^Back To Top

 

آتشکده میل میلگه یکی از آتشکده های اواخر دوره ساسانی بوده که در 32 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان اسلام آباد غرب در منطقه ای به نام منطقه میلگه و در حاشیه روستایی به نام میلگه باباخان قرار دارد.

 

همچنین این اثر ارزشمند تاریخی یکی از آتشکده های دوره ساسانی است که همانند سایر آتشکده های آن دوره از مصالح لاشه سنگ و ملات گچ ساخته شده است.  بررسی و مطالعه معماری آثار و بناهای دوره ساسانی به ویژه معماری مذهبی و ارزش‌های این نوع معماری و مصالح و عناصری که در آن‌ها به کار رفته می‌تواند به بسیاری از ابهامات و سوالات باستان‌شناسی پاسخ دهد.

این بنای تاریخی که هسته اصلی و باقیمانده بنای بزرگتری است متشکل از چهار جرز سنگی است که در بخش داخلی آن نیز سکویی جهت قراردادن آتشدان و تعدادی پایه گچی و سنگی قرار دارد که در نوع خود بی نظیر و منحصر به فرد است. ارزش‌های معماری و بررسی عناصر به کار رفته در آن به مطالعه بیشتر در زمینه آئین‌های مذهبی دوره ساسانی کمک می‌کند

برای دسترسی به این چهارطاقی باید به سمت شهر سرمست حرکت کنیم و نرسیده به آن و با عبورازجاده‌ای فرعی و پشت سرگذاشتن روستاهای ترازک کسان و ترازک عبدالله به روستای میلگه سیاه سیاه باباخان می‌رسیم. درحاشیه روستا بقایای آتشکده‌ای ازدوران ساسانی وجود دارد که روی پشته‌ای کم ارتفاع بناگردیده و همانند دیگر آتشکده‌های این دوره ازقلوه سنگ و ملات گچ ساخته شده‌است. آنچه که امروزه ازاین آتشکده برجا مانده چهار جرز سنگی در کنار چهارپایه و ساقه ستون سنگی که دوتا از آنها سالم مانده و دوتای دیگر بسیار صدمه دیده‌اند.

در بینش اشوزرتشت خداوند را باید در روشنایی جستجو کرد پس هر زرتشتی به هنگام نیایش رو به سوی روشنایی می کند، هرگونه روشنایی درنماز تفاوتی ندارد . نور خورشید ، ماه ، چراغ که یکی از آنها نیز می تواند روشنایی آتش باشد . از سوی دیگر ایرانیان باستان ، آتش را نماد موجودیت خود یا نمادی از هویت ملی خودیا اجاق می دانستن ومعاری این زیارتگاه زرتشتی پایه ستون‌ها مربع شکل و بسیار کوچکند و دو رج دارند. ساقه ستون‌ها هم در بخش میانی دارای ۳ ردیف تزیین طنابی شکل هستند. درمجموع بلندی این دوپایه و ساقه ستون کوچک ۶۵ سانتیمتراست و هر دوی آن‌ها از نظر شکل و اندازه بسیار جالب توجه هستند و شاید بتوان گفت از بسیاری از جهات منحصر به فردند. به نظر می‌رسد در زمان ساخت بنا دو پایهٔ دیگر هم وجود داشته که البته امروزه اثری از آن‌ها نیست ولی جایگاه و محل قرارگیری آن‌ها به روشنی دیده می‌شون

آتشکده میل میگه

آدرس: ایران - کرمانشاه - اسلام آباد غرب روستای میلگه-اتشکده

ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.