ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

رشته کوه دنا بهشت کوهنوردی و پرجاذبه ترین کوهستان ایران رشته کوه دنا بهشت کوهنوردی و پرجاذبه ترین کوهستان ایران
^Back To Top

 کوه دنا

 

دِنا بلندترین رشته کوه مرکز فلات ایران در استان کهگیلویه و بویراحمد و در مرز این استان با استان اصفهان قرار دارد. دنا از ۲۰ کیلومتری شرق یاسوج آغاز شده و تا ۷۰ کیلومتری شمال غرب آن ادامه می‌یابد. این رشته کوه از شمال غرب (روستای کتا) آغاز و به سمت جنوب شرق (منطقه کاکان)امتداد یافته است که بیش از ۸۰ کیلومتر طول دارد و دارای ۱۵ کیلومتر پهنای متوسط است.

 

 دنا دارای ۴۰ قله بالای ۴۰۰۰ متر است که بلندترین قلهٔ آن، ب‍یژن۳، ۴۴۰۹ متر ارتفاع دارد و در ۳۵ کیلومتری شمال غربی یاسوج قرار دارد. شهر سیسخت مرکز شهرستان دنا در دامن این کوه جای گرفته است. با توجه به طول زیاد و ارتفاعات گوناگون، بارش سالانه در این کوه از ۶۰۰ تا ۱۸۰۰ میلی‌متر متغیراست و رودهای چندی از آن سرچشمه می‌گیرند که نهایتاً با اجتماع آنها سرشاخهٔ اصلی رود کارون شکل می‌گیرد.

از میان رودخانه‌هایی که از این قله سرچشمه می‌گیرند می‌توان از بشار، خرسان، ریگان، ماربر، میریان، کوه گل، دیاشم، سریس، تیزاب و دزکرد نام برد.

از مهمترین قلل رشته کوه دنا می توان به حوض دال 4350، کِرُسمی 4260، حِرا غربی 4300، حِرا شرقی 4310، ماش 4400، بن رو 4250،برج آسمانی 4435، قاش مستان 4550، مورگل 4420 متر نام برد.

ازمهمترین مسیرهای صعود به قلل دنا می توان از سیچانی ، بزکش و تنگه حرا نام برد و راحت ترین مسیر که همه می توانند ازآن صعود کنند و از طبیعت شگفت انگیز دنا لذت ببرند مسیرسیچانی است که این مسیر در شمال شرقی شهر سی سخت واقع شده است و برای رفتن به این مسیر از سی سخت به سمت آبنما رفته و از آنجا پای در مسیر گردنه بیژن یا بیزند میگذاریم نرسیده به گردنه بیزند مسیری است که به سیچانی معروف است و راهی هموار برای صعود به قلل دنا است

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.