ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

دروازه قرآن نماد نور قرآن بر زندگی مردم ایران در شهر شیراز دروازه قرآن نماد نور قرآن بر زندگی مردم ایران در شهر شیراز
^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا


Warning: getimagesize(http://www.negahmedia.ir/assets/uploads/pic/78598/1.jpg): failed to open stream: Connection timed out in /home3/melikala/public_html/plugins/content/smartresizer/smartresizer.php on line 606

دروازه قرآن

 

یکی از بناهای تاریخی بجا مانده در شهر شیراز واقع در استان فارس دروازه قرآن می باشد. این بنا یکی از دروازه‌های به جای مانده از دوره‌های قدیم بوده .

در قدیم شیراز دارای شش دروازه داشته و البته  هم اکنون در شیراز دروازهای به جز دروازه قرآن وجود دارد اما مردم شیراز هنوز به محل دروازه های قدیمی اشاره می کنند که عبارتند از : دروازه قرآن,دروازه اصفهان, دروازه سعدی ,دروازه قصابخانه, دروازه کازرون ,دروازه شاه داعی الی اله (گلشن شیراز)در مدخل تنگ الله اکبر باردروازه ای روبرو هستیم ,که به دروازه قرآن معروف شده است

ابن بنای تاریخی در شمال شرقی شهر شیراز در تنگ الله اکبر میان کوه چهل مقام و کوه باباکوهی کنار فلکه طاووسیه قرار دارد و در واقع در خروجی شیراز بسمت شهر مرودشت واقع شده‌. این دروازه در زمان عضدالدوله دیلمی ساخته شد و قرآنی در آن جای داده شد تا مسافران با گذر از زیر آن متبرک شوند و در دوره زندیه کریم خان زند این دروازه را بازسازی کرد و اتاقی به بالای آن افزود و دو جلد قرآن بزرگ نفیس، به خط سلطان ابراهیم بن شاهرخ تیموری، در اتاقک بالای آن جای داد.

این قرآن‌ها، که به «قرآن هفده من» معروف‌اند، اکنون از دروازه قرآن به موزه پارس انتقال یافته‌اند، متاسفانه دروازه قرآن در دوره قاجاریه به علت وقوع چندین زلزله دچار صدمات زیادی شد که محمد زکی خان نوری آنرا تعمیر نمود. این بنا را در گذشته طاق قران می نامیدند. از رسومات زیبای قدیم شهر این بوده که روزهای اول هرماه مردم از شهر خارج می شدند که این کار  را به حضرت علی علیه‌السلام منتسب دانستند  و از زیر این طاق عبور می‌کردند  آنها معتقد بودند  که کلام‌الله مجید تا پایان ماه آنان را از هر بلایی حفظ می‌کند. بطور کلی دروازه قرآن یکی از نمادهای تاثیر قرآن بر زندگی مردم ایران عنوان می‌شود .

درسال ۱۳۱۵ این بنا به دستور رضاخان، تخریب و دروازه قرآن در سال ۱۳۲۸ شمسی با همت یکی از بازرگانان شیراز به نام حاج حسین ایگار معروف به اعتماد التجار، با فاصله کمی از دروازه کهن ساخته شد. دروازه جدید در اندازه بزرگ تر، شامل دهانه قوس تیزه دار و دو ورودی کوچک بر روی جرزهای دو طرف و اتاق مستطیل شکلی بر فراز آن برای گذاشتن قرآن ساخته شد.

در این بنا، آیاتی از قرآن را به خط ثلث و نسخ دور تا دور در دروازه قرآن نگاشته‌اند ،در پیشانی شمالی این طاق آیه قرآن: «انّ هذا القران یهدی للتی هی اقوم». (سوره اسراء، آیه ۹) و بر پیشانی جنوبی و سمت شهر شیراز آیه قرآن: «قل لئن اجتمعت الانس و الجنّ علی...». (سوره اسراء، آیه ۸۸) و در گوشه غربی طاق آیه: «انّا نحن نزّلنا الذّکر» و ادامه آیه در گوشه شرقی: «و انّا له لحافظون» (سوره حجر، آیه ۹) نوشته شده‌.

دروازه قرآن شیراز که برخی آن را دروازه ورودی شیراز از جاده اصفهان می‌دانند در کنار تفرجگاه گهواره و فاصله کمتر از ده متری مقبره خواجوی کرمانی از شاعران مشهور کشورمان و همچنین فاصله کمتر از پانصد متری باغ جهان نما و فاصله حدود هزار متری مقبره شاعر نامدار پارسی زبان حافظ شیرازی و باغ جهان نما قرار دارد که هرساله گردشگران خارجی و داخلی بسیاری را به خود جذب میکند که با گرفتن عکس یادگاری  در کنار این اثر تاریخی خاطرات شیرینی را با خود به همراه می‌برند. این بنا هم مانند برخی  دیگر از آثار تاریخی شیراز در تاریخ  1375/9/19باشماره 1800در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده .

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.