ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

گیاه فلوکوریتا روکام گیاه فلوکوریتا روکام
^Back To Top

فلوکوریتا روکام ken-takhop-thai-rukam manis,ganda  RUKAMاز خانواده بید SALICACEAE   نام علمی  FLACOURTIA RUKAMروکام گیاهی گلدار و همیشه سبز از جنس Flacourita میباشد، این جنس شامل گونه هایی متفاوت است.

 

این گیاه متعلق به خانواده بیدها بوده و بومی مناطق استوایی آسیا و آفریقا میباشد.اکثر گونه ها در این جنس ، بصورت بوته و یا درخت کوچک میباشند و نامگذاری جنس فلوکوریتا در سال 1660 و از نام فرماندار ماداگاسکاری (flacourt) گرفته شده  و زیستگاه طبیعی روکام، سواحل دریاها، دامنه کوهها ، مناطق باتلاقی، جنگل ها و امتداد رودخانه ها میباشد. این گیاه بصورت وحشی و به وفور در هند،چین و تایلند میروید

گیاه روکام درختی همیشه سبز بوده که بین 4 تا 16 متر رشد میکند.( گاها تا 20 متر نیز دیده شده است.)رشدی متوسط دارد ، تنه درخت کوچک و ضعیف است و نیاز به محافظت دارد.

برگها بیضی شکل، براق و بدون کرک هستند و بین 5 تا 8 میلی متر طول دارند.گلهای این گیاه زرد مایل به سبز بوده و تک جنسی میباشند.( گلهای نر و ماده بر روی درختان جداگانه قرار گرفته اند.)

گل آذین شامل چند گل است و هرگل دارای 4 کاسبرگ میباشد.گلها در ماه بهمن بر روی شاخه ها دیده میشوند و 14 هفته بعد میوه ها رسیده میشوند.میوه ها گرد بوده و بین 2 تا 2.5 سانتیمتر قطر دارند.

رنگ آنها سبز مایل به ارغوانی و یا قرمز تیره بوده، آبدار میباشند و پالپی سفید رنگ دارند.میوه به صورت خام مصرف میبشود و طعمی ترش و شیرین دارد.هر میوه بین 4 تا 7 دانه دارد.نگهداری از درخت روکام به شرح زیر میباشد:خاک: خاک شنی، ماسه ای،آهکی مرطوب و خوب زهکشی شده.دما: بین 18 تا 24 درجه مناسب است نور: آفتابی- نیم سایه

این گیاه در سایه نیز رشد میکند فقط باردهی آن کمتر خواهد بود.آبیاری: متوسط ( در حدی که خاک همواره مرطوب باشد.)

از آنجایی که این درخت در معرض خطر قارچ زدگی قرار دارد بهتر است سالی 2 بار از قارچ کشها استفاده شود.

دارای خواص دارویی گیاه روکام

اگر پالپ میوه درخت روکام را به محل کبود شده بمالید، آثار کبودی را بر طرف میکند.در طب سنتی از میوه این گیاه برای درمان اسهال و اسهال خونی استفاده میشود.آب برگ این گیاه برای درمان التهاب پلک چشم استفاده میشود.

تکثیر این گیاه به روش کاشت بذر بوده و بهتر در تابستان اقدام به تکثیر این گیاه و  بیماری خاصی درخت روکام را تهدید نمیکند و لی مراقب مگس میوه، کرم برگ خوار و شته ها باشید.(بهتر است هر ساله سم پاشی صورت گیرد.)

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.