ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

گیاه پوششی برای کاشت بین سنگفرش ها گیاه پوششی برای کاشت بین سنگفرش ها
^Back To Top

 

         

 

فرانکنیا  -  SEA HEATH

 

thyme seaheath,frankenia,frankenia reuteri          : گیاه فرانکنیا ، FRANKENIACEAE  گیاهی علفی ورونده از خانواده  Frankeniaceae  میباشد که بومی آفریقا است.

 

این گیاه پوششی برای کاشت بین سنگفرش ها و باغهای صخره ای مناسب است و از آنجایی که مقاوم بوده و در خاکهای شور نیز توانایی رشد کردن دارد برای مناطق بیابانی و استپی نیز مناسب میباشد.

 

فرانکنیا در کنار سواحل و در خاک های ماسه ای نیز رشد میکند

.امروزه در اکثر کشورهای دنیا این گیاه پوششی کاشته میشود و محبوب است.خانواده  Frankeniaceae شامل 4 جنس متفاوت میباشد که گیاه فرانکنیا ، از جنس Frankenia بوده فرانکنیا گیاه پوششی و دائمی همیشه سبز میباشد که ارتفاعی بین 5 تا 15 سانتیمتر و گستردگی حدود 30 سانتیمتر دارد.

ازطریق ساقه های خزنده خود بر روی زمین می خزد و پوشش خوبی را ایجاد می کند.برگ ها سبز تیره و مخملی میباشند وبین 2 تا 4 میلی متر طول دارند.گلهای این گیاه در انتهای شاخه ظاهر میشوند و از اواخر بهار تا اواسط تابستان باقی می مانند.گل ها بسیار کوچک و به رنگهای صورتی، قرمز و یا ارغوانی میباشند.

این گیاه در برابر سرما مقاوم است ولی در معرض سرما که قرار گیرد رنگ سبز آن به رنگ قرمز مایل به قهوه ای تغییر می یابد و با تغییر فصل و برطرف شدن سرما، مجدداً رنگ سبز پدیدار می شود.

نگهداری از گیاه فرانکنیا بسیار ساده بوده و به شرح زیر است:نور: آفتاب کامل - نیمسایه .

به طور کلی بهترین حالت برای رشد این گیاه قرارگیری در آفتاب کامل است.خاک: خاک لومی، شنی، ماسه ای ، رسی خوب زهکشی شده.این گیاه توانایی رشد در اکثر خاکها را دارد.در برابر خاک شور و صخره ای مقاوم است.دما: دمای بین 5 تا 35 درجه مناسب است.فرانکنیا در برابر سرما نیز مقاوم است و تا دمای 10-  درجه را تحمل میکند.آبیاری: این گیاه به آبیاری کم نیاز دارد

تکثیر:تکثیر این گیاه به 2 روش امکان پذیر است:

1- تقسیم بوته 2- قلمه زدن برای تقسیم بوته بهتر است از بوته های متراکم استفاده کنید و اوایل بهار برای این امر مناسب میباشد.

برای قلمه زدن : در خاک مرطوب و در تابستان ، قلمه هایی که دارای 2 یا 3 برگ هستند را بکارید.فرانکنیا ، همانطور که ذکر شد گیاهی مقاوم است و بیماری خاصی آن را تهدید نمی کند.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.