ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

کلوسیا گیاهی برای درمان بیماری های روده ای کلوسیا گیاهی برای درمان بیماری های روده ای
^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

گیاه "کلوسیا  CELOSIAگیاهی زینتی و یکساله از خانواده تاج خروس (Amaranthaceae) می باشد. گونه های مختلف جنس Celosia در نواحی شرق آفریقا به خوبی شناخته شده است. نام های دیگر کلوسیا woolflowers ،

cockscombs

خصوصیات گیاهشناسی گیاه "کلوسیا  :کلوسیا گیاهی یکساله است که حدود 45 تا 90 سانتیمتر ارتفاع می تواند رشد داشته باشد. این گیاه دارای ساقه ای برافراشته و برگ هایی سبز رنگ است. این گیاه معمولاً شاخه های فراوانی از بخش پایینی تولید می کند که انتهای هر شاخه ممکن است گل تشکیل شود وگل ها به رنگ صورتی کمرنگ و به صورت مدور و در گروه های نزدیک به هم قرار دارند. زمان گلدهی آن در اواسط تابستان تا اوایل یا اواسط پاییز می باشد. هر چقدر طول دوره رشد گیاه طولانی تر شود، اندازه ی گل ها نیز بزرگ و بزرگتر خواهد شد.

گونه های مختلف این جنس تعداد زیادی بذر حدود 200 تا 700 کیلوگرم در هکتار تولید می کند. وزن هزاردانه ی بذرهای آن حدود 1 تا 1.2 گرم می باشد.

شرایط محیط رشد کلوسیا به شرایط نور کامل نیاز دارد و بهتر است در محلی کشت شود که حداقل پنج ساعت در روز، نور کامل آفتاب را دریافت کند و این گیاه خاک های به خوبی آبیاری شده را می پسندد و به نظر می رسد که در اغلب خاک ها از نظر بافت می تواند رشد کند. ولی برای رشد بهینه به آبیاری مناسب نیاز دارد وهمچنین کلوسیا نسبت به گرما متحمل می باشد.

خواص درمانی کلوسیا و کاربردهای صنعتی:از کلوسیا علاوه بر استفاده های زینتی، به عنوان گیاه دارویی نیز در درمان بیماری های روده ای، برای کاهش فشار خون، بیماری های دهان و مشکلات چشمی نیز استفاده و بذرهای این گیاه برای درمان بیماری های قفسه سینه و از گل های آن برای درمان اسهال استفاده می شود وبرگ های این گیاه نیز همانند سبزی ها به صورت پخته مصرف می گردد و کمی نیز خواص ادرارآوری دارند.

آفات و بیماری ها:از جمله آفات و بیماری های این گیاه می توان به عنکبوت ها، شته ها، پروانه های سفید، بوتریتیس، پیتیوم و ریزوکتونیا اشاره و تکثیر این گیاه از طریق کشت بذر می باشد. بذرها را می توان به صورت مستقیم در پاییز و یا پس از رفع خطر سرما در زمین اصلی کشت کرد.

 ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.