ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

کریپتومریا درخت همیشه سبز کریپتومریا درخت همیشه سبز
^Back To Top

کریپتومریا سدر ژاپنی، درخت عشاق، bald cypress,sugi  -  JAPANESE SEDAR خانواده سرو CUPRESSACEAE   این درخت زینتی که سدر ژاپنی نیز نامیده میشود بومی کشور ژاپن میباشد و در ژاپن به نام sugi شناخته میشود و نام انگلیسی آن japanese cedar نام علمی

CRYPTOMERIA JAPONICA

 

سدر ژاپنی ، درخت ملی ژاپن است و معمولا اطراف معابد و زیارتگاهها دیده میشود.این درخت در چین به عنوان درخت زینتی به وفور کاشته میشود ، سدر ژاپنی در این کشور دارای قدمت بالایی میباشد و برخی گونه ها دارای عمری بیش از 1000 سال میباشند.

 

امرزه این درخت همیشه سبز بسیار محبوب بوده و در اکثر مناطق معتدل از جمله بریتانیا، اروپا ،آمریکای شمالی ، شرق هیمالیا و کشور هند به عنوان درخت زینتی کاشته میشود.   این درخت زینتی به صورت مخروطی رشد میکند .

 

سدر ژاپنی درختی همیشه سبزمیباشدکه دارای برگهای سوزنی شکل متراکم و مارپیچ وار است ،طول این برگها بین 1 تا 5 سانتیمتر میباشد.رنگ این برگهای سوزنی متمایل به سبز تیره میباشد.

 

این درخت سرعت رشد بالایی دارد ،ارتفاع این درخت معمولابالاتر از 18 متر میباشد و بین 4 تا 8 متر گستردگی آن میباشد20 تا 50 سال زمان نیاز است تا این درخت به رشد نهایی خود برسد و فصل گل دهی آن در بهار است، گلهای این درخت تک پایه هستند یعنی یا به صورت نر و یا به صورت ماده یافت میشوند.

رنگ این گلها زرد کمرنگ و میوه این درخت به صورت مخروطی قهوه ای رنگ است که در تابستان ظاهر می شود و حدود 2 سانتیمتر طول دارد.پوست تنه سدر ژاپنی به رنگ قرمز متمایل نارنجی و ملایم است که در حین مسن تر شدن درخت بصورت قطعات و نوارهای ظریف از آن جدا میشود.سرو ژاپنی بعنوان تک درخت زینتی در فضای سبز کاربرد دارد.    چوب این درخت بسیار مرغوب میباشد .

چوب سدر ژاپنی ، معطر، سبک اما قوی، ضد آب و مقاوم در برابر پوسیدگی میباشد و برای ساخت قالب خانه به کار میرود.

نگهداری از درخت سدر ژاپنی به شرح زیر میباشد:

نور: این درخت بهتر است در جای آفتابی قرار گیرد .

در نیم سایه نیز این درخت رشد میکند ولی در آفتاب کامل رشد بهتری خواهد داشت.

خاک: خاک شنی،ماسه ای،لومی، غنی ، عمیق،مرطوب و خوب زهکشی شده برای رشد این در خت مناسب است.

دما: دمای بین 1 تا 21 درجه مناسب است

آبیاری: باید به صورت متوسط صورت گیرد  پروانه ها و لارو ها از این درخت برای تامین غذای خود استفاده میکنند.

گرده این درخت علت عمده تب یونجه در کشور ژاپن میباشد.    سدر ژاپنی درختی بسیار مقاوم میباشد و بیماری یا آفت خاصی آن را تهدید نمیکند.تکثیر: تکثیر آن در اوایل پائیز از قلمه های نیمه رسیده و پاشنه دار ساقه در شاسی سرد امکان پذیر وکاشت برگ در بهار در گلخانه یا هوای آزاد نیز روش دیگر تکثیر آن بوده.

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.