^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

 آبشار برجی کلا در موقعیت جغرافیایی  استان مازندران واقع شده و آبشار برجی کلا در شهرستان آمل، دره چلاو در روستای برجی کلا واقع شده که  در این منطقه چهار آبشار وجود دارد که آبشارهای اول تا سوم بصورت پله ای و عریض و با ارتفاعی در حدود 7 متر و آبشار چهارم و در واقع آخرین آبشار حدود 23 متر ارتفاع با حوضچه ای نسبتا بزرگ است. فیلبند و آبشار برجی کلا یكی از آن شگفتی‌های بی‌نظیر طبیعت شده.

 

این مکان از طبیعتی دست نخورده و دور از دست انسان‌های تخریبگر و ورود به مناطق امن و بکر و حفاظت شده طبیعت ایران و لذت از آرامش و مناظر بدیع طبیعتی وحشی و خاص و جذاب در فصل پاییز را می‌توانید در این سفر تجربه كنید. بازدید از این آبشار نیاز به پیاده روی سبکی دارد و افراد با توانایی بدنی پایین هم میتوانند از آن بازدید کنند.

چلاو نام دهستانی میباشد که در 30 كیلومتری جنوب شرقی آمل و در شرق جاده هراز كه شامل دهات پاریمه ، پاشاكلا – نجار محله  – تیار – گنگرج كلا – چمه بن – زرخونی – سنگچال – لهاش –الیمستان و امامزاده قاسم (ع ) كه منطقه میابندی و جنگلی است و بیشتر اوقات سال در این منطقه بارندگی بوده و دلیل كثرت باران، تجمع ابرهای سیاه در دره چلاو است و همین بارندگی این ناحیه را همواره زمردین و پر درخت وجنگلی نگهداشته است كه منطقه تعلیف احشام و اغنای مردم چلاو بوده که همگی مالدار بوده اند.

مردم مازندران به بارش شدید ( شلاو ) می گویند كه احتمالاً نام این ناحیه از این كلمه  مشتق شده است.  ارتفاع منطقه به ویژه دهستان چلاو حدود 800 تا 3200 متر از سطح دریا و فاصله آن از مركز شهر 40 كیلومتر می باشد.  این منطقه اصولا یک منطقه ییلاقی نشین برای اهالی آمل و بابل محسوب می شود که عموما در فصل تابستان رونق بسیاری دارد. جمعیت بسیار کمی در تمام طول سال در منطقه چلاو سکونت دایمی دارند که شاید تعداد آنها به کمتر از صد خانوار در کل روستاهای منطقه نرسد.

به دلیل وجود روستای چلاو در دامنه رشته کوههای البرز و جمع شدن ابرهای بارور در دره چلاو، آب و هوای این روستا نسبتا سرد و بارانی و مه آلود است و در اکثر مواقع سال در آن منطقه بارندگی وجود دارد. بارندگی های پیاپی در روستای چلاو و روستاهای اطراف، آنجا را به مناطقی جنگلی و سرسبز با زمینهایی حاصلخیز تبدیل کرده که روح و جان را نوازش داه

ادرس آبشار برجی کلا

ایران -مازندران -آمل -روستای چلاو- آبشار برجی کلا

مسیر دسترسی به منطقه چلاو از مركز شهرستان آمل به سمت جاده هراز ( به سمت استان تهران) 25 كیلومتر بوده كه می توان پس از طیّ این مسافت به واسطه پلی در سمت چپ جاده ( كه به پل منگل معروف است) با پشت سر گذاشتن ً 15 كیلومتر جاده فرعی به منطقه سرسبز چلاو رسیده

ملی کالا.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.