ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

چشمه میشی از پرآب‌ترین و خنک‌ترین چشمه‌های زاگرس چشمه میشی از پرآب‌ترین و خنک‌ترین چشمه‌های زاگرس
^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا


Warning: getimagesize(http://www.negahmedia.ir/assets/uploads/pic/86138/1.jpg): failed to open stream: Connection timed out in /home3/melikala/public_html/plugins/content/smartresizer/smartresizer.php on line 606

چشمه میشی

 

چشمه میشی از جاذبه های طبیعی  میباشد که در پنج کیلومتری شمال شرقی شهر سی‌سخت قرار گرفته و یکی از پرآب‌ترین و خنک‌ترین چشمه‌های زاگرس میباشد  که آن را چشمه “بشو” نیز می‌نامند. که یکی از جاذبه  های دیدنی این منطقه چشمه طبیعی و زیبای چشمه میشی است ،  چشمه بزرگترین و پرآب‌ترین چشمه‌اش چشمه «بشو = Bocu» یا چشمه میشی میباشد که این چشمه در پائین گردنه بیژن قرار گرفته وآب آن با وجود تامین آب آشامیدنی شهر، زمین های زراعی ده بزرگ سی‌سخت را نیز آبیاری می‌کند.

 

سی سخت شهری مرکز شهرستان دنا در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج و در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته شده است و گویش مردم این شهر لری می‌باشد.

در کتاب های تاریخی اگر تجسس کنید خواهید دید که منطقه دنا را در قدیم با نام همین چشمه می شناختند و چشمه میشی یا همان چشمه بشو با افسانه های کهن از سلسله کیانیان و دوره کیخسرو شاه نام آورش گره خورده شده و گفته میشود که آن گاه که شاه کیخسرو به دستور اهورامزدا در همین مکان  غسل می گرفت و تاج شاهی را به جانشین خود لهراسب داده و همان شد که چشمه “بشو” نام گرفته شد.

‌چشمه‌ای همیشگی بوده  و از مهمترین چشمه‌های منطقه سی‌سخت به شمار رفته  که در امتداد دره‌ای طولانی با شیب نسبتاً تند روان بوده و جویبار پرآب و سپیدرنگ آن چون رشته‌های مروارید زینت‌بخش دره‌ای بوده  که آب‌چشمه را به زمین‌های کشاورزی پایین دست آن می‌رساند و علاوه بر زمین های زراعی ، باغات سیب و انگور و گردوی سی‌سخت و روستاهای پایین دست استرا ابیاری میکند .

این چشمه دارای آب زلال و گوارا و بسیارخنکی داشته  که  نمیتوان چند دقیقه بیشتر در اب دوام اورد به دلیل سرد بودن بیش ازحد اب و این ویژگی خستگی هر رهگذری را از تن خارج می‌کند ، سردی آب این چشمه به حدی بوده  که تا فاصله 800 متری از محل جوشش نمی‌توان دست را در آن نگه  بداریم  این خصوصیت در گرمای تابستان برای تمام رهگذران تجربه عالی را به ارمغان می اورد. در اسطوره‌ها آمده شده  که کی خسرو به امیر اهورامزدا در این چشمه سر و تن بشست و در غاری آرامید .

این  چشمه در دره ای جاری شده  که اگر کمی چشم بچرخانید و آن سوی دره را نگاه کنید، صخره های سنگی و بلند و زیبای آن وسوسه تان کرده که از آنها بالا بروید البته  این صخره ها در زمستان پوشیده از برف هستند و در تابستان فرصت خوبی برای صخره نوردی به  ارمغان می اورد . در ادامه این مسیرچشمه به سوی شرق که جاده‌ای کوهستانی مسافران مسیر را هدایت می‌کند، رودخانه پر آبی جریان داشته که از آب چشمه‌ها و چشمه‌سارهای بالادست روان گردیده  و این مسیر از دره‌های کم عرض گذر خواهد کرد که در سمت شمال جاده صخره‌های سنگی و بلند دامنه‌های دنا بر خوف ناکی طبیعت آن افزوده و در سمت جنوب جاده، دامنه کوهپایه به بلندی‌های برفگیر کوه‌های روبه‌روی دنا خواهد رسید.

و این جاده در فاصله چند کیلومتر بالاتر از چشمه میشی به پایان راه آسفالت شده  که در آنجا کافه‌ای برای پذیرایی از مسافران ساخته گردیده  است که بیشتر محصولات مردم محلی درانجا به فروش میرسد مانند : قیصی،کشمش ،الو خشک و...

این مکان گردشگری در فصول مناسب سال پذیرای خیل عظیمی از دوستداران طبیعت و گردشگرانی بوده که از سراسر کشور به این منطقه سفر می‌کنند این مکان در تابستان و بهار مکان بسیار دلپذیری برای مسافران میباشد مخصوصا برای مسافرانی که درمناطق گرم زندگی میکنند در بقیه فصول سال این مکان دارای هوای سردی بوده  و در بالادست این نقطه و بر بلندی‌های جنوب جاده، آبگیر زیبایی در دامنه کوه‌های برف پوش شکل گرفته که دریاچه کوه گل نامیده شده و این منطقه گردشگری خود یکی دیگر از مکان های دیدنی استان کهگیلویه وبویراحمد است که به این آبگیر زیبا و بكر در گویش محلی برم سبز نیز گفته می شود،

در دل كوهستان و بر بستر پر آب و علف آن چشم انداز دلفریبی داشته كه تنها با ره سپردن به این منطقه كوهستانی و قدری كوهپیمایی می توان به آن برسید واز این مکان لذت ببرید ، دریاچه كوهگل در یک گودال طبیعی نشسته و بر دامان كوهستان پدید امده شده است و با جای گرفتن قله های برفگیر در پس آن و علفزار طبیعی پیرامون آن منظره ای كم نظیر از یك دریاچه كوهستانی در پیش چشم جلوه گر نموده و بالاتر از دریاچه كوهگل و در سمت خاور آن، آبگیر كوهستانی دیگری نیز شكل گرفته شده  كه تا اندازه ای كوچكتر بوده و این دو  آبگیر طبیعی و كوهستانی بخشی از زیبایی های بكر طبیعت كوهگل و سی سخت میباشد  كه بویژه در تابستان جذابیت های ویژه ای داشته و دریاچه كوهگل از آب شدن برف قله های بالادست آن و از چشمه های طبیعی آبگیری می شود و سرریز آب آن از سمت باختر به صورت جویباری از دره ای گذر کرده  كه سر انجام به رودخانه مسیر راه خواهد پیوند. پیرامون دریاچه كوهكل و آبگیرهای آن چشمه سارهای فراوانی را در شكاف دره ها می توان یافت كه گویای طبیعت غنی و پربار منطقه دنا میباشد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.