^Back To Top

 

پارک شفق یا بوستان شفق مربوط به دوران محمدرضاشاه پهلوی بوده و در تهران، خیابان جمال‌الدین اسدآبادی (یوسف‌آباد)، کوچه شهید قنبری (نوزدهم) واقع شده است که از یک طرف به خیابان مستوفی و از طرف دیگر به خیابان سید جمال الدین اسدآبادی متصل گردیده و این اثر در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۸۵۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده  و این پارک از پارک های کوچک و بسیار زیبای شهر تهران است که توسط معمار برجسته ایران، کامران دیبا و فرح دیبا طراحی شده است . سبک پارک از پارک های فرانسوی الهام گرفته شده و با معماری ایتالیایی و باغ های ایرانی ترکیب شده. این پارک شباهت زیادی به دژ داره و ترکیب آن بسیار زیبا بوده  و نوع طراحی شفق آزاد یا نظم طبیعی با استفاده از خطوط غیر منظم و ارگانیک بوده و مساحت 16840 مترمربع دارد

پارک شفق تهران  در دوره قبل از انقلاب پادگانی با قدمت زیاد بوده که پس از تقسیم اراضی بین کارمندان دولت قسمتی از آن باقی ماند که این پارک شکل گرفته و بنیادگذار این پارک دکتر رضازاده شفق بود که آن را در باغی متعلق به مستوفی‌الممالک ساخته شد. الگوی این پارک از پارک‌های فرانسوی الهام گرفته شده است و از ابتدا بر پایه طرح و برنامه‌ای مشخص احداث شد. وجود گذرگاه‌های غیره مسطح در ترکیب با پله‌ها از ویژگی‌های این بوستان بوده.

تاسیس این پارک ایجاد مکانی برای گردهم آمدن افراد مختلف جامعه‌ برای نزدیکی افراد جامعه در پارک، تبادل احساسات و درک نیازهای یکدیگر که این پارک در سطح بالا‌یی توانسته است این نکات مثبت را در کنار هم جمع کند و تعداد استفاده کنندگان آن در هر ساعت روز تاییدکننده این ادعاست

امکانات پارک شفق

این پارک دارای پوشش گیاهی مثل چنار، نارون، کاج، اقاقیا، بیدمجنون، افرا، به ژاپنی، یاس زرد و زیتون است

دارای نمازخانه، کتابخانه، آمفی تاتر، بوفه، سفره خانه سنتی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، تندیس انسان، فرهنگسرای دانشجو ( شفق )، کلینیک گل و گیاه و سرویس بهداشتی می باشد.

فرهنگسرای دانشجو  شفق با مساحت 919 مترمربع یکی از بزرگترین فرهنگسراهای تهران می باشد که دارای بخش های مختلفی از جمله آموزشی، تئاتر، نگارخانه، کانون دانشجویی می باشد. خانه المپیاد کانون علمی  و کانون های نجوم، ادبی و ریاضی از دیگر امکانات آن است.

سالن آمفی تئاتر فرهنگسرای شفق نیزبا صندلی‌های طراحی شده برای معلولا‌ن بسیار حایز اهمیت بوده و سالن نگارخانه آن میزبان برنامه‌های مختلفی مانند دهمین جشنواره سراسری موسیقی فجر و نیز نمایش عروسکی میباشد و کلا‌س‌هایی برای آموزش قرآن، طراحی، گرافیک، نقاشی آبرنگ و رنگ روغن، خوشنویسی، عکاسی، سفالگری، مجسمه‌سازی، مینیاتور، کامپیوتر، موسیقی سنتی ایران و قالیبافی در آن دایر است که درهر دوره آموزشی، گنجایش پذیرش ۲۰۰ نفر را دارد. توسعه این فرهنگسرا ادامه دارد و فیلم خانه، چای باغ و فروشگاهی برای عرضه ابزار نقاشی و موسیقی در آن در دست ساختمان است.

این پارک و فرهنگسرا نمونه خوبی از پارک‌ها و بوستان‌های محلی بشمار امده که بارها مکان گردهمایی هنرمندان، ادب دوستان و معماران قرار گرفته است و امسال نیز به مناسبت دهه فجر مهندسان معمار جوان شارستان روزی را به بازدید از آن اختصاص دادند و این بازدید با کروکی زدن معماران جوان از قسمت‌های مختلف و زیبای این پارک به پایان رسید.

 ملی کالا

 

آدرس پارک شفق :تهران خیابان یوسف آباد-خیابان سید جمال الدین اسد آبادی- خیابان۱۹

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.