^Back To Top

اردک سیاه (اسکوتر سیاه) Common Scoter    پرنده، 48 سانتی متر طول دارد. پرندهای از تیرهٔ اردکیان است. اردک سیاه نر، تنها اردک سیاه رنگی است که نیم نوک بالایش زرد مایل به نارنجی و چشمانش سیاه است. در پرنده ی ماده؛ قسمت پایین سر و چانه خاکستری کمرنگ، نازک خاکستری مایل به قهوه ای تیره، بدن قهوه ای و منقار سیاه رنگ است. تفاوت اردک سیاه ماده با ماده ی سیاه اردک مخملی در نداشتن نوار بالی و آینه بالی سفید است

این پرنده دریازی است و در مناطق توندرا، در آب های آرام و شیرین و نواحی تالابی تایگا تولید مثل می کند. در ایران، زمستان ها، به تعداد اندک، در سواحل دریای خزر دیده می شود.در وهله ی اول باید شناسایی دقیقی از  پراکندگی این پرنده صورت گیرد و  سپس برای حفاظت از آن اقدام شود. در هر حال، باید شکار این پرنده به طور کلی ممنوع شود.

این اردک دارای نوک بزرگ و پهن و سیاه رنگی است که در انتهای آن دو برجستگی و برآمدگی بزرگ دیده می‌شود. نرها به رنگ سیاه یک‌دست می‌باشند و ماده‌ها دارای رنگ قهوه‌ای تیره هستند. در هر دوره تخم‌گذاری حدود ۱۲ تخم می‌گذارند که رنگ پوسته آن‌ها زرد می‌باشد. دم آن‌ها کوتاه و نوک دار است. در کنار آب‌های شیرین که مشرف به جنگل باشد لانه می‌سازند و بیشتر از جانوران آبزی تغذیه می‌کنند. در شمال اروپا زندگی می‌نمایند؛ و به هنگام زمستان به اروپای جنوبی و شمال آفریقا و دریای خزر مهاجرت می‌کنند.

ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.