^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

 

جندق از توابع شهرستان خور استان اصفهان بوده که دارای مکان تاریخی وباستانی قلع میباشد.

قلعه جندق با مساحت یک و نیم هکتار در ۳۵۰ کیلومتری شمال شرقی اصفهان قرار دارد. کارشناسان قدمت این قلعه را به دوران ایلخانی و ساسانی نسبت داده اند. نکته ی جالب در مورد قلعه جندق این است که زندگی همچنان در این قلعه در جریان است و خانه های این قلعه دارای پلاک هستند. در کنار خانه های قلعه

مسجد، حسینیه، خانه ی یغما جندقی (شاعر )، حمام و چند باب مغازه نیز دیده می شود.در مورد قلعه جندق و قلاع مشابه باید بگوییم در قلعه های مناطق کویری مجموعه ای در حال زندگی بودند تا بتوانند در مقابله با عوامل محیطی مخصوصا طبیعی از جمله باد و مواردی چون جنگ و غارت مقاومت کنند. این قلعه ها به اصطلاح خودکافی گفته می شوند چرا که مردم قلعه بیشتر نیازهای خود را داخل آن رفع می کردند.

قلعه قدیمی جندق در تاریخ ۲۷ مرداد ۹۳ به شماره ۳۱۰۹۴ در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردیده است و در حال حاضر به تدریج این قلعه از سکنه خالی می شود و با توسعه منطقه و روند تخریبی ساختمان ها، مردم یک یک به قسمت های نوساز بیرونی قلعه کوچ می کنند.

این مکان تاریخی دارای قدمتی بیش از هزار سال بوده و قلعهٔ خشتی باستانی در شمال آن مربوط به دورهٔ ساسانی می‌باشد. جمعیت شهر جندق حدود۵۰۰۰ نفر است. زنان بیشتر به قالی بافی می‌پردازند که معروف به قالی نفیس نایینی هست و مردان در تولیدی‌های آجر ساختمانی، ساختمان‌سازی در سطح شهرستان، مرغداری، دامداری و تاحدودی کشاورزی و.. کار می‌کنند. روستای مصر از توابع جندق در۴۰ کیلومتری شمال شرق واقع شده که بخاطر طبیعت خاص آن و آسمان پرستارهٔ کویر و ماسه‌های روانش جذابیت زیادی برای توریست‌های داخلی دارد.

ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.