^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

موزه دکتر حسابی از موزه‌های استان تهران میباشد که بعد از مرگ دکتر حسابی ، فیزیکدان  ایرانی، در سال ۱۳۷۱ در محل خانهٔ او ایجاد گردیده و این موزه که در آن وسایل شخصی، مدارک علمی و تحصیلی، نشان‌ها و تقدیر نامه‌ها و عکس‌های قدیمی محمود حسابی به نمایش گذاشته که در خیابان مقصودبیک قرار گرفته شده که در گذشته چهارراه حسابی خوانده میشده

 بنای تاریخی ساختمان موزه در سال ۱۳۱۰ ساخته و موزه در طبقهٔ سوم این بنا واقع گردیده که علاوه بر خود بنا که قدمت زیادی داشته و وسایل دکتر حسابی که در این موزه به نمایش گذاشته شده، این مکان تا حدی نمایشگر نحوهٔ زندگی دکتر حسابی نیز میباشد و از جمله، در این موزه می‌توان تغییراتی که حسابی در منزل داده تا زندگی برای همسر کم‌بینایش آسان‌تر شود، یا نحوهٔ استفاده دوبارهٔ ایشان از وسایل خراب را دید مدیریت این موزه به عهده ایرج حسابی است که فرزند محمود حسابی است.

موزه دکتر حسابی دو بخش فعال داشته که بخش فرهنگی که وظیفه چاپ و نشر آثار محمود حسابی را بر عهده داشته و بخش علمی که دربارهٔ زندگی و تحقیقات علمی حسابی فعالیت نموده و در سال ۱۳۸۸ مدیریت موزه اعلام نموده که سالانه ۱۰۰ پروژه دبیرستانی و ۲۰۰ تا ۳۰۰ پروژه دانشگاهی در این موزه انجام می‌شود و در  1990 میلادی  از سوی جامعه علمی جهانی دکترحسابی به عنوان مرد اول علمی جهان برگزیده شد و در کنگره 60 سال فیزیک ایران در 1366 ملقب به پدر فیزیک ایران گردید.

دکتر حسابی در 12 شهریور 1371 در بیمارستان دانشگاه ژنو به هنگام معالجه قلب بدرود حیات گفت‌. مقبره استاد بنا به خواسته وی در زادگاه خانوادگی و در شهر دانشگاهی تفرش قرار داشته است.

ادرس موزه دکتر حسابی : میدان تجریش ـ خیابان مقصود بیگی ـ خیابان دکتر حسابی ـ

 شماره تماس موزه دکتر حسابی: 2202006-021

زمان بازدید :روزهای بازدید از موزه شنبه تا پنج شنبه ساعت 14.30 آغاز می شود و حدود یک ساعت با لیدر توضیح داده می شود البته برای گروه های کمتر از ده نفر، برای تعداد بالاتر باید هماهنگی نمایید و روزهای جمعه ساعت 10.30 باید در موزه باشید.شایان ذکر است که باغ موزه هنر ایرانی نیز در نزدیکی این موزه واقع است. بازدید از آن را از دست ندهید.

ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.