ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

خصوصیات گیاهشناسی کلم چینی خصوصیات گیاهشناسی کلم چینی
^Back To Top

        

 

         

 

خصوصیات گیاهشناسی: کلم چینی  -  CHINESE CABBAGE خانواده شب بوها یا چلیپائیان BRASSICACEAE  نام علمی

 

BRASSICA OLERACEA VAR. CHINENSISکلم چینی" یکی از انواع کلم ها است که منشأ آن آسیای شرقی می باشد. کلم چینی در این مناطق از نظر فیزیولوژی دوساله ولی در مناطق معتدل یکساله است. قسمت خوراکی این کلم ، برگ های ناصاف بیضی شکل و یا کشیده آن است. این گیاه بدون ساقه است.

 

دو گونه با اختلاف کم و بیش در برگ ها از این گیاه وجود دارد:

الف: B. o. var. chinensis subsp. pekinensis

ب: B. o. var. chinensis subsp. chinensis

شرایط محیط رشد کلم چینی

در زمین های لومی بهترین نتیجه را می دهد. احتیاج آن به آب زیاد است و در مقابل خشکی نیز حساس است. کلم چینی دمای تا منهای 6 درجه سانتیگراد را به خوبی تحمل می کند. کودهای شیمیایی مورد نیاز حدود 120 کیلوگرم ازت (یک سوم قبل از کشت و بقیه به فرم کود سرک)، 80 کیلوگرم P2O5 و 160 کیلوگرم K2O در هکتار است.

گل های کلم چینی در دمای پایین تر از 12 درجه سانتیگراد و یا در روزهای بلند بوجود می آید. دمای پایین (2 تا 8 درجه سانتیگراد) در هنگام جوانه زنی گیاه را قبل از تشکیل پیچ برگ به گلدهی سوق می دهد.

ارزش غذایی کلم چینی:

کلم چینی که به صورت سالاد و یا پخته مورد مصرف قرار می گیرد به علت داشتن اسیدهای آمینه ضروری و مقداری پروتئین و کربوهیدرات و ویتامین ث یکی از مهمترین گیاهان این خانواده است.

هر صد گرم از بخش خوراکی این گیاه حاوی 95.4 گرم آب، 1.2 گرم پروتئین، 0.3 گرم چربی، 1.3 گرم کربوهیدرات، 1.7 گرم مواد سلولزی، 0.4 میلیگرم ویتامین ب6، 0.04 میلیگرم ویتامین ب2، 0.03 میلیگرم ویتامین ب1، 35 میلیگرم ویتامین ث، 0.08 میلیگرم ویتامین آ، 200 میلیگرم پتاسیم، 11 میلیگرم منیزیم، 0.6 میلیگرم آهن، 30 میلیگرم فسفر و 40 میلیگرم کلسیم می باشد.        

تکثیر کلم چینی :این گیاه از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد. عملیات برداشت کلم چینی مانند کلم پیچ است یعنی اینکه با جدا کردن برگ ها، مجموعه خوراکی کلم را تمیز کرده و آن را برای فروش به بازار عرضه می کنند. شرایط نگهداری آن مشکلبوده.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.