ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

نخود گیاه روز بلند پرخاصیت دارویی نخود گیاه روز بلند پرخاصیت دارویی
^Back To Top

 

 نخود CHICKPEA با نام علمی CICER ARIETINUMاز خانواده بقولات FABACEAE   میباشد

گیاه نخود بومی منطقه آسیا و ایران است و و بعد از گندم وجو به لحاظ سطح زیر کشت سومین کشت را در ایران به خود اختصاص داده

 نام های دیگر نخود عبارت است از:

gram ، Bengal gram ، garbanzo ، garbanzo bean ، Egyptian pea ، ceci

تركيبات شيميايی موجود در صد گرم نخود

 آب 10 گرم،پروتئين 20 گرم،نشاسته 155 گرم، كلسيم 150 ميلی گرم، فسفر 35 ميلیگرم، آهن 7 ميلی گرم، سديم 25 ميلی گرم،پتاسيم 780 ميلی گرم، ويتامين A 50 واحد، ويتامين B 1 0/3 واحد، ويتامين ب 2 0/15واحد، ويتامين ب 3 2 ميلی گرم، مواد روغنی 5 گرم

نخود دارای مقدر بسيار كمی ارسنيک ، اسيد اگزاليک ، اسيد استيک و اسيد ماليک و املاح كميابی نظير بر ، ليتيوم و مس بوده و ضمنا دارای موادی مثل لسيتين ، گالاكتان ، ساكاروز ،‌دكستروز و سلولز در نخود وجود داشته است.

گیاهشناسی

نخود گیاهی روز بلند ومقاوم به خشکی ودارای نیاز به اقلیمی خشک وسرد است.دارای دو تیپ تابستانه و زمستانه بوده و به رطوبت خاک وهوای سرد حساس بوده وهوای ابری به مدت طولانی باعث کم شدن تعداد گلها، میوه ها وهمچنین تشدید بیماریهای گیاهی خصوصاً برق زدگی بوده و نخود های پاییزه دماهای بالا و پایین را بخوبی تحمل کرده و در دمای ۵-۲ درجه سانتیگراد شروع به جوانه زنی می کنند و شاخ برگ آن دمای  (۸-) درجه زیر صفررا بخوبی تحمل می کند..بهترین شرایط آب وهوایی برای کشت نخود مناطق معتدل وسرد سیر است و این گیاه بصورت دیم کشت میگردد

نخود، گياهى با نام علمى Cicer arietinum از خانواده حبوبات و علفی، يکساله، کوچک، کرک‌دار، روزبلند که تقريباً ۲۵ تا۵۰ سانتیمتر ارتفاع داشته و ريشهٔ آن به خوبى منشعب شده و تا عمق ۱ الى ۲ مترى خاک نفوذ کرده و ساقهٔ آن مستقيم، منشعب، استوانه اى و پرزدار میباشد و برگ هاى آن مرکب، متناوب در حدود پنج سانتیمتر طول دارد و داراى ۹ تا ۱۵ جفت برگچه با يک برگچهٔ منفرد در انتها است.

گل هاى نخود داراى کاسه گلى بلند و باريک بوده که از پنج کاسبرگ به هم پيوسته تشکيل شده و داراى يک تخمدان و ده پرچم به شکل ديادلفوس میباشد و پرچم ها‌ هم زمان با باز شدن جدارهٔ غشاء بساک به طور دسته جمعى و قبل از باز شدن گل در بالاى کلاله قرار گرفته و لذا امکان دگرگشنى را کاهش مى دهند.

ضد عفونی بذر نخود: قبل از کاشت نخود باقارچ کشهایی نظیر کاربندازیم، مانکوزب، بنومیل، زینب جهت کنترل بیماری برق زدگی الزامی بوده است . این گیاه دارویی در مرحله اول برای کشت وجين و مبارزه با علف های هرز در مزرعه نخود بوده و خاک دادن پای بوته ها به علت پرشاخ و برگ بودن گياه به ويژه در ارقام پابلند ضروری بوده و در کشت سطحی نخود بعد از خروج گياهچه وقتی ارتفاع بوته به Cm 25-20 رسيد مقداری خاک پای بوته ها می ريزند.

عمليات وجين و سله شکنی در مزارع نخود لازم و معمولاً توأماً انجام گرفته و 4-3 هفته بعد از کاشت، وجين سطحی بين رديف ها در بالا بردن محصول مؤثر واقع شده و در صورت لزوم  4-3 هفته بعد اين کار تکرار میگردد.

نخود طالب خاکهای شنی و شنی لومی بوده و خاک های سنگین برای این گیاه مناسب نیست  همچنین در مزارعی که قبلا نخود کاشته نشده است باید بذور را بتا باکتریهای تثبیت کننده ازت آغشته نماییم .

کنترل شيميایی علف های هرز در مزارع نخود نيز مقرون به صرفه بوده و علفکش هایی  مثل Prometryne 2 3 kg/he  و  Simasin 2 kg/he مورد استفاده قرار می گيرد.

در کشت اين گياه آبياری محصول را ضمانت می کند ولی به اشباع بيش از حد خاک، بايد دقت لازم را داشت زيرا تجمع آب، پژمردگی در گياه را تسريع بخشیده و آبياری های مکرر، باعث کاهش محصول، افزايش رشد رويشی و تأخير در رسيدگی فيزيولوژيکی می گردد و طبق بررسی ها در شرايط رطوبت کم هر 14 روز يکبار، آبياری در ازدياد محصول واريته های دانه درشت مؤثر واقع میشود و در کشت بصورت سنتی بذر و کود را بصورت دستپاش پاشیده و هرس و ماله یا دیسک زده میشود

15تا  20 کیلوگرم در هکتار ازت در مراحل اولیه رشد و نمو ضروری میباشد و یا در زمانیکه بوته به ارتفاع ۱۰ سانتیمتری برسد کود سرک میدهند  همچنین زردی اوایل رشد به دلیل  کمبود ازت بوده و باید به این نکته زردی گیاه توجه لازم شود. قبل از کشت ۵۰ کیلو گرم در هکتار به فسفر خالص و ۵۰ کیلوگرم در هکتار پتاس خالص احتیاج دارد  و عناصر کم مصرف نیز بر اساس آزمایش خاک به مزرعه داده می شود .

برای تکثیر نخود میتوان با پاشیدن حدود 30 تا 50 کیلوگرم بذر ارقام محلی نخود با دست و پوشاندن آن با گاوآهن برگرداندار و یا دیسک به عملیات کشت پایان داده شود وکشاورزان عدس و نخود را درمناطق معتدل سرد در اسفندماه و در مناطق سردسیر در اوایل اردیبهشت ماه کشت می کنند.

به بیان دیگر کشاورزان برای کاهش علف های هرز مزارع نخود، این محصول را با تأخیر در بهار کشت کرده و این در حالی بوده که در اکثر سال ها بعد از کشت بهاره دیم، بارندگی های مؤثر به ندرت اتفاق افتاده و برخورد گلدهی و غلاف دهی نخود و عدس به خشکی آخر فصل قطعی بوده که این امر سبب اُفت و کاهش شدید عملکرد این محصول می شود.

مرحله برداشت :نخود های رسیده یک هفته پس از زرد شدن ۹۰٪ غلافها انجام می شود . بعد از برداشت بئته ها را در مزرعه جمع آوری و مقابل آفتاب قرار داده و برداشت به موقع در عملکرد اهمیت بسزایی دارد زیرا تاخیر در برداشت سبب ریزش می شود و توجه داشته باشید که برای خرمنکوبی رطوبت باید ۱۲ -۱۰ ٪ باشد  و متوسط عملکرد نخود ۴۵۰ کیلوگرم در هکتار است که در کشت بهاره ۵۸۵ و در کشت انتظاری ۹۰۵ کیلوگرم در هکتار بوده و نخود درارای ۲۸ -۱۸ ٪ پروتئین می باشد

منبع ملی کالا

خواص نخود

طرز تهیه فلافل با روش های مختلف اشپزی

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.