ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

گیاهان زیر آبی ماهونیا گیاهان زیر آبی ماهونیا
^Back To Top

         

 

ماهونیا،توت آبی  -  CREEPING MAHONIAگیاه Mahonia repens  ( ماهونیا) ، گیاهی زینتی از خانواده  Berberidaceae  ( زرشک) بوده که بومی شمال آمریکا میباشد. خانواده زرشک BERBERIDACEAE  - نام علمی MAHONIA REPENS نام های دیگر

Creeping oregon grape,creeping barberry,prostrate barberry

 

این گیاه به وفور در آریزونا ، کالیفرنیا ، نوادا و مکزیکو میروید.ماهونیا از آنجایی که دارای گلهای زیبا و زرق و برق دار است ، گیاه زینتی محبوبی بشمار می آید و دارای میوه هایی توت مانند نیز میباشد .این گیاه در برابر بی آبی مقاوم است و به راحتی رشد میکند و مناسب برای کاشت در باغها ، محوطه سازی و کاشت به عنوان گیاه پوششی میباشد.

ماهونیا به صورت خودرو در ارتفاعی بین 300 تا 2200 متر میروید.گیاه ماهونیا ، درختچه ای همیشه سبز بوده که تا 30 سانتیمتر رشد میکند و گستردگی در همین حدود داردسرعت رشد این گیاه بسیار آهسته است.

برگها بیضی شکل و دندانه دندانه هستند و بین 3 تا 7 سانتیمتر طول دارند ، رنگ برگها آبی مایل به سبز است و در پاییز به رنگ برنز در می آیند.گل های این گیاه کوچک ، زرد رنگ ، معطر و زرق و برق دار بوده و در اواسط بهار ظاهر میشوند و ظاهری بسیار زیبا به گیاه میبخشند.گل ها همزمان نر و ماده بوده و گرده افشانی توسط باد صورت میگیرد.

همچنین این گلها جای خود را به میوه میدهند ، میوه این گیاه توت مانند به رنگ آبی مایل به بنفش میباشد و در اواسط تابستان میرسد.میوه ها قابل خوردن بوده و ترش مزه میباشند و آب آنها طعمی شبیه آب انگور دارد.از میوه ماهونیا برای تهیه لیموناد، ژله ، مربا و آب میوه های مختلف استفاده میشود.توت های آبی رنگ باعث جذب پرندگان ، به این گیاه میشود.

شرایط نگهداری از گیاه ماهونیا به شرح زیر میباشد:خاک: خاک شنی، ماسه ای ، لومی ، مرطوب و خوب زهکشی شده.بهتر است خاک این گیاه اسیدی باشد.نور : آفتاب کامل - نیمسایه.

در صورت قرارگیری در معرض آفتاب کامل ، این گیاه رشد بهتری خواهد داشت.دما: دمای بین 1 تا 16 درجه برای رشد این گیاه مناسب میباشد.ماهونیا تحمل گرما و سرمای شدید را نداشته و از بین خواهد رفت.

آبیاری : به صورت متوسط انجام شود.این گیاه بیشتر در تابستان نیاز به آبیاری دارد و تا حدود زیادی در برابر کم آبی و خشکی مقاوم است.کوددهی: برای رشد بهتر ، سالی یکبار صورت گیرد.

هرس: 2 بار در طول سال انجام شود.گیاه ماهونیا در برابر گوزن ها مقاوم بوده و گیاهی مفید برای جلوگیری از فرسایش خاک در دامنه ها محسوب میشود.

خواص دارویی گیاه ماهونیا: ماهونیا دارای خاصیت دارویی نیز میباشد :ریشه و پوست ریشه این گیاه ضدعفونی کننده ، ملین ، تب بر بوده و برای جلوگیری از خونریزی نیزمفید میباشد .سرخپوستان شمال غربی کالیفرنیا از ریشه این گیاه ، شربتی ضد سرفه تهیه میکنند.ریشه گیاه را در اواخر پاییز و یا اوایل بهار برداشت کرده ، خشک میکنند و سپس مورد استفاده قرار میدهند.بومیان مریکا از ساقه گیاه ماهونیا برای تولید رنگ زرد استفاده میکنند.

آفات و امراض :در مورد این گیاه مراقب شته ها باشید.ماهونیا در معرض بیماری لکه برگی میباشد.

کاشت گیاه در خاکهای قلیایی برای گیاه بیماری هایی ایجاد میکند.تکثیر این گیاه به 3 روش امکان پذیر است :

1کاشت دانه :دانه ها را در جای خشک نگهداری کنید .درجایی بسته و مرطوب با دمایی درحدود 34 درجه بکارید ، جوانه زنی 30 روز زمان میبرد ، زمانی که گیاه به اندازه کافی بزرگ شد آن را به بیرون منتقل کنید.بهتر است برای سال های اول، گیاه در زمستان به فضای بسته منتقل شود.

2- تقسیم ریشه ( برای این منظور بهار پاییز اقدام کنید.)این روش آسانترین روش برای تکثیر گیاه ماهونیا است.

3- قلمه چوب نرم  برای این منظور فصل بهار اقدام شود

  ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.