایش در سطح زیرین سیاه رنگ است. در گروه ، اغلب به شکل منظم در یک خط و یا دایره مانند پرواز کرده و از ماهی تغذیه می کند

این پرنده؛ تنها هنگا تولید مثل، در آشیانه ، صدایی از گلو خارج می کند و در آب های وسیع شور و شیرین، باتلاقی و سواحل به سر می برد.پرنده ی مهاجری است و در سراسر ایران دیده می شود و در دریاچه ی ارومیه؛ فارس و دریاچه ی هامون تولید مثل می کند. به صورت مهاجر عبوری در شمال شرق نیز دیده شده و این پرنده؛ در زمره پرندگان حمایت شده است و به حفاظت از محل های تولید مثل نیاز دارد. طول بدن مرغ سقای سفید بزرگ ۱۵۵ سانتی‌متر است. طول منقار این پرنده ۲۹ تا ۴۷ سانتی‌متر و فاصلهٔ میان دو بالش به هنگام بازشدن کامل میان ۲۷۰ تا ۳۳۰ سانتی‌متر است. این پرنده به نسبت جثه‌ای بسیار بزرگ دارد، سنگین‌وزن است، و بدنش به رنگ سفید.

این پرنده مهاجر در فصل تولید مثل کاکل کوتاه و مجعدی در پشت سرش پدیدار می‌شود و پر و بالش به رنگ سفید مایل به صورتی می‌گردد. منقار تقریباً زرد متمایل به نارنجی است. کیسهٔ گلو آویخته و پاها به رنگ قرمز نارنجی هستند. رنگ پرندهٔ نابالغ قهوه‌ای است و به تدریج به سفید چرکی تبدیل می‌شود. پرواز این پرنده آرام است و گاه با بال باز روی جریان‌های هوا به مدت کوتاه شناور می‌ماند. در هنگام پرواز، لبهٔ عقبی بال‌های پلیکان سفید بزرگ در سطح زیرین سیاه است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.