^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

آبشار بندگاه (بندگا) در موقعیت جغرافیایی N360854 E533656 در استان مازندران واقع است. این آبشار در دامنه جنوب غربی قله شاهدژ و شمال غربی روستای بالاده و در داخل « گَت دره » (دره بزرگ) در منطقه ای صخره ای و ذغال سنگی واقع شده و حدود 12 متر ارتفاع دارد که در فصل بهار و با ذوب شدن برف های دامنه شاهدژ ، آبشار بندگاه دارای آب زیادی می شود.

 یکی از روستاهایی که به خاطر ویژگی‌های منحصربه‌فرد جغرافیایی، اقلیمی و فرهنگی از ظرفیت‌ها و جاذبه‌های طبیعی فراوانی برخوردار است و به‌عنوان منطقه نمونه گردشگری در استان مازندران معرفی شده است روستای بالاده در بخش چهاردانگه ساری است.این منطقه حدودا در ارتفاع 2500 تا 2800متری قرار داشته و آب و هوای کوهستانی و سردی دارد. بالاده در واقع در جنوب شرقی ساری و شمال سمنان و بین رشته کوه‌های البرز که از غرب به شرق کشیده شده‌اند – جایی که رطوبت و خنکای جنگل در کویر سمنان رو به خشکی می‌گراید- قرار گرفته است.‌

 بارش نخستین برف پاییزی در آبان بر بلندای کوه چهارنو شروع می‌شود و برف تا اوایل خرداد در دره‌های این منطقه باقی می‌ماند. یکی از روستاهایی که به خاطر خصوصیات ویژه جغرافیایی، اقلیمی و فرهنگی دارای ظرفیت‌ها و جاذبه‌های طبیعی بسیاری است و در استان مازنداران به‌ عنوان منطقه نمونه گردشگری معرفی شده، روستای بالاده در بخش چهاردانگه ساری است. چهاردانگه یکی از بخش‌های شش‌گانه شهرستان ساری ایران است که شهر کیاسر مرکز این بخش است.

در فصل بهار سراسر منطقه با گل‌های رنگارنگ وحشی و شکوفه‌های درختان آذین‌بندی می‌شود و عطر گل‌های بهاری مشام آدمی را می‌نوازد و چشم‌اندازی‌هایی بدیع به وجود می‌آورد. در فصل تابستان نیز که هوای مازندران در اغلب مناطق دست‌کم به 38درجه سانتی‌گراد می‌رسد و به‌خاطر رطوبت بالا نفس کشیدن برای انسان مشکل می‌شود، در این منطقه گرمای هوا به ندرت به 20درجه می‌رسد.

آبشار بندگاه در قسمتی عمیق و باریک دره قرار گرفته و در بخش از آن شرایط ویژه ای برای صخره نوردان محیاست چرا که دارای یک دیواره سنگی متناسب با این هدف است. از روستای بالاده تا آبشار تقریبا ۲۰ دقیقه پیاده روی از داخل دره بزرگ لازم است، در طی مسیر نیز مناظر فوق العاده زیبایی را شاهد خواهید بود. آبشار بندگاه هم دارای چشم انداز زیبا و خوش آب و هواست و  هم مکانی مناسب برای تفریح همراه با خانواده است.

ادرس آبشار بندگاه

ایران-مازندران- روستای بالاده- آبشار بندگاه

ملی کالا

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.