^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

آبشار نورالی در موقعیت جغرافیایی N365916 E592257 در استان خراسان رضوی واقع گزدیده که این آبشار در منطقه زیبای النگ حیدری در ارتفاعات هزار مسجد در نزدیکی کوه گوش اسبی و نورالی واقع است. نورعلی  که به گویش محلی آن را« نورالی» می گویند قله ای از رشته کوه هزار مسجد است. این محل بواسطه داشتن چشمه و اتاق خالی محل مناسبی برای شب مانی است. مسیر چهارراه تا عرب چاه از مسیر رودخانه عبور می کند

هزار مسجد، این رشته کوه از شمال غربی به سمت جنوب غربی و در ادامه آن رشته کوه مزداوند (مزدوران) به ارتفاع ۱۲۰۰ متر، قره داغ به ارتفاع ۱۶۵۰ متر، کپه داغ و بالخان ترکمنستان کشیده شده‌است. بخشی از کوه‌های هزارمسجد را کپه داغ می‌نامند. در امتداد جاده درگز – قوچان، رشته کوه به نام الله اکبر خوانده می‌شود.ارتفاع قله اصلی هزار مسجد ۳۰۰۰ متر است. در دامنه شمالی این رشته کوه، منطقه کلات نادری قرار گرفته و در کوهپایه‌های این کوهستان، دشت قره قوم ترکمنستان و در شما شرق آن مشهد قرار دارد. از تفریحات مشهد رفتن به این روستای زیباست. هزار مسجد، این رشته کوه از شمال غربی به سمت جنوب غربی و در ادامه آن رشته کوه مزداوند (مزدوران) به ارتفاع ۱۲۰۰ متر، قره داغ به ارتفاع ۱۶۵۰ متر، کپه داغ و بالخان ترکمنستان کشیده شده است.

امتدادرشته کوه هزار مسجد در جنوب منطقه سرخس، از تپه‌های تشکیل شده‌است که ارتفاع آن از ۸۰۰ متر تجاوز نمی‌کند. رودخانه هریرود که در اینجا تجن نام دارد و مرز ایران و ترکمنستان را تشکیل می‌دهد، شکافی را در این تپه‌ها باز می‌کند و ارتفاع این تپه ها۲۵۰ متر است.

برای دسترسی به این آبشار به طرف شهرستان لایین نو حرکت کنید. سپس از لایین به روستای چهار راه بروید. روستای چهارراه آخرین روستا در این مسیر است. در فصل زمستان برای دسترسی به این روستا نیاز به خودرو کمک دار است.  از این نقطه به بعد پیاده تا منطقه عرب چاه حرکت کنیداین ابشار در یکی از دره های منطقه واقع که از راهی که به سمت چپ می رود و چند سنگ در اول راه به نشانه راه آبشار روی هم چیده اند به سمت پایین دره میروید که دره ای بسیار زیباست.

حدود بیست دقیقه که دره را بپیمایید از دور آبشار کم کم نمایان میشود. آبشاری فوق العاده زیبا که یک آبشار چند طبقه است و برای رفتن به طبقات بالاتر آبشار راهی خطرناک وجود دارد که اگر تعادلتان بهم بخورد از شیبی تند به پایین دره پرت میشوید پس اگر میخواهید جانب احتیاط را رعایت کرده باشید بهتر بوده که به طبقات بالای ابشار نروید و در طبقه دوم سه آبشار در کنار هم وجود دارد که یکی از بقیه بزرگتر است و آبشار سمت چپ، باریک ولی زیباست.

ادرس ابشارنورالی

ایران- استان خراسان- شهرستان لایین نو- روستای چهار راه-ابشار

ملی کالا

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.