ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

طرز تهیه آش رشته طرز تهیه آش رشته
^Back To Top

طرز تهیه آش رشته

اش رشته از غذاهای سنتی لذیذ ما ایرانی ها بحساب می اید که در بسیاری از مراسم مثل اش پشت پا یا اش نذری از اش رشته استفاده میشود

 مواد لازم برای تهیه آش رشته برای 5نفر:حبوبات مورد نیاز  نخود ، لوبیا قرمزو لوبیا چیتی 40 گرم یا معادل 1/4 لیوان

 عدس ریز  50 گرم،پیاز متوسط 3 عدد، زرد چوبه  1 قاشق غذا خوری . اسفناج 20 گرم  معادل 10 عدد برگ متوسط و تره 30  گرم  معادل 15 شاخه  ،روغن به مقدار لازم،جعفری 20 گرم  معادل 10 عدد . شوید  10 گرم  معادل 10 شاخه    نعناع خشک  2 قاشق غذا خوری.  گشنیز 20  گرم  معادل 30 شاخه.رشته آش  70 گرم. کشک 2 قاشق غذا خوری.   سیر 2 حبه و  نمک و فلفل سیاه به مقدارکافی و  آرد  2 قاشق غذاخوری

قبل از پخت از شب قبل نخود و لوبیا ها را باهم در ظرفی خیس کنید و عدس را جداگانه در ظرف دیگری خیس داده تا نفخ حبوبات گرفته شود . نخود و لوبیاهایی که از شب قبل خیس شده را درون قابلمه ای با 5 لیوان بپزید و وقتی جوش آمد کف روی حبوبات را با قاشق بگیرید وحرارت شعله را کمتر کرده و و در قابلمه را به طور کمی نیمه باز روی آن قرار داده  و یک ساعت به آن زمان بدهید تا حبوبات پخته شوند.

مقدار سبزی آش که آماده وتمیز وخردشده با پیاز های خلال شده در ماهیتابه ای با کمی روغن سرخ تا طلایی شود. در ظرف دیگری 4 قاشق غذا خوری روغن ریخته تا داغ شود بعد یک قاشق زرد چوبه را داخل آن بریزید و بعد از کمی هم زدن  نعناع ها را به آن اضافه کرده و پس از 10 ثانیه هم زدن از روی شعله گاز برمیداریم تا نعناع نسوزد و رنگ آن تیره نشود.بعد ازیک ساعت که لوبیا ها پخت عدس و سبزی را به آن اضافه کرده و 5 لیوان آب جوش هم داخل قابلمه ریخته و شعله گاز را زیاد کرده تا مواد باهم به جوش بیاید . شعله را کم و با در نیمه باز اجازه میدهیم عدس و سیزی ها با حبوبات به مدت نیم ساعت بپزند.

پس از این زمان داخل لیوانی 2 قاشق غذا خوری آرد معادل 20 گرم را با نصف لیوان آب خوب مخلوط کرده تا آرد گلوله  گلوله  نشود و به داخل مواد آش به آرامی ریخته و هم زده و بعد از آن  نصف پیاز داغ و نعناع داغمان  را در داخل آش می ریزیم و بعد از کمی هم زدن در مرحله آخر رشته آش را نصف کرده و کم کم به صورت نامنظم در حالی که آش را هم زده و در داخل آن میریزیم .باید مدام هم بزنید تا رشته ها نرم شوند . در این فاصله نمک و ادویه دلخواه مثل فلفل و زرد چوبه را هم اضافه کرده وبعد از یک ربع از روی شعله برمیداریم .دقت کنید آشتان رقیق باشد چون بعد ازکمی سرد شدن آش غلیظ میشود.

و بعد از نیم ساعت که گذشت آش شما آماده خوردن است چون هم جا افتاده و کاملا غلیظ شده و رشته ها حجیم تر و نرم تر شده است. برای تزیین  میتوانید ازنصف  پیاز داغ و نعناع داغ مونده و کمی سیر داغ و کشک به مدلهای دلخواه استفاده کنید.

ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.