^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

 

غار قلایچی در موقعیت جغرافیایی N363548 E461817 در استان آذربایجان غربی واقع گردیده است

این غار عظیم با دهانه ای بزرگ به قطر ۸ متر ، سالها با داستانهای فراوان پر رمزو رازترین مکان نامشکوف بوکان بود تا در سال ۱۳۸۱ نخستین تیم منتخب از کوهنوردان بوکان موفق به فرود از چاه نخست این غار به طول ۱۱۰ متر شدند.

از آن سال به بعد تیمهای متعددی وارد این غار شده و هرکدام مقداری از آن را بازدید نمودند تا نهایتا تیمی از باشگاه سنگنوردان بوکان موفق به پیشروی بیشتر و نقشه برداری حدود ۴۰۰ متر ازاین غار برای اولین بار شدند . در این غار دو چاه به طول 11 و 20 متر دارد. غار از نوع غارهای عمودی ـ افقی بوده، پهنای غار بعد از فرود چاه اول بسیار تنگ و سقف آن کوتاه است که پس از طی مسیری حدود 30متر با شیبی تند و لغزنده به بالای چاه شماره دو می‌رسد بعد از فرود از چاه وارد منطقه باز و وسیع دیگری می‌شویم که تالار اصلی غار بشمار امده.

 پس از پیمایش تالارهای کشف شده قبلی به منبع بزرگی از آب های زیرزمینی منطقه دست یافته که به علت وسعت زیاد آن نامش را دریاچه خزر نهادند . در این برنامه ضمن عبور از کنار این دریاچه به دالان ها و تالارهای دیگری وارد گردیده که وسعت بسیاری داشته و با وجود دهلیزها و پرتگاه های بیشمار از زیبایی های منحصر بفردی برخوردار  و کلکسیونی از تزئینات مختلف آهکی از چکنده و چکیده های بلند ، تزئینات کل کلمی ، گوش فیلهای رنگارنگ ، مروارید غار و کریستالهای سوزنی و … پوشیده شده  

غار طبیعی قلایچی یکی از عمیق‌ترین چاه‌های طبیعی ایران به‌شمار امده که هرگونه دخل و تصرف در آن به بهانه‌ی گردشگری کردن این محیط، تخریب کلی آن و حتا خشک و آسیب‌پذیر شدن آن را سبب می‌شود و به‌خاطر روند کندی که سازندهای آهکی آن دارد، تغییرات آب‌وهوایی با ورود به غار، آسیب جبران‌ناپذیری را وارد می‌کند. در نزدیکی قلایچی، غار دیگری به نام «دوکچی» قرار دارد و احتمال می‌رود، این دو غار به یکدیگر متصل باشند و باید توجه نمود که بازدید از این غار نیاز به مهارتهای فنی غارنوردی حرفه ای و تجهیزات مناسب دارد.

ادرس غار قلایچی

این مکان تفریحی در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی شهرستان بوکان و درنزدیکی تپه باستانی قلایچی که محل حکومت و زندگی یکی از تمدنهای بزرگ بنام ماناهاست قرار گرفته

ملی کالا

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.