^Back To Top

آبشار ماری دره سی در موقعیت جغرافیایی N365939 E482907 در استان زنجان واقع گردیده و این آبشار در دره ماری دره سی واقع در 2 کیلومتری غرب روستای ماری در منطقه دربند سرخ آباد واقع که سرخ آباد یکی از مناطق حفاظت شده کشور است که از تنوع زیستی بالایی برخوردار بوده و ارتفاع این آبشار در حدود 10 متر و آبشاری فصلی است که از ذوب برفهای ارتفاعات بالادست و ریزش های جوی پدید می آید.

 

این منطقه به دلیل شرایط اكولوژیكی خاص خود، دارا بودن زیست گاه های متنوع كوهستانی، تپه ماهوری، دشتی و محیط های آبی از تنوع گونه جانوری بالایی برخوردار بوده و آهوی ایرانی زیباترین و بارزترین پستاندار منطقه میباشد. تشی بزرگترین جونده منطقه است كه در اطراف باغها و مزارع زندگی می كند و آفت محصولات باغی و جالیزی است.

كل و بزوحشی، خرس قهوه ای، پلنگ، شنگ(پستاندار خزدار) و انواع پرندگان بومی و مهاجر مانند بالابان، قرقی، طرلان، شاهین، كبك دری، تیهو، كبك و … انواع مارها، مارمولك ها و ماهی ها در این منطقه زندگی می کنند. این منطقه از وفورگیاهی با ارزشی برخوردار است مانند باریحه و راس … این منطقه بیش از نیمی جنگل های طبیعی و خودرو استان زنجان را در خود جای داده است. كوه های قله ها و دره های این منطقه زیبایی خاصی را برای بینندگان رقم زده , روستای ماری از توابع شهر ارمغانخانه زنجان و فاصله  آن تا شهرستان زنجان در حدود 50 کیلومتر بوده واین منطقه در 18 كیلومتری شمال غرب زنجان واقع شده است.

ادرس

استان زنجان- ارمغانخانه- روستای ماری- آبشار ماری درسی

ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.